Stane sa Skynet realitou? Umelá inteligencia od Google si vytvorila vlastnú formu šifrovania

Stane sa Skynet realitou? Umelá inteligencia od Google si vytvorila vlastnú formu šifrovania

 

Premýšľali ste niekedy nad tým, aké by to bolo, keby sa film Terminátor stal naozaj realitou? Známa snímka možno nemá tak ďaleko od toho čo sa raz stane v budúcnosti.

Na webe endgadget sa objavila správa, ktorá priniesla veľmi zaujímavé zistenie. Výskumníci z projektu "Hĺbkového učenia Google" (Google Brain Deep Learning) vytvorili umelú inteligenciu, ktorá si vytvorila vlastný šifrovací algoritmus. Nebolo by to nič zvláštne, keby celý proces tvorby tohto algoritmu neprebehol bez zásahu človeka. 

Podľa výskumnej správy pracovníkov Martína Abadího a Davida Andersena boli vytvorené tri neurónové siete, ktoré nazvali Alica, Bob a Eva. Výskumníci ďalej týmto „pokusným objektom" vo forme umelých neurónových sietí zadali dôležitú úlohu. Alica mala poslať tajnú správu tak, aby ju vedel prečítať iba Bob, zatiaľ čo Eva by sa mala snažiť prísť na to, ako túto tajnú správu dostať a dekódovať. Experiment začínal s jednoduchou textovou správou, ktorú mala Alica premeniť na nezistiteľný text, ktorý potom mohol Bob dekódovať podľa šifrovacieho kľúča. Spočiatku sa Alici a ani Bobovi priveľmi nedarilo, no v priebehu 15 000 pokusov sa im podarilo vypracovať vlastnú šifrovaciu stratégiu a Bob zároveň prišiel na to, ako ju úspešne dešifrovať.

Ako vedci vo svojej výskumnej správe tvrdia, týmto pokusom demonštrovali, že umelé neurónové siete sú schopné sa naučiť vlastnú formu šifrovania a dešifrovania a tiež dokázali, ako aplikovať takéto operácie za účelom ochrany tajomstva.

V hre GTA V sa umelej inteligencií darí tiež: 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk