Martin „Styko“ Styk: Slovensko má veľký potenciál v e-športoch, zopár rokov však potrvá, kým ho naplno využijeme

Martin „Styko“ Styk: Slovensko má veľký potenciál v e-športoch, zopár rokov však potrvá, kým ho naplno využijeme

 

Profesionálny hráč CS:GO Martin „Styko“ Styk hovorí, že v amerických e-športových tímoch ide skôr o zábavu a hru, kým v tých európskych je to viac o biznise. Trvalému prestupu cez veľkú mláku sa nebráni. Zároveň však neprestáva veriť, že slovenský e-šport môže byť v budúcnosti úspešný.

Popri Ladislavovi „Guardianovi“ Kovácsovi je Martin „Styko“ Styk (22) asi najznámejšou slovenskou tvárou na svetovej e-športovej scéne. Mladý Banskobystričan ešte donedávna zbieral trofeje pod hlavičkou nemeckej organizácie mousesports. Na turnaji ESL One v Kolíne si však už obliekol azúrovú uniformu amerického mužstva Cloud9.

V rozhovore objasňuje:

  • aký je to pocit hrať za top americký tím z pozície Európana
  • akým smerom sa bude uberať jeho hráčska kariéra
  • čo si myslí o slovenskej e-športovej scéne

ESL One Kolín 2018 pre teba predstavoval prvý väčší turnaj v modrom drese Cloud9. Aké sú tvoje dojmy a pocity z účinkovania v tomto tíme?

Veľmi ma teší, že som bol Američanmi oslovený a že som si mohol obliecť ich modrý dres. Je to pre mňa čerstvá skúsenosť a tak isto to bola novinka aj pre severoamerický celok, keďže nikdy predtým v zostave nemali hráča z Európy, tobôž nie zo Slovenska. Som nesmierne vďačný za to, že z tejto stránky som mohol byť takpovediac priekopníkom. Hoci môže byť Kolín posledným turnajom, v ktorom som hájil farby Cloud9, keďže som tu len na skúške a neviem, ako sa menežment rozhodne ohľadom môjho zotrvania v tíme, táto skúsenosť nepochybne predstavuje významný míľnik v mojej doterajšej kariére.

Na turnaji ste začali dominantne proti družstvu Ninjas in Pyjamas, no potom nasledoval mierne rozpačitý zápas proti dánskym gigantom Astralis a tesná prehra s NaVi, ktorá vás aj napokon poslala domov. Aké ste mali očakávania pred šampionátom?

Naším hlavným cieľom bolo dostať sa zo skupiny a zahrať si na pódiu Lanxess arény. Keď však v skupine narazíš na takých top hráčov a tímy ako sú Astralis a NaVi, je veľmi ťažké uspieť v Bo3 sérii (systém dvoch víťazstiev na 3 mapách, pozn. red.). S minimálnym tréningom, ktorý sme s Cloud9 absolvovali, sme v tomto kontexte jednoducho nemali šancu dosiahnuť väčší úspech.

Každý sníva o československom „Dream Teame“ s Oskarom, Guardianom či Frozenom.  Ak to však nefunguje po tej základnej ľudskej stránke a v tímovej chémii chýba dôležitý spoločenský aspekt, je veľmi ťažké budovať niečo dlhodobejšie z hľadiska športového úspechu.

Martin "Styko" Styk

Ako teda hodnotíš váš výkon na turnaji?

Sám som prekvapený, že proti Ukrajincom z NaVi sme hrali tak tesne, hlave po tom, čo sme s Astralis prehrali 1:16 na mape Overpass. Nikdy predtým som tú mapu s chalanmi z Cloud9 nehral a situácia bola veľmi kritická. Vôbec sme to nemali natrénované. Snažil som sa s Američanmi trénovať dva dni na diaľku z Európy, ale kvôli technickým nedostatkom typu 200+ ping boli tie tréningy skôr o komunikácii než o samotnom výsledku. Každé 2 sekundy som sa „teleportoval“ smerom dozadu a kvôli „lagom“ som nedokázal nikoho zabiť. Náročný úvod sme sa snažili dobehnúť v Kolíne, keďže sme tu mali k dispozícii počítače v tréningovom centre. Po prílete sme každý deň trénovali, ale na elitné mužstvá druhu Astralis či NaVi pár dní tréningu jednoducho nestačí.

Privrúc oči nad počiatočnými technickými problémami, v čom vidíš rozdiely medzi európskou organizáciou ako mousesports a severoamerickým družstvom typu Cloud9? Odlišujú sa v aplikovanej taktike, stratégii či chémii medzi jednotlivými hráčmi?

V hráčskej chémii je medzi týmito celkami značný rozdiel. Hráči Cloud9 sú z jednej krajiny a kamarátia sa aj mimo e-športu. Budovanie super-tímu v Európe na štýl FaZe Clanu je naopak hlavne o garantovaní úspechu a menej o budovaní priateľstiev. Tam chcú 5 hráčov, ktorí dokážu vyhrať každý jeden turnaj, nie päť najlepších kamarátov. Medzinárodné tímy sú o biznise a to isté platilo aj v mousesports. V Amerike je to skôr o zábave a kamarátstve aj mimo zápasov a profesionálneho života.

Pri Cloud9 som si tiež musel zvykať na iný typ angličtiny oproti tej, čo sa používala pri komunikácii v mousesports. Tu sa rozprávame otvorenejšie a vo väčších, obsiahlejších vetách, nie vo frázach. Počas samotného hrania treba zároveň intenzívne načúvať tomu, čo ostatní hráči hovoria. Bol to pre mňa šok, no po 2-3 dňoch tréningu som si na to už celkom zvykol. Časom sa ukáže, či mi tento štýl hry skutočne vyhovuje.

Ako momentálne vnímaš svoju hráčsku budúcnosť?  

Teraz som otvorený ponukám a nejaké som už aj registroval z viacerých európskych či amerických tímov. Ponuka od Cloud9 však bola najlepšia, akú som doteraz dostal. Zatiaľ to je však iba vo forme „stand-in“ (skúšobná lehota, pozn. red.), ale uvidíme, ako sa to vyvinie. Ak si s tímom vzájomne sadneme, môže z toho byť niečo dlhodobejšie. Nebránim sa ani možnosti odsťahovať sa do Ameriky.

Chalanom z eXtatusu prajem, aby si nového partnera našli čo najskôr. Na Slovensku sú jediným mužstvom, ktoré má nejakú šancu reprezentovať krajinu na veľkých Major turnajoch.

Martin "Styko" Styk

To by ale znamenalo výrazný odklon od doterajšieho smerovania tvojej kariéry.

Bola by to veľká zmena, ale zároveň si myslím, že by pre mňa mohla byť prospešná. Dokázal by som sa zresetovať a v Spojených štátoch by som sa mohol kompletne sústrediť na to, čo robím. Bolo by tam minimum rušivých faktorov a nemám žiadne záväzky, ktoré by ma tu nevyhnutne držali. Nechodil by som tak často domov k rodine a tiež by som tam začínal odznova, čo sa kamarátov týka. Tým pádom by bola moja pozornosť na 100% zameraná na CS:GO.

Odbočiac od turnaja v Kolíne, aký máš názor na slovenskú e-športovú scénu a ako vnímaš toto prostredie?

Musím sa priznať, že slovenské e-športy sledujem veľmi málo, či skoro vôbec. Nedávno som však zachytil, že eXtatus (profesionálny československý CS:GO tím, pozn. red.) rozviazal partnerskú zmluvu s Alzou (najväčší český obchod s počítačmi a elektronikou, pozn. red.). Nemám to síce veľmi načítané, no musím povedať, že ma to veľmi mrzí. Som si však istý, že hráči eXtatusu sú dostatočne schopní na to, aby si našli nového partnera. A vôbec to nemusí byť slovenská spoločnosť. Napríklad v Poľsku sa teraz tlačia veľké peniaze do e-športu. Tam by sa mohla nájsť nejaká dobrá a skúsená organizácia, ktorá s týmto odvetvím dokáže pracovať.

Chalanom z eXtatusu prajem, aby si nového partnera našli čo najskôr. Na Slovensku sú jediným mužstvom, ktoré má nejakú šancu reprezentovať krajinu na veľkých Major turnajoch. Oni sa tam aspoň snažia kvalifikovať, no ostatné lokálne tímy sú podľa mňa od top šampionátov ešte veľmi ďaleko.

Vieš si teda v budúcnosti predstaviť zrod československého top tímu, ktorý bude súťažiť na najvyššej úrovni, napríklad aj tu v Kolíne?

Predstaviť si to určite viem. Myslím si, že máme vynikajúce talenty, no momentálne by som nedokázal vymenovať zostavu, ktorá by bola konkurencieschopná na elitnej úrovni. Je to veľmi zložité, či už vo vzťahoch medzi individuálnymi hráčmi alebo v otázke tímových rolí. Samozrejme, každý sníva o československom „Dream Teame“ s Oskarom, Guardianom či Frozenom.  Ak to však nefunguje po tej základnej ľudskej stránke a v tímovej chémii chýba dôležitý spoločenský aspekt, je veľmi ťažké budovať niečo dlhodobejšie z hľadiska športového úspechu. Obzvlášť, keď sa jedná o tím, ktorý má spolu istý čas fungovať a má byť financovaný rozličnými partnermi. Zatiaľ je to teda veľmi komplikované. Na Slovensku však na úspechy v CS:GO máme určite veľkú šancu, ale pár rokov to ešte potrvá.

Zdroj: Vlastný, Youtube/Snipe2DieTV

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk