Nová štúdia tvrdí, že ak máte zlé skúsenosti na Facebooku, v skutočnom svete to má svoje dôsledky

Nová štúdia tvrdí, že ak máte zlé skúsenosti na Facebooku, v skutočnom svete to má svoje dôsledky

 

Výskumníci z americkej Brownovej univerzity tvrdia, že existuje naozajstné prepojenie medzi šikanovaním na sociálnej sieti Facebook a depresiou.

Stránka Endgadget priniesla včera veľmi zaujímavú informáciu o výskume z Brownovej univerzity. Výskum sa konal na vzorke 264 respondentov a sledoval, či práve títo ľudia trpeli tzv. NFE (Negative Facebook Experience), teda negatívnou skúsenosťou na Facebooku. Po dôkladnej analýze údajov prišiel výskumný tím na fakt, že ľudia, ktorí potvrdili skúsenosť s NFE, boli viac ako trikrát (3,2 krát) náchylnejší na depresiu. Čo je ale oveľa zaujímavejšie, štúdia začala už v roku 2002, predtým, než bola vôbec sociálna sieť Facebook založená. To bol jeden z hlavných dôvodov, ktorý presvedčil výskumníkov, že skúsenosti ľudí na sociálnych sieťach dokážu vplývať na ich mentálne zdravie.

Profesor Stephan Buka povedal, že táto štúdia im dokázala vyriešiť problém "sliepky a vajca", teda čo nastáva skôr - či zlé skúsenosti na Facebooku alebo depresia, nízke sebavedomie a podobne. Vedúca výskumného projektu Samantha Rosenthal dodala, že ľudia majú na online sociálnych sieťach väčšiu tendenciu k šikanovaniu než v osobnom kontakte.

Teória "Greater Internet Fuckwad Theory":

Ako dodáva web engadget, online agresivita a šikana sú v súčasnej dobe reálnym problémom internetu. A aj nevedecké teórie ako "Greater Internet Fuckwad Theory" (ak obyčajný človek dostane anonymitu a publikum, začne strácať sociálne zábrany) sú toho jasným dôkazom. Dokým sa žiaľ nenájde účinný nástroj ako internet zbaviť šikany, budeme si musieť vystačiť s vedomosťou, že negatívne skúsenosti na internete naozaj ubližujú. V prípade ak máte internetovej šikany plné zuby, veľa sociálnych sietí ponúka možnosť zrušiť si účet. Pokiaľ nezaberá ani to, možno nastáva čas vyhľadať odbornú pomoc, keďže neriešenie takejto situácie môže mať naozaj vážne dôsledky.

Zdroj: Engadget, Pixabay, Penny Arcade

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk