RECENZIA: Genesis Holm 510 RGB - Žiadna chudoba, ba naopak

RECENZIA: Genesis Holm 510 RGB - Žiadna chudoba, ba naopak

 

V tomto čísle nášho a vášho obľúbeného magazínu vám prinášame sondu do aktuálnej ponuky herného nábytku od spoločnosti Genesis. Po ich obmene pohodlných kresiel série Nitro prichádza na rad aj produkt priamo súvisiaci s identickou túžbou po praktickosti spojenej s vizuálne očarujúcim dizajnom. Rad Holm, na rozdiel od stoličiek, nezažíva síce až také časté formy redizajnu, ale ak už príde zo strany výrobcu k nejakej zmene, tá je automaticky viac než len kozmetická. Je to len niekoľko rokov, čo som sám mohol testovať produkt Holm 300 RGB a už toho času, aj po boku kolegov, s ktorými sme mu dávali takpovediac poriadne zabrať, som bol z výsledku viac ako nadšený. Spomínam si, že v pomere cena a výkon by ste v tej dobe na scéne nenašli pre trojstovku žiadnu adekvátnu konkurenciu. Aj z tohto dôvodu som ponuku na test priameho nasledovníka, ktorý sa rozmermi tentokrát snaží ukrojiť zase o kus viac z vášho osobného priestoru, prijal s veľkým očakávaním. A už hneď v úvode tejto spleti písmeniek vám môžem prezradiť, že na nejaké sklamanie nakoniec neprišlo.

Kov a drevo

Poľskú spoločnosť Genesis môžeme právom vnímať ako továreň na lacnejšie hardvérové periférie, ktorá gro marketingu cieli na študentov a zárobkovo menej schopných konzumentov. Takúto charakteristiku však netreba považovať za nejako urážlivú ani pre jednu ani pre druhú stranu, keďže výsledná kvalita drvivej väčšiny všetkých tých klávesníc, myší a slúchadiel prekonáva akékoľvek požiadavky, a to aj zo strany náročnejších hráčov. Ja sám som počas recenzovania niektorých výrobkov nesúcich ich logo nakoniec žasol, čo všetko sa dá ponúknuť v takej minimálnej cenovej relácii a ešte si na tom aj odložiť do vlastnej kasy. V prípade segmentu herných stolov, na aké sa kladie niekoľko dosť dôležitých kritérií, sa Genesis, samozrejme, nesnaží ušetriť na úkor použitých materiálov, čo sa vo väčšej miere prejavilo aj na finálnej cenovke Holm 500 RGB.

Ide preto o produkt v hodnote tristo eur, ktorý však po stránke dizajnu a zoči-voči svojmu predchodcovi prešiel niekoľkými zásadnými zmenami. Tou prvou je tvar samotných nôh, ktoré tentokrát pripomínajú posledné písmeno v našej abecede. Nosné časti, ak dáme na stranu hlavnú dosku, sú kompletne vyrobené z mohutného kovu a natreté hrubou vrstvou čiernej a voči škrabancom odolnej farby. Ak by som mal pri tejto konštrukcii percentuálne vyjadriť podiel plastu, išlo by o sotva desatinné číslo, keďže jediná prítomnosť iného než kovového materiálu (doska je drevená s nálepkou imitujúcou karbón) spočíva vo variabilných gumových kolieskach zakrútených do dua hlavných nôh.

Je časť vyložiť karty na stôl

Päťstovka disponuje RGB osvetlením umiestneným na spodnej hrane dosky smerom od vášho tela, ktoré môžete jednoducho regulovať pomocou pribaleného ovládača (je tu niekoľko diskotékových režimov, za ktoré by každý rumunský majiteľ kolotočov dal kus svojej zadnej stoličky z mačacieho zlata). Prečo to spomínam? Samotné RGB síce môže krásne dotvoriť atmosféru herného kútika, aj toho vášho, ak si na svetelnú estetiku potrpíte, ale z praktického hľadiska je to to najposlednejšie, čo by vás pri výbere herného nábytku malo trápiť.

Mám tu aj jeden menší flashback v súvislosti s modelom Holm 300, ktorý rovnako disponoval identickým systémom osvetlenia, avšak len v iných rozmeroch. V redakcii sme mali stôl umiestnený viac než dva roky, a to s priamym pripojením do desktopu a po čase sa stalo bežnou praxou, že svetlá sa sami zapínali bez toho, aby ich o to niekto požiadal alebo svojvoľne menili štýl blikania – z prskaviek išli na vlny a cez efekt pulzovania sa vracali späť k stroboskopickému vyvolávaniu satana. Preto ak prípadne budete uvažovať o kúpe herného stola značky Genesis a nemáte potrebu si hádzať farebné žabky o stenu, prívodný USB kábel radšej ani nikam nezasúvajte.

Výborná stabilita

Skladanie spadá skôr do kategórie nenáročných, aj keď váha hlavnej dosky v rozmeroch 160 x 75 centimetrov môže slabšie muskulatúry jemne šokovať. Všetko je úhľadne zabalené a to najcitlivejšie, karbónová nálepka na drevenej doske, disponuje ochranou rohov tak, aby ste si produkt nepoškodili už počas montovania.

V balení nájdete presný počet šraubov, ako aj imbusový kľúč, vďaka čomu ste si schopní už do pol hodinky od rozbalenia spokojne oprašovať ruky nad hotovou prácou. Opäť tu budem jemne porovnávať Holm 300 a Holm 500, keďže predchádzajúca verzia, ako som písal už v úvode, potešila všetkých, čo si za ňu aspoň krátko sadli. Herné stoly, to nie je len doska a nejaké tie nohy. U hier je nutné mať možnosť interakcie s iným hardvérom, čo je pochopiteľne aj tento prípad.

A kam si mám dať ovládač?

Po stranách sa našiel priestor na odkladanie headsetu, ako aj vášho obľúbeného nápoja (štvorcová fľaška whisky sa tam opäť nezmestí a na rozdiel od trojstovky je cup holder o dosť nižší) a čo je zaujímavé, tak po novom máte možnosť vybrať si z dvoch miest, kam hák na slúchadlá a držiak na nápoje umiestniť – buď priamo na hranu stola, alebo z jeho boku. Absenciu držiaka na gamepad som vnímal trochu rozpačito a keďže som bol na tento doplnok zvyknutý, jednoducho som ho odmontoval zo starého stola a pripevnil na nový. Tu vás, ak by ste chceli spraviť to isté, musím ale varovať, keďže vzdialenosť medzi úchytmi je o niečo menšia, a tak som samotný držiak mohol pripevniť len pomocou jednej skrutky. V čase, keď Genesis promoval práve tento stôl, sa v ich portfóliu objavili špeciálne herné reproduktory, ktoré sa na všetkých PR fotografiách priamo spájajú s Holm 500 RGB.

Dizajnéri im vymysleli dve menšie plochy na kovových ramenách, ktoré sa pomocou kompaktného úchytu môžu premiestňovať ľubovoľne po celom obvode hrany stola. Kto by nechcel tieto vyvýšené malé stolíky používať na reproduktory, môže si tam logicky položiť čokoľvek, čo mu len napadne (ja som ich pasoval za nosník next-gen konzol). Sú to však zároveň pristávacie plochy pre miniatúrne vrtuľníky, ktoré v zmysle úchytu považujem za najväčšie negatívum celého produktu. Pripevňujú sa na základe priameho šraubovania kovu do spodnej strany drevenej dosky, čím sa jej povrch poškodzuje, a to dosť fatálne. Pritom by stačilo do nosníka implementovať kovovú vložku, aká by tlak šraubu rozložila po väčšej ploche. Skrutkujte preto s citom, inak si svoj nový stôl zmrzačíte ešte skôr, než vám ho niekto ocení srdiečkom na Instagrame.

Poriadok je základ

Tesne za svetelnou lištou a pod malým výrezom pre ťahanie kabeláže sa nachádza odkladací priestor pre predlžovací kábel. Práve tam je možné si naťahať všetku prebytočnú kabeláž a upratať si pod nohami nepríjemné čierne slíže, ktoré za žiadnych okolností nepôsobia nijako moderne.

Priamo na dostatočne veľkej doske s krásnym karbónovým efektom sa nachádza, tak ako u trojstovky, USB HUB 3.0 s troma vstupmi a plocha pre bezdrôtové nabíjanie. Osobne som na tento herný výrobok takpovediac naložil dva veľké monitory, dve klávesnice a hromadu príslušenstva – napriek tomu všetkému ale ostalo po bokoch ešte dosť priestoru na čokoľvek, čo vám len napadne. Na základe dlhodobých skúseností s minulým modelom si dovolím tvrdiť, že po kúpe Holm 500 RGB si domov dotiahnete viac než len solídneho pomocníka na každodenné využitie, ktorý svojím spracovaním prekoná akékoľvek vaše potreby. Jediné, čo mu musím trochu vyhodiť na oči je nie práve dobre vyriešený systém úchytu plôch pre reproduktory, čo je však možné regulovať vlastnou modifikáciou.

Naše hodnotenie

Dostatočne vysoký, veľký a viac než len praktický herný stôl.

Klady

 • dizajn
 • použité materiály
 • doplnky
 • pevnosť

Zápory

 • držiaky na reproduktory
 • absencia držiaku na gamepad

Informácie o produkte

Genesis Holm 510 RGB 2021

 • Kategória: Ostatné
 • Šírka: 1600 mm
 • Výška: 750 mm
 • Farba: čierna
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Genesis

Zobraziť viac

Korekcia: Iveta Szighardtova

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk