Ako ovplyvnila vojna na ukrajine e-gaming

Ako ovplyvnila vojna na ukrajine e-gaming

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu už ubehlo pár mesiacov, no konflikt stále pretrváva. Geopolitická situácia takejto miery, má následky ďaleko presahujúce hranice Ruska alebo Ukrajiny. E-športové organizácie a udalosti v týchto regiónoch, ale aj mimo nich, sú priamo zasiahnuté a ich reakcie sú rôzne.

Mnohé ruské gamingové spoločnosti, profesionálne tímy či stávkové kancelárie už nie sú ďalej podporované západnými e-športovými eventami. Stávkové kancelárie ako Parimatch, 365bet alebo LeoVegas opustili svoje pôsobenie v Ruskej federácií. Doxxbet skaut kód od slovenskej stávkovky však ostáva platný, ako aj možnosť tipovať na rôzne iné aktuálne podujatia. Slovenské stávkové kancelárie ako Tipsport, Synottip a Fortuna ale ostávajú bez obmedzení.

V tomto článku si povieme, ako tento konflikt ovplyvnil doterajší vývoj e-športového ekosystému, sankcie proti gamingovým udalostiam, organizáciám, či konkrétnym hráčom. Ľudia z celého sveta zdieľajú frustrácie, podpory a reakcie.

Čo sa zatiaľ stalo?

  • Virtus.pro obviňuje ESL Pro League z diskriminácie
  • Team Liquid ponúka ubytovanie v Holandsku pre utečencov
  • Riot Games zastavuje európsky šampionát vo Valorante
  • Blast Premier odstránil všetky ruské tímy
  • Tím Virtus.pro čelí obvineniam kvôli údajnej politizácii a sympatizácií s útokom na Ukrajinu
  • Navi prerušuje akékoľvek spolupráce s ESforce Holding (ruská e-športová holdingová organizácia)
  • Epic esports Events odkladá Winline Dota 2 šampionát
  • EA vymazáva všetky ruské ligy a tímy z hry FIFA 22 a NHL 22
  • ESL dáva sankcie ruským tímom, súťažiť môžu len pod špeciálnymi podmienkami

Virtus.pro obviňuje ESL Pro League z diskriminácie

ESL Pro league je medzinárodný CS:GO šampionát, v ktorom sa pravidelne zúčastňuje 24 tímov. 13 tímov sú partneri súťaže, ktorí sú vždy v súťaži prítomní, s podielovým vlastníctvom v lige. Zostávajúcich 11 tímov každoročne bojuje o zaradenie prostredníctvom ESL svetového rankingu a regionálnych kvalifikácií. Žiadny z 13 partnerských tímov nie sú pôvodom ruské tímy.

Vedenie súťaže ESL sťahuje Virtus.pro z ESL Pro League sezóny 15, kvôli údajnému prepojeniu tímu s ruskou vládou a s ostatnými spoločnosťami, na ktoré boli uvalené sankcie.

Materská spoločnosť Virtus.pro je ESforce holding, ktorá viackrát v posledných rokoch zmenila majiteľa, no bývalí aj terajší vlastníci sú považovaní za Putinových oligarchov. V roku 2016 bola spoločnosť odkúpená Alisherom Usmanovom, ktorý je údajne “jeden z najobľúbenejších oligarchov Vladimíra Putina.”

Team Liquid ponúka azyl pre ľudí postihnutých ukrajinskou krízou

Kríza na Ukrajine zasiahla mnohých a Team Liquid sa rozhodol, že sprístupní niektoré svoje apartmány v Holandsku, pre kolegov a priateľov zasiahnutých týmto konfliktom. Vyjadril sa tak zakladateľ a spolumajiteľ Victor Goossens na svojom Twitteri. Team Liquid nedávno spojazdnil aj nové tréningové centrum v Utrechte, ktoré slúži aj ako ubytovacie zariadenie pre tímy.

EA a ESL odstraňujú ruské tímy ako zo súťaží tak aj z hier

Spoločnosť Electronic Arts a nemecký organizátor turnajov ESL, menia do odvolania svoju firemnú politiku, týkajúcu sa Ruska. Obe spoločnosti ohlásili pomocou Twitteru, že sa chystajú zmeny, v súvislosti s organizáciami ktoré, majú ruských majiteľov, alebo sídlia v Rusku. EA oznámila, že odstraňuje všetky ruské ligy, ako aj národný ruský tím nielen z hry FIFA 22 ale aj NHL 22.

Avšak, vedenie ESL, ktoré je známe najmä pre CS:GO Pro League, sa rozhodla že dá možnosť súťažiť Rusom, podobným štýlom, ako bolo dovolené sa Rusom zúčastniť na olympijských hrách. Hráči sú vítaní na turnaji pod podmienkou, že budú vystupovať pod neutrálnym menom tímu, nebudú reprezentovať svoju krajinu, organizáciu, tím alebo sponzora.

Tím Navi ukončuje všetky spolupráce s ESforce Holding

Ukrajinská organizácia Navi oznámila 1. marca, že končí akékoľvek spolupráce s ruským e-športovým subjektom ESforce, vrátane ich ostatných inštitúcií ako RuHub, Epic Esports Events a Virtus.pro. Vedenie Navi sa vyjadrilo že “ESforce Holding verejne popiera hrôzy, ktoré sa v týchto dňoch dejú na Ukrajine”.

Na oficiálnom Twitteri RuHub Dota 2 sa dokonca objavil post v ruštine, ktorý oznamoval, že ESforce a ostatné subjetky ako RuHub, Epic Esports Events a Virtus.pro podporujú posielanie vojsk na územie Ukrajiny. Tweet bol neskôr zmazaný.

Ruské tímy sa nezúčastnia ani Blast Premier 2022 v CS:GO

Dánska spoločnosť Blast, odmieta akékoľvek rusko-sídliace tímy, vo svojej súťaži Blast Premier v najbližšej budúcnosti. V medzinárodnom hodnotení ESL sa práve nachádzajú dva ruské tímy - Virtus.pro a Gambit Esports. Blast, ako jedna z prvých veľkých organizácií, udeľuje sankcie v gamingovom prostredí, ako reakciu na ruskú inváziu na Ukrajinu. Týmto gestom sa pripája k organizáciam ako UEFA, FIFA a F1 a dáva jasne najavo aký má postoj.

Riot Games pozastavili európsky turnaj vo Valorante

Riot games, tvorcovia gigantu League of Legends, taktiež reagujú na vojnu na Ukrajine pozastavením turnaja vo Valorante. Zatiaľ nie je jasné, kedy budú prebiehať dodatočné zápasy, no ohlasy online na zastavenie boli zatiaľ veľmi pozitívne.

Hra z dielne Epic games, Fortnite, organizuje medzinárodné podujatie Fortnite Champions Series, ktoré sa v rebríčku najlepšie platených turnajov pomaly, ale isto šplhá z roka na rok nahor.

Tento rok je situácia iná a aj zakladatelia spoločnostii reagujú na konflikt na Ukrajine. Takto sa vyjadrili na svojom Twitteri: “ Náš tím je veľmi dotknutý nedávnymi udalosťami. Rozumieme, že nie každý sa bude môcť zúčastniť semifinálového a finálneho eventu FNCS, no spravíme všetko pre to aby boli všetky regióny vyrovnané. Momentálne náš najväčší cieľ je poskytnúť rovnakú príležitosť pre každého kvalifikovaného hráča ktorý je týmto konfliktom zasiahnutý.

 
 

 

 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk