PlayStation alebo Xbox? Ktorá z noviniek je pre vás tá pravá?

PlayStation alebo Xbox? Ktorá z noviniek je pre vás tá pravá?

Sony aj Microsoft pripravili na tohtoročný predvianočný trh nové verzie herných konzol. Pre skalných priaznivcov jednej, alebo druhej značky je výber jasný, avšak ostatní záujemcovia o hranie na najmodernejších a najvýkonnejších herných konzolách budú riešiť ťažkú dilemu. Vybrať si PlayStation 5, alebo Xbox Series X? Napokon táto dilema sa tiahne naprieč niekoľkými generáciami modelov spomínaných značiek. 

Prvá generácia PlayStation prišla na trh v roku 1994 a o jej úspechu svedčí viac než 100 miliónov predaných kusov. Na ilustráciu vtedajších možností hardvéru mala 33 MHz procesor, 2 MB RAM, CD mechaniku a grafiku s rozlíšením 640x480 pixelov. Určite si spomínate na úspešné hry Tomb Raider, či Grand Tourisimo. V roku 2000 prišiel nový model PS2, tiež veľmi úspešný - predalo sa ich 150 miliónov. Hardvér už podporoval rozlíšenie 1080p, avšak väčšina hier na to ešte nebola pripravená. O ďalších 6 rokov prišiel model PS3 s výkonným procesorom Cell s frekvenciou 3,2 GHz, takže vývojári hier sa museli prispôsobiť. No a v roku 2014 sa začal predávať model PS4 vrátane verzií Slim a Pro, ktorý je v ponuke aj v súčasnosti. 

Prvý Xbox bol uvedený v roku 2001, v podstate ako reakcia na PS2. Využíval procesor Intel Pentium s frekvenciou 733 a upravenú grafiku GeForce NV2A. V roku 2005 ho nahradil Xbox 360, ktorý o priazeň konzolových hráčov súperil s PS3. Predalo sa ich takmer 60 miliónov.  Veľmi zaujímavým doplnkom bol kamerový modul Kinect na snímanie polohy tiel hráčov. Tretia generácia Xbox One bola uvedená v roku 2013, u nás až o rok neskôr. Konzola má 8 jadrový AMD procesor taktovaný na 1,75 GHz. V roku 2015 prišiel na trh menší model Xbox One S a v roku 2017 bol uvedený výkonnejší variant Xbox One X. 

Vráťme sa však do súčasnosti k novinkám PlayStation 5 a Xbox Series X a S. Čo sa týka hardvérovej výbavy, majú obidve herné konzoly veľa spoločného.

PlayStation 5 Je k dispozícii v klasickej verzii s Blu-ray mechanikou a tiež v lacnejšej verzii Digital Edition bez mechaniky. Procesor aj grafický čip je u obidvoch verzií rovnaký. Srdcom konzoly je výkonný osemjadrový procesor AMD Ryzen Zen 2 s taktovacou frekvenciou 3,5 GHz doplnený o grafický čip AMD Radeon RDNA 2 taktovaný na 2,23 GHz. Kapacita pamäti RAM je 16 GB a k dispozícii je  úložný priestor s kapacitou 825 GB. Televízor, prípadne herný monitor sa pripája cez rozhranie HDMI 2.1. V 4K, čo je v súčasnosti majoritné rozlíšenie domácich televízorov. Pri tomto rozlíšení  je možné dosiahnuť obnovovaciu frekvenciu obrazu 120 Hz a herná konzola PlayStation 5 je pripravená aj na nástup televízorov s 8K rozlíšením.  K domácej sieti sa pripája cez WiFi 6, čiže bezdrôtovú komunikáciu podľa štandardu 802.11ax. V blízkej budúcnosti, keď budú domácnosti preplnené pripojenými zariadeniami môže byť podpora WiFi 6 pri online hraní významnou výhodou. Sony deklaruje  kompatibilitu 99% hier pre PS4, avšak, čo sa týka hardvéru, konkrétne ovládačov, tu konštruktéri uprednostnili  inovácie a maximálny používateľský zážitok, takže PS5 podporuje len nové DualSense ovládače, avšak bude podporovaný headset pre virtuálnu realitu. 

Nový Xbox sa predáva v dvoch verziách označených ako Series X a Series S, pričom lacnejší model Xbox Series S je odľahčený nielen o Blu-ray mechaniku, ale má aj o poznanie slabšiu hardvérovú výbavu. Procesor aj grafický čip je v obidvoch verziách rovnaký, konkrétne osemjadrový AMD Ryzen Zen 2  a GPU  AMD Radeon RDNA 2. Procesor je taktovaný na 3,8 GHz a grafický čip má taktovaciu frekvenciu 1,83 GHz. Drahšia verzia Series X má 16 GB RAM a 1 000 GB úložného priestoru, lacnejšia Series S má 10 GB RAM a 512 GB. Grafický výstup podporuje rozlíšenie 4K aj 8K, pričom pri 4K je maximálna obnovovacia frekvencia obrazu 120 Hz. Obidva modely podporujú WiFi pripojenie podľa štandardu 802.11ac, čiže WiFi 5. Microsoft garantuje sto percentnú kompatibility hier zo starších verzií a taktiež nové Xboxy spolupracujú aj s ovládačmi pre starší model Xbox One. 

Takže ak to zosumarizujeme Sony prináša na predvianočný trh PlayStation 5 vo variantoch s Blu-ray mechanikov, alebo zhruba o 130 eur lacnejší, avšak rovnako výkonný model Digital Edition bez mechaniky. Microsoft sa uchádza o priazeň hráčov hernými konzolami Xbox Series X s Blu-ray mechanikou a lacnejším modelom Xbox Series S bez mechaniky, s pomalším procesorom, menšou kapacitou RAM a úložného priestoru, pričom tento model je oproti „esku“ približne o 200 eur lacnejší 

V obidvoch prípadoch sú k dispozícii dva varianty, klasický a lacnejší bez Blu-ray mechaniky. V prípade Xboxov je medzi modelmi Series X a Series S väčší cenový rozdiel, avšak lacnejší model má slabšiu hardvérovú výbavu. Ak sa rozhodnete priplatiť si za model s Blu-ray mechanikou, môžete na tom v konečnom dôsledku ušetriť, pretože keď hry na fyzickom médiu dohráte, alebo vás prestanú baviť, môžete ich predať. 

Zdroj: PR

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk