Rozhovor s viceprezidentom osobných systémov HP Inc. - O pandémii, nových zariadeniach aj ekologickom dopade

Rozhovor s viceprezidentom osobných systémov HP Inc. - O pandémii, nových zariadeniach aj ekologickom dopade

 

Je len málo značiek, ktoré sú vo svete počítačov tak dlho ako HP. Preto keď sa objavila šanca opýtať sa pár profesionálnych, ale aj osobnejších otázok viceprezidenta kategórie osobných systémov pre strednú Európu, neváhali sme a sadli sme si – síce na diaľku – s pánom Thomasom Beyerom a nechali ho odpovedať na otázky o minulosti, prítomnosti, ale aj budúcnosti produktov a samotnej spoločnosti, pre ktorú už 20 rokov pracuje.

Dobrý deň, na začiatok by som vás poprosil, či by ste nám povedali vaše meno, pozíciu na ktorej pracujete pre HP Inc., ako dlho pre túto spoločnosť pracujete a čo patrí pod vašu pracovnú náplň v tejto pozícii.

Moje meno je Thomas Beyer. Som viceprezidentom kategórie osobných systémov pre strednú Európu v spoločnosti HP. V spoločnosti HP pracujem už viac ako 20 rokov a dohliadam na kategóriu osobných systémov v strednej Európe. Mimochodom, sám som herným nadšencom.

Ako prežívate a zvládate situáciu, v ktorej sa posledný rok celý svet nachádza pre epidémiu Covid-19?

Od jari minulého roka pracujem, ako aj väčšina zamestnancov spoločnosti HP, na home office. Nie je to pre mňa veľký problém, pretože mobilná a flexibilná práca bola vždy podstatnou súčasťou našej práce v spoločnosti HP, takže prechod na prácu na diaľku nebol príliš náročný. Zistil som, že videohovory z home officu môžu byť aj celkom osobné a sú dobrým spôsobom virtuálneho spojenia s ľuďmi. Všimol som si, že moje videohovory s kolegami, zákazníkmi alebo partnermi majú úplne inú kvalitu ako jednoduché telefónne hovory. Videokonferencie však nemôžu úplne nahradiť osobný kontakt.

Aký dopad mal Covid-19 na HP ako spoločnosť a HP ako zamestnancov a ľudí?

Zdravie a bezpečnosť našich zamestnancov, partnerov a zákazníkov sú pre nás prioritou číslo jeden. Pozorne monitorujeme vývoj pandémie a dodržiavame najnovšie miestne smernice v oblasti verejného zdravia.

Z pohľadu priemyslu bola pandémia COVID-19 zlomovým okamihom. Podniky a naši partneri veľmi rýchlo pochopili dôležitosť digitálnej transformácie. Zaznamenali sme nárast dopytu po počítačoch a spolu s našou distribučnou sieťou sme úspešne dodali rôzne riešenia pre home office, ktoré pomohli ľuďom prispôsobiť sa práci z domu. Medzitým vidíme čoraz viac spoločností integrujúcich technológiu „domácej kancelárie“ ako podstatnú súčasť ich IT stratégie.

Ukázali sme možnosti a výhody nových technológií - napríklad 3D tlače. Je to základný nástroj na zmiernenie rizík dodávateľského reťazca v globalizovanej spoločnosti a na posilnenie miestnej výroby. Táto technológia bola spoločnosťou HP a jej partnermi použitá počas pandémie na výrobu vybavenia pre zdravotníckych pracovníkov.

Produkty a služby spoločností HP Inc. a HPE pomáhali posúvať svet PC a IT rad rokov, ako dokáže spoločnosť zostať relevantnou a na špici svojich segmentov?

Nemôžem hovoriť za HPE - hoci zdieľame rovnakú históriu, spoločnosti HP Inc. a HPE sú od novembra 2015 dve samostatné spoločnosti. Spoločnosť HP Inc, ako jedna z popredných technologických spoločností na svete, je tu, aby vytvorila technológiu, ktorá zlepšuje ľuďom život. Pokračujeme v rozvoji našej technológie a rozširujeme naše inovácie a produktové portfólio s ohľadom na potreby našich zákazníkov.

Posledné mesiace ukázali vysoký dopyt po notebookoch a počítačoch na home office a školské vzdelávanie. A tento trend bude pokračovať. Taktiež vidíme aj oživenie trhu domácich tlačiarní. A keďže ľudia trávia čoraz viac času doma, vidíme na celom svete nárast dopytu hlavne po hardvéri pre hráčov.

Naši čitatelia sú prevažne hráči, čiže ich záujmom mimo herných konzol sú väčšinou tie najrýchlejšie a najšialenejšie desktopy či notebooky. Čo je však pri výbere počítača najdôležitejším faktorom pre vás?

Na profesionálnej úrovni sú pre mňa pri výbere pracovného notebooku tri kľúčové faktory - hmotnosť, odolnosť a bezpečnosť. Preto je HP Elite Dragonfly dokonalou voľbou pre moju každodennú prácu.

Pre mňa ako hráča, počas voľna, je kľúčový výkon. Preto som na vážkach medzi stolovým zariadením OMEN 30L s herným monitorom Omen X27 s obnovovacou frekvenciou 240 Hz a OMEN 15. OMEN 15 je ideálne mobilné herné zariadenie nabité inovatívnou tepelnou technológiou a prvým infračerveným senzorom na svete v hernom notebooku, ktorý poskytuje vyšší herný výkon. Takže je v pohode, ak sa napríklad rozhodnem presunúť na pohovku v polovici zápasu.

Keď už spomínate, že vás pri výbere zaujímajú parametre aj ako hráča, môžete prezradiť vašu obľúbenú hru?

Momentálne si užívam online hru pre viacerých hráčov World of Tanks. Umožnilo mi to uniknúť z každodenného stresu.

Počas online konferencie CES 2021 predstavilo HP Inc. nové notebooky zamerané na profesionálov a pracovné nasadenie. Ktorý je váš najobľúbenejší a prečo?

Na výstave CES sme predstavili širokú škálu zariadení. Najviac som nadšený z produktov HP Elite Folio a HP Elite Dragonfly G2. HP Elite Folio je pre mňa skutočne špeciálne zariadenie, pretože kombinuje to, čo máme na telefóne, tablete a počítači radi, do jedného zariadenia – cez dizajn bez chladiča s procesorom Snapdragon až po tichú klávesnicu a vždy pripravené HP Elite Slim Active Pen pero. Hladko sa integruje do osobného a profesionálneho životného štýlu.

Ako ťažké je a ako dlho trvá navrhnúť, otestovať a implementovať novú funkcionalitu s hardvérom ako pri spomínanom HP Elite Folio, ktorý disponuje nový typom pántov, Snapdragon procesorom a AES dotykovým perom?

Našou ambíciou je vytvárať technológie, ktoré zlepšia ľuďom život všade. Preto je dôležité načúvať potrebám zákazníkov. A to robíme. Spoločnosť HP je však tiež známa svojimi laboratóriami a výskumnými skupinami – investujeme do budúcich inovácií. Tímy vyvíjajú nové produkty a pozerajú sa na ne z rôznych uhlov od dizajnu a ergonómie až po bezpečnosť a digitálnu výrobu. K dnešnému dňu máme viac ako 26 000 patentov po celom svete a budeme naďalej vyvíjať riešenia a skúsenosti, ktoré vyhovujú potrebám našich zákazníkov.

Inovácie pri tohtoročnom modeli notebooku Dragonfly Max sa dotkli aj webkamery, ktorá po novom ponúka 5 MP senzor, vďaka čomu by mali byť videohovory cez tento notebook lepšie ako cez zariadenia konkurentov. Bolo toto rozhodnutie ovplyvnené zvýšeným počtom ľudí pracujúcich z domu a môžeme aj v ďalších HP notebookoch očakávať lepšie webkamery?

Pandémia COVID-19 zmenila niektoré vlastnosti moderného notebooku z „príležitostného“ na „základné“ použitie. Jednou z nich je kamera, ktorá sa za posledné mesiace stala oveľa dôležitejšou - zatiaľ čo sa dramaticky zmenilo to, ako žijeme a pracujeme, zmenili sa aj naše komunikačné návyky.

Hoci nemôžem hovoriť o produktoch, ktoré ešte neboli ohlásené, zaviazali sme sa poskytovať inovácie a technológie, ktoré naši zákazníci potrebujú.

Keď už spomíname webkamery, prečo myslíte, že aj profesionálne notebooky zamerané na manažérov a biznismenov stále ponúkajú iba 720P rozlíšenie, hoci aj lacné smartfóny mávajú lepšie „selfie“ kamery?

Ako som povedal, hoci nemôžem hovoriť o produktoch, ktoré ešte neboli zatiaľ ohlásené, zaviazali sme sa poskytovať inovácie a technológie, ktoré naši zákazníci potrebujú.

HP Inc. kladie veľký dôraz na bezpečnosť pri používaní moderných zariadení a vďaka funkciám ako HP Sure Start, Sure Run alebo Sure View sa ich majitelia nemusia príliš báť nástrah skrývajúcich sa na internete aj mimo neho. Pripravuje HP v tomto segmente novinky, o ktorých by ste mohli niečo prezradiť?

Bezpečnosť je jednou zo základných požiadaviek v mobilnom svete. Situácia je čoraz nepriateľskejšia s nárastom všetkých foriem útokov. Koncové zariadenia sú prvou obrannou líniou pre dáta a zdroje, na ktorých nám záleží najviac. Dnes už nie je potrebné chrániť iba zariadenie mobilného pracovníka mimo steny spoločnosti – je to každé zariadenie na home office. To si vyžaduje posun v stratégii každej IT zodpovednosti v ktorejkoľvek spoločnosti. Naše funkcie zabezpečenia hardvéru sú pre každé z týchto úsilí zásadné.

Vďaka hardvérovo vynútenému zabezpečeniu a proaktívnej cloudovej inteligencii sú naše zariadenia navrhnuté tak, aby odolávali útokom, podporovali obranu siete, v ktorej sú umiestnené, a v prípade potreby sa rýchlo zotavili – ihneď po vybalení z krabice. Tlačiarne sú navyše stále jednou z najviac podceňovaných bezpečnostných hrozieb v každej spoločnosti – či už v kancelárii, alebo na home office.

Na margo slovného spojenia „HP Inc.“ a „veľkého dôrazu“, pred pár rokmi sa začalo objavovať stále viac a viac správ o tom, že HP Inc. dbá o životné prostredie, snaží sa zmenšiť svoj dopad na prírodu a znížiť závislosť na neobnoviteľných zdrojoch. Aké kroky v tomto smere urobila spoločnosť v poslednej dobe a ako sú nové HP produkty viac ekologicky nezávadné?

Celých 80 rokov bola spoločnosť HP vedená s určitým cieľom. Dnes je udržateľný vplyv srdcom nášho bytia, inšpiruje naše inovácie a vedie nás k vytváraniu technológií, ktoré zlepšujú život všetkým, a to kdekoľvek na svete. Využívame obehové hospodárstvo s cieľom vytvoriť pozitívnu a trvalú zmenu pre planétu, jej obyvateľov a komunitu. Zahŕňa to úsilie pri každom jednom kroku v životnom cykle produktu: od spôsobu jeho navrhovania vrátane spôsobu jeho opravy, opätovného použitia a recyklácie, výberu materiálov, spôsobu jeho výroby až po balenie a prepravu.

Dovoľte mi uviesť konkrétny príklad. V najnovšej generácii našich špičkových displejov radu Z pre profesionálnych používateľov je až 80 percent použitého plastu a 75 percent použitého hliníka recyklovaných, zatiaľ čo obal je úplne vyrobený z recyklovateľného tvarovaného vlákna a jeho veľkosť sa zmenšila na polovicu. To významne znižuje stopu CO2 počas prepravy.

Na záver by som sa rád opýtal, čo osobne vidíte ako ďalšiu „VEĽKÚ VEC“ v IT a PC svete a čo vás najviac nadchýna pri pomyslení na budúcnosť.

Inovácia technológie virtuálnej reality (VR) sa nesmierne vyvinula a otvára nám množstvo možností od hrania hier po nový spôsob stretávania sa. Spoločnosť HP práve dokázala, že VR môže byť v budúcnosti skvelou alternatívou k zoom hovorom a čo najbližšie k osobnému kontaktu, aký je možný dosiahnuť virtuálne. Na nedávnom VR evente, ktorý sme mali pri príležitosti uvedenia HP Reverb G2 na trh, boli naši hostia pozvaní na virtuálnu udalosť, kde mohli nielen zažiť virtuálne uvedenie, ale tiež sa mohli spojiť s ostatnými hosťami vo virtuálnom svete, akoby to robili v reálnom živote, bez obáv z prerušenia samotného eventu. Nebolo potrebné mať ďalšie miestnosti, aby sa ľudia virtuálne premiešali, čo bolo skutočne osviežujúce. Hoci nič neprekoná skutočné osobné stretnutia, schopnosť vzájomného prepojenia virtuálne po celom svete prostredníctvom VR je skutočne vzrušujúca.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk