6 programovacích jazykov, ktoré sa oplatí poznať

6 programovacích jazykov, ktoré sa oplatí poznať

 

V dnešnej dobe, ak sa niekto zaujíma intenzívnejšie o počítače a IT technológie, je priam až potrebné, aby mal aspoň ako-taký prehľad o programovacích jazykoch. A najlepšie, ak by aspoň jeden programovací jazyk ovládal. Pomôže mu to nielen nájsť si veľmi dobre ohodnotenú a niekedy aj lukratívnu prácu, ale najmä rozvinúť samého seba. Dnes sa pozrieme na šesť programovacích jazykov, ktoré sa oplatí poznať.

1. Python

Jazyk Python patrí medzi jeden momentálne z najpoužívanejších jazykov vôbec. Vznikol v roku 1991 a vytvoril ho Guido van Rossum. Ak sa mu budete venovať, budete môcť „kódiť“ rôzne aplikácie nie len na PC s Windows, či Linuxom, ale aj napríklad na minipočítač Raspberry Pi a vďaka nemu si naprogramovať všakovaké rôzne veci - od semafora, až po detektor pohybu. Jazyk Python je veľmi jednoduchý na pochopenie, odpustí vám mnoho chýb a naviac je na internete mnoho tutoriálov, kde sa ho môžete zadarmo naučiť. Pokiaľ máte záujem tento jazyk ovládať, určite zamierte na web Codecademy, kde sa pomocou interaktívneho kurzu naučíte potrebné základy.

Podľa webovej stránky platy.sk má Python programátor priemerný hrubý mesačný plat 1 587 €.


2. R

Programovací jazyk R patrí medzi tzv. open-source jazyky pre štatistické výpočty a zobrazovanie grafiky. Hoci sa môže zdať tento jazyk pomerne neznámy, vo svete patri medzi veľmi používaný, veľmi žiadaný a oproti takému Matlabu je na stiahnutie úplne zadarmo. Dokážete s ním robiť rôzne štatistické analýzy, dolovať pomocou neho údaje (tzv. data-mining), predpovedať pomocou neurónových sietí, optimalizovať pomocou genetických algoritmov a podobne. Jazyk R je skutočne jednoduchý a bežný laik sa ho naučí veľmi rýchlo. Mimochodom, tento nástroj pred nedávnom zobrala pod svoje ochranné krídla spoločnosť Microsoft a mnohí odborníci mu predpokladajú obrovskú budúcnosť. Pokiaľ už máte teda Excelu plné zuby a chcete výkonnejší, rýchlejší a profesionálnejší nástroj, je práve R tým pravým pre vás. Rovnako ako pri jazyku Python, aj R-ko sa môžete naučiť na webovej stránke Codecademy, alebo na stránke Codeschool.

Hoci žiadna slovenská stránka neuvádza plat pre programátora v Rku, podľa webu payscale sa plat takéhoto programátora v USA pohybuje na priemernej hodnote 6 384 USD na mesiac.


3. HTML+CSS

Chcete tvoriť vlastné webové stránky? Potom sa naučte jazyk HTML spolu s CSS. Vďaka týmto znalostiam budete môcť pracovať nie len v rôznych firmách a robiť web dizajnéra, ale môžete to skúsiť aj na vlastnú päsť a založiť si vlastnú firmu. A ak k tomu pridáte ešte vedomosti o JavaScripte a nebodaj aj o PHP, prácu na Slovensku aj vo svete máte istú. Ak sa chcete HTML a CSS naučiť, opäť môžete zamieriť na spomínané weby Codecademy, či Codeschool. Poprípade si môžete zakúpiť nejaký ten kurz na webe udemy.com.

Priemerný plat web dizajnéra na Slovensku podľa stránky platy.sk je 1 171 € mesačne v hrubom.


4. Java

Programovanie v JAVA je oproti predchádzajúcim jazykom o niečo náročnejšie, ale stále môžeme zaradiť aj tento jazyk do kategórie tých „jednoduchších“. JAVA dokáže fungovať na takmer všetkých platformách, od PC s Windows až po Linux a naviac - je objektovo orientovaná. Chcete programovať aplikácie na mobilné telefóny s Androidom? Potom určite siahnite po jazyku JAVA, pretože ten je na to ako stvorený. Tento jazyk sa môžete naučiť zadarmo na stránkach Codecademy, alebo na slovenskej stránke Learn2Code, ktorá ponúka základný kurz JAVA v našom rodnom jazyku úplne ZADARMO.

Vedeli ste, že svetoznáma hra Minecraft je naprogramovaná v jazyku JAVA?

Podľa webu platy.sk je priemerný hrubý mesačný plat JAVA programátora na Slovensku až 1 615 €. V prípade Android programátora to je napríklad 1 546 €.


5. C#

Je vašim snom sa raz zamestnať v spoločnosti ktorá sa venuje tvorbe hier? Potom nie je od veci pozrieť sa na to, ako sa programuje v jazyku C#. Pokiaľ tento jazyk zvládnete, budete môcť tvoriť hry nie len v príkazovom riadku, ale aj pomocou svetoznámeho nástroju Unity. A kurz tohto jazyka zdarma môžete nájsť napríklad na webe Codeschool, alebo skúsiť nejaké jednoduchšie tutoriály na YouTube, kde ich je v spojení s Unity naozaj požehnane. A určite sa nebojte toho písmenka C na začiatku! Oproti jazyku C a C++ je C# na tom o niečo lepšie a robí sa v ňom jednoduchšie (teda - ako kedy).

Web platy.sk uvádza priemerný hrubý mesačný plat pre programátora v C# na Slovensku ako 1 519 €.


6. SQL

SQL, alebo inak Structured Query Language je tzv. dopytovací jazyk pre manipuláciu s údajmi v databázach. Ak sa chcete venovať databázam, nie je nič jednoduchšie, naučiť sa aspoň základy tohto jazyka. SQL nie je príliš zložitý a za jeho vedomosti vás odmenia zlatom. Žiaľ, ako sa môžeme na internete dočítať, ide o tzv. neúplný turingovský jazyk a teda je dobré k nemu vedieť aj napríklad jeho rozšírenia ako PL/SQL (Oracle), či T-SQL (Microsoft). A pokiaľ sa naučíte napríklad kombináciu SQL + C#, budú si vás v každom zamestnaní vyvažovať zlatom. SQL sa naučíte takmer všade - na webe Codeschool, Codecademy, na webovej stránke udemy.com, alebo jednoducho na YouTube.

Databázový analytik podľa webu platy.sk zarába na Slovensku priemerne 1 430 € a Business Intelligence špacialista1 827 €. Mimochodom, web Codingdojo spravil pred pár mesiacmi analýzu, v ktorej vyšlo, že po programátoroch v jazyku SQL je obrovský dopyt. Na stránke Indeed.com (americká obdoba našej profesie), je cez 100 000 pracovných ponúk pre programátora v SQL. Pre porovnanie ponúk pre JAVA programátora bolo "len" cez 65 000, a pre C# programátora "iba" cez 25 000.

Tak čo? Našli ste si svoj jazyk, ktorému sa chcete venovať, alebo viete o nejakom inom, za ktorý sa vám pracovné ponuky len tak hrnú? Dajte nám vedieť do komentárov.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk