RECENZIA: TicWatch C2+ - Bond, James Bond

RECENZIA: TicWatch C2+ - Bond, James Bond

 

Spoločnosť Mobvoi sa so svojimi výrobkami začína pomaly, ale isto, naplno pretláčať aj na lokálny trh a povedomie o stále sotva širokej ponuke takzvaných chytrých hodiniek v pravidelnom tempe obohacuje o zaujímavé kúsky. Radu TicWatch sme sa v našom časopise venovali už viackrát a keďže toho času išlo vždy o akési prémiové modely, respektíve vlajkové lode daného segmentu, nebude vôbec na škodu skúsiť spraviť ten symbolický krok smerom nižšie. Aj keď konkrétne a v prípade smart hodiniek TicWatch C2+ neponúka výrobca zrovna ľudovú cenovku na štýl lacných čínskych zariadení za pár eur, cez to všetko ide vo všeobecnom meradle o dostupný hardvér vytvorený za pomoci prémiových kritérií. Ešte než vôbec začnem s výpisom funkcií a mojich celkových dojmov v jednotlivých kategóriách testu, je nutné podotknúť, že za skratkou C2+ sa skrýva hardvér schopný takmer plnohodnotne simulovať základné, ale aj pokročilé funkcie moderného telefónu, respektíve ide o hodinky schopné eliminovať váš často až prehnaný kontakt s mobilom ako takým.

4GB internej pamäte

Tradične to celé odpálime stručným popisom dizajnu a celkového dojmu už pri prvom nasadení na zápästie. Keďže je C2+ z takzvaného unisex konceptu, jeho nie práve obrovské rozmery dávajú možnosť vtrieť sa do priazne obom hlavným pohlaviam (samozrejme, že následne aj tým stovkám ďalších pohlaví ktoré údajne existujú) a bez rozdielu veku. Mobvoi nám prináša tradičný ciferník v guľatom prevedení, ktorého vrchná časť je vysústružená z kovu, avšak naopak tá spodná sa z pohľadu materiálu drží v sekcii tvrdeného plastu. Tu možno nastáva prvý kompromis ovplyvnený finálnou cenovkou, ale môžem vás v tomto smere hneď upokojiť, keďže výsledný dojem z výrobku to nijako nekazí. Ostatne čierna farba je výraznou dominantou šasi hodiniek, a to aj v spojení s modrastým odtieňom koženého remienka. Mimochodom, kto by chcel siahnuť po inej farebnej verzii, výrobca ešte predáva variant striebornej a zlatej, čo sú verzie asi viac vhodné pre nežnejšie pohlavie. Veľmi ma potešil obsah balenia, ktorý okrem klasickej nabíjacej stanice formou konektora s magnetom ponúka aj možnosť gumového remienka. Ten je skôr vhodnejší pre športovo založených užívateľov tak, aby sa pri umývaní hodiniek alebo priamo počas procesu potenia nemuseli obávať o degradáciu kože. A aký dojem som nadobudol pri prvom zaklapnutí kovovej poistky do brúsenej kože? Opäť som sa cítil ako agent jej veličenstva s povolením zapíjať (áno, čítate dobre).

Prach aj voda

Súčasťou výbavy je v tomto svete nesmierne potrebná certifikácia IP68, ktorá vám umožňuje sa s hodinkami vystavovať vplyvu prašných prostredí a rovnako tak vám dáva možnosť skočiť s nimi do bazéna plného ľubovoľnej tekutiny. Vyššie uvedená schopnosť akejsi predĺženej ruky k mobilnému telefónu tu každopádne naráža na jednu dosť zásadnú prekážku a tou je nemožnosť vybavovania hovorov priamo cez hodinky. Telo zdobí dvojica fyzických tlačidiel a zo spodnej strany očakávaný senzor tepu, avšak nenájdete tu žiadny reproduktor, cez ktorý by ste mohli uskutočniť telefonát. Ak je preto práve tento aspekt pre vás u smart hodiniek zásadným, odporúčam vám zamerať svoju pozornosť na vyšší model. Inak je všetko takpovediac tak ako u vlajkových lodí, snáď len s pár minimálnymi odchýlkami.

Displej o veľkosti 1,3 palca ponúka uspokojivé rozlíšenie (360 na 360), ktoré je v takomto rozmere a v spojení s AMOLED technológiou veľkou dominantou zariadenia s operačným systémom Wear OS. Nedávno som prostredníctvom jednej panelovej diskusie vášnivo riešil dôležitosť integrácie výkonných čipov do takto limitovaných zariadení, ako sú práve chytré hodinky a aj naďalej trvám na tom, že v záujme stlačenia nákladov na výrobu smerom do suterénu sa spoločnosti správne orientujú na pre mnohých možno nevýkonné procesory. Tento postup je možné badať aj u C2+, kde je integrovaný Qualcomm Snapdragon Wear 2100 s jedným gigabajtom operačnej pamäte. Táto kombinácia je pre chod všetkých funkcií daných hodiniek dostačujúca a ani po dvoch mesiacoch intenzívneho testovania, kde som bežné používanie prekladal fitnes aplikáciami a neustálym nakrúcaním ruky pre spustenie ciferníka som nezbadal žiadnu časovú latenciu. Pôvodný model C2 z roku 2018 sa v tomto smere dá prakticky zrovnať, avšak spomínané znamienko plus prináša takmer polovičné navýšenie operačnej pamäte, čo zariadeniu ako takému dozaista prospelo. Každopádne neodporúčam inštalovať do systému hromadu zbytočných aplikácií, len aby ste si skrátili čas na toalete, keďže v tomto bode sa istý výkonnostný deficit môže prejaviť spomalením celého rozhrania. Ak však ostanete u toho najpodstatnejšieho, čo vo finále je možné u smart hodiniek využívať dlhodobo, žiadne problémy s rýchlosťou menu nepocítite.

Google Pay áno, ale...

Pre nás je samozrejme možnosť platenia cez hodinky pomocou Google Pay cez NFC stále nedostupná, každopádne TicWatch C2+ ako také vám tento spôsob míňania umožňujú (ak žijete v krajinách, čo funkciu podporujú, určite je práve toto pre vás relevantná informácia). Keď už som vyššie načal samotné rozhranie tohto hardvéru, tak v tom môžeme pokračovať. Celé menu sa ovláda jednoducho pomocou posunu dotykom (nastavenie je možné vo vysoko citlivej alebo základnej rovine) a kto si vyberie päť ideálnych aplikácií pre každodenné potreby, môže si ich takpovediac vyniesť do popredia v zrýchlenej časti menu. Inak vás tu čaká súhrn klasického softvéru s logom spoločnosti Mobvoi, ktorý sa dotýka športovania, snímania funkcií tela a v neposlednej rade vyhodnocovania pozbieraných výsledkov. Ak by ste sa ma pýtali na súčasný stav možností nastavovania hodiniek priamo cez mobilný telefón, a teda schopnosť aplikácie Wear OS, sotva by som v porovnaní s konkurenciou mohol v prípade hodiniek značky Mobvoi skákať dva metre do vzduchu. Sú tu totižto obrovské limity a nedostatky, ktoré Google akoby nechcel ani riešiť. V tomto bode sa preto treba pripraviť na nejaký ten stupeň nepohodlia, zvlášť ak si myslíte, že cez mobil sa dokážete dostať ku všetkým funkciám samotných hodiniek. Inak som bol spokojný s dobre fungujúcim meraním tepu, zaznamenávaním spánku a GPS lokácie. Jednoducho všetko to, čo konzument očakáva, sa tu zhmotní ako prívesok pripnutý o vašu ruku.

Zásadným aspektom mojej vlastnej hodnotiacej tabuľky je dozaista sila akumulátora a celková výdrž batérie. Tu výrobca integroval kapacitu 400 mAh, ktorá vás podľa papiera má podržať na necelé dva dni, čo už tak nie úplne korešponduje s realitou. Osobne som hodinky dobíjal každého jeden a pol dňa tak, aby sa náhodou nestalo, že mi nadránom zlyhá budík a ja nevstanem tam, kam mám. Našťastie dĺžka nabíjania pomocou pribaleného doku nepresiahne hodinu a pol, a tak má človek behom obedovej pauzy priestor na doplnenie šťavy, zatiaľ čo sedí v pokoji za stolom. Čo viac dodať? Vylepšená verzia TicWatch C2 so sebou priniesla síce len minimum zmien, ale ponúka overenú stabilitu a istý kus know-how z prémiových modelov s oveľa vyššou cenovkou.

Naše hodnotenie

Podarený upgrade cenovo dostupných smart hodiniek s elegantným dizajnom.

Klady

  • dizajn
  • odolnosť
  • obsah balenia
  • funkcie

Zápory

  • batéria
  • nemožnosť telefonovania

Informácie o produkte

MobVoi TicWatch C2+

  • Kategória: Ostatné
  • Hmotnosť: 42 g
  • Orientačná cena: 240 €
  • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Mobvoi

Zobraziť viac

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk