Najslávnejšia puzzle hra Tetris oslavuje tento týždeň veľké výročie. Gratulujeme!

Najslávnejšia puzzle hra Tetris oslavuje tento týždeň veľké výročie. Gratulujeme!

 

Zaspievame si "Veľa šťastia a zdravia", alebo skôr "Živijó"?

Písal sa 6. jún 1984 keď v Moskve uzrela svetlo sveta videohra Tetris. Na svedomí ju mal ruský vedec Alexey Leonidovich Pajtinov, ktorý vtedy pracoval v Sovietskej kadémie Vied v Moskve. Hra Tetris svoje meno dostala z gréckej predpony „tetra-“. Hoc sa v vtedajšom Sovietskom zväze videohry veľkej obľube netešili, táto famózna hra bola naozaj eso v rukáve. To sovietská vláda ihneď zistila a využila celý potenciál videohry. Tetris sa stalo duševným vlastníctvom štátu a začal sa veľký predaj. Záujem o ňu prejavilo niekoľko firiem, medzi ktorými boli dve najznámejšie hry - Atari a Nintendo. 

Tetris sa časom dostal nielen na domáce videoherné konzoly, ale aj na kalkulačky, PDA zariadenia, mobilné telefóny, či dokonca osciloskop. Svoj najväčší "boom" však zažil Tetris vtedy, keď sa dostal na vreckovú konzolu Game Boy v roku 1989. A áno - hádate správne. Veľký súboj o Tetris vyhralo napokon Nintendo. Nie je vôbec tajomstvom, že samotný Henk Rogers (holandsky videoherný dizajnér) raz povedal: „Tetris a Game Boy si medzi sebou pomohli v predajoch.“. Okrem toho, že Rusi predali v podstate Nintendu práva na Tetris, v Rusku sa z ničoho nič objavili kópie „Game&Watch“ hier.  Tie „ruské verzie“ dnes poznáme ako napríklad „Vlk a zajac" či "Chobotnica“. A čo na takéto porušovanie práv Nintendo? To na to nijak zvlášť nezareagovalo, pretože Tetris sa s Game Boy-om predával „ako teplé rožky“ a to bolo práve to, čo potrebovali obe fenomény potrebovali. 

 Tetris oslavuje tento týždeň 35 rokov, ale čo vy? Hrávali ste túto hru aj vy? Na konzole Game Boy, na počítači, alebo ste v 90. rokoch mali "Tetris konzolu"? Dajte nám vedieť do komentárov!

Zdroj: Wiki

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk