CD Projekt RED vysvetľuje dôvody, prečo si zaregistroval ochrannú známku „Cyberpunk“

CD Projekt RED vysvetľuje dôvody, prečo si zaregistroval ochrannú známku „Cyberpunk“

 

Na Reddite sa totiž zdvihla vlna nevôle voči tomuto kroku vývojára, pretože sa fanúšikovia obávajú, že žiadne iné hry nebudú môcť použiť toto slovo vo svojom názve.

Pred pár dňami uzrela svetlo sveta informácia, že CD Projekt RED (vývojár hernej série Witcher) si zaregistroval v ochrannú známku „Cyberpunk“ – kvôli ich prichádzajúcej hre Cyberpunk 2077. Niektorých fanúšikov to pobúrilo, pretože sa začali obávať toho, že ani iné hry nebudú môcť používať slovíčko „cyberpunk“. Samozrejme, na Reddite sa rozpútala horlivá diskusia o celej kauze.

CD Projekt RED sa k celému „incidentu“ vyjadril na sociálnej sieti Twitter, kde objasnil, prečo takto postupoval. V prvom rade treba podotknúť, že k registrácií ochrannej známky prišlo už v roku 2011 (tu si môžete pozrieť žiadosť podanú v EU) a CD Projekt RED tento trademark odkúpil od R. Talsorian Games, ktorá patrí Mikeovi Pondsmithovi, autorovi pen’n’paper RPG hier Cyberpunk 2013 a Cyberpunk 2020.

„Cyberpunk 2077, hra na ktorej pracujeme, je masívny projekt, do ktorého sme investovali už veľa času, zdrojov a ťažkej práce snažiac sa spraviť ju tou najlepšou hrou. Musíme sa uistiť, že len my budeme jedinou entitou, ktorá používa toto presné meno a spôsob tvorby názvu.“

CD Projekt RED

V preklade to znamená, že CD Projekt RED sa len snaží uchrániť svoju budúcu hru pred podvodníkmi. Totižto sa zvykne stávať, že pokiaľ je hra úspešná, tak si nejaká iná spoločnosť zaregistruje ochrannú známku s menom danej hry a potom žiada obrovské sumy peňazí za predaj práv od vývojárov pôvodnej hry, ak tí chcú spraviť pokračovanie. V najhoršom prípade dochádza aj k situáciám, keď vlastník registračnej známky ani práva nepredá a znemožní tak, aby sa ďalší diel série volal rovnako.

Registrovaná ochranná známka nie je patent ani copyright. Nezakazuje používanie slova „Cyberpunk“ pokiaľ sa nepoužíva za biznis účelom a nevzťahuje sa na výrobky s registrovanou ochrannou známkou. Takisto nedáva exkluzívne práva iba jednému vývojárovi, aby zasadil hru do určitého prostredia.

Slovo Cyberpunk sa teda môže stále používať aj v prípade iných videohier – na opis ich atmosféry a prostredia, ale i v samotnom názve. Dôležité je iba to, aby pri tvorbe mena hry neprišlo so zámenou s hrou Cyberpunk 2077. Čiže pokiaľ sa hra od iného vývojára bude volať napr. „John Smith: Adventures in a Cyberpunk Dystopian Society“ je to v poriadku. Nesmie to byť však napr. v tvare „Cyberpunk 5098“, pretože vtedy môže prísť k zámene a názov zavádza zákazníkov, ktorí si potom budú myslieť, že ide o výtvor štúdia CD Projekt Red.

Takže netreba sa báť, CD Projekt Red sa nepridal na sithskú stranu videoherného priemyslu, iba sa snaží ochrániť budúcnosť značky Cyberpunk. Kedy sa samotnej hry dočkáme, ešte nevieme. No dúfame, že pôjde o rovnaký klenot medzi hrami, ako bol Zaklínač 3.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk