Y-Games: Rozhovor s Radom Mikuškom - Dota 2 tím Black King Bar

Y-Games: Rozhovor s Radom Mikuškom - Dota 2 tím Black King Bar

 

V ďalšom zo sérií rozhovorov priamo z hernej udalosti Y-Games sa na turnaj pozrieme priamo očami hráčov. Obhajca minuloročného titulu víťaza Doty a kapitán tímu Black King Bar. Aj takéto prívlastky sa vzťahujú na Rada Mikušku.

GS: Zdravím ťa, Rado. Ty a tvoj tím ste na tohtoročný Y-Games prišli obhájiť svoj titul víťaza Doty. Počul som, že tím prešiel nejakými zmenami?

Ahoj. Vravíš dobre. Minuloročný tím síce niesol naše meno, no bol v podstate takým mixom hráčov, založený skôr na reklamné účely, no aj tak sa dokázal prebojovať a turnaj vyhrať. V aktuálnej zostave sa nachádzajú dvaja pôvodní hráči, ktorí sa s nami rozhodli ísť ďalej.

GS: Reklamné účely? Ako to? Čo sa stalo že chceli ostať iba dvaja?

V dobe, keď sme prišli na turnaj, sme si s bratom otvorili na Slovensku prvý e-športový bar, ktorý nesie rovnaké meno – Black King Bar. Chceli sme sa medzi hernou komunitou prezentovať, a tak sme si založili tím, s ktorým sme sem na Y-Games prišli, a dokonca aj vyhrali.
Druhou fázou pre mňa s bratom bolo postaviť naozajstný profi tím, ktorý by ďalej v hraní a turnajoch pokračoval. K tomu sú však potrební hráči, ktorí sa tomu budú venovať, a hlavne tomu venujú svoj čas. Pre túto cestu sa práve rozhodli iba dvaja z pôvodných chalanov.
Dúfame, že naše víťazstvo na tohtoročnom Y-Games bude taký prvý malý krôčik k tomu, aby sme po dlhom čase mali na Slovensku nejaký poriadny Dota tím. Síce tu bola Esuba, no to bola vždy taká zmiešanina, a tak sme oslovili ich členov, či sa nechcú pridať do čisto slovenského tímu a teraz hrajú za nás.

GS: Aké máte s tímom ambície?

Je vidno, že e-sport sa po svete čoraz viac rozrastá a pomaly to začínajú chápať ako herné, tak aj neherné spoločnosti, ktoré sa na sponzoringu takýchto akcií podieľajú. Coca-Cola, Red Bull a mnohé iné už dnes lejú do CS-ka, LoL, ale aj Doty nemalé peniaze a je len otázka času, kedy sa pridajú aj iné.
Bohužiaľ, robiť však niečo naozaj poriadne na českej alebo slovenskej scéne aspoň zatiaľ nemá zmysel, lebo tu na to peniaze proste nie sú. Niekde ale začať treba, pomaly sa dostať do povedomia, možno nájsť nejakého toho sponzora.

Na Slovensku je, bohužiaľ, trochu iná mentalita. Všade vo svete ľudia platia vstupenky, aby sa mohli pozerať na niekoľko najlepších tímov, ako proti sebe hrajú, no na v Čechách aj na Slovensku sa namiesto toho zídu stovky hráčov, ktorí medzi sebou hrajú a pozerá sa na nich zvyšok, ktorí nehrajú (Lancraft, Ygames atď..). Na tom síce nie je nič zlé a aj takéto akcie sú super, no z týchto akcií nie sú peniaze za vstupenky a nemajú až takú exkluzivitu, keďže tu hrá každý, kto sa prihlási.

GS: Ako ste na tom aktuálne?

Sme v Joindote, čo je európska Dota liga, aktuálne v druhej divízii, v ktorej sú napríklad aj Epidemic alebo Esuba, ale ešte donedávna tam boli aj tímy ako 4 Anchors, čo je tím TOP 15 Európy.

Všetko závisí od času, no u nás je taká situácia, že trocha sa nedarí a už sa tím rozbije. Podľa mňa ide o to v tom vytrvať, ľudia sa musia poznať. Hráte iba piati a keď sa nedarí, pohádate sa ľahko. Všetko je to o vzťahoch a rozoberaní vecí. Stane sa proste, že niekto missne, ale to nie sú veci, kvôli ktorým sa má tím rozpadnúť.

GS: A ako sa vám darí tento víkend na Y-Games?

Chalani hrajú výborne. Hráme agresívny ruský štýl. Nedávame súperom priestor. Snažíme sa hrať hlavne agresívnych supportov. Carry si síce farmí pre prípad, že by sa pokročilo do late game, no ak je vidno, že nie je treba, pripojí sa do hry. Chalani z Esuby sú na tom skillovo perfektne a podobný štýl hrajú aj svetové tímy, ktoré sú top na svete.

Nie je to síce flexibilný štýl, no keď enemy tím držíš na uzde, nedávaš im priestor, ľudia začnú robiť chyby a byť nervózni. O to viac sa na česko-slovenskej scéne takémuto štýlu vie málokto brániť.

Aktuálne sme na Y-Games vo finále a čakáme na súpera. Práve hrajú chalani z Krab tímu, proti ktorým pravdepodobne aj budeme stáť vo finále.
Dúfame, že po vyhranom Y-Games oslovíme nejaké firmy a snáď sa podarí nejaká spolupráca. (Tak aj bolo a Black King Bar obhájil prvenstvo.)

GS: Ty si na začiatku spomenul, že s bratom máte Esport bar, podľa ktorého sa volá aj váš tím. Povieš mi k tomu niečo bližšie?

S bratom sme veľkí fanúšikovia Doty a vždy pozeráme live streamy z turnajov. Keď sme raz tak pozerali International, zamysleli sme sa nad tým, že či aj niekto iný ako mi sedí doma, zapne si twitch, zavolá kamošov, pokecá, dá si k tomu niečo dobré.

Tak sme peniaze, ktoré sme mali, investovali do podniku. Otvorili sme si Black King Bar tu v Bratislave na Dunajskej. Fungujeme už rok, streamujeme všetky veľké turnaje – Doty, CS-ka, ale aj napríklad teraz Y-Games. Zvykneme mať tematické akcie, napríklad pri vydaní nejakých veľkých peciek. Mali sme Witcher párty, filmové večery, Blizzcon a podobne.

GS: Chytili ste sa?

Musím povedať, že sme mali zatiaľ veľmi fajn úspech. Je to úplne iný rozmer, keď ste tu aj s inými hráčmi, každý fandí niekomu inému, dáte si k tomu pivko.

Proste tak isto, ako je športový bar a dávajú Premier League, tak mi dávame Dotu či CS-ko. A je to super.

Minimálne už len v tom, že nesedíme doma sami, ale sme s ostatnými, ktorých to zaujíma, spoznáme možno nových ľudí a tá atmosféra je o niečom úplne inom.

GS: Čo môže človek očakávať, keď navštívi váš bar?

Tak, samozrejme, môže očakávať bar, ktorý sa tiahne po celej pravej strane. Máme tri obrazovky po stranách a v strede jedno veľké plátno. Nie sme veľký bar, máme asi tak sedem stolov. Sme skôr tak útulne ladení.

Samozrejme, sme ladení tematický, po stenách je drak z Mortal Combatu, jedna stena je celá venovaná Stredozemi a podobne.
Máme aj knižnicu so stolovými hrami a fantasy knižky, niekoľko gaučov dokonca aj s Xboxom, kde sa dá zahrať nejaká ta Fifa, kde sem-tam robíme aj turnaje.

GS: Super! Ja ti, Rado, veľmi pekne ďakujem za rozhovor a za tvoj čas. Prajem ti aj chalanom z Black King Baru veľa šťastia, ako aj baru.

Chalani z Black King Baru majú teda za Slovensko veľké ciele. Dúfame, že sa im bude dariť. Ak sa ocitnete v Bratislave a mali by ste chuť si posedieť v príjemnom hernom a fantasy prostredí s ostatnými priaznivcami majúcimi podobné koníčky ako vy, určite neváhajte a zastavte sa v ich Black King Bare na Dunajskej, alebo navštívte stránku, na ktorej sa nachádza aj rozpis podujatí.

 

 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk