Bratislavské nábrežie už o dva týždne ovládne festival IXPO

Bratislavské nábrežie už o dva týždne ovládne festival IXPO

Bratislavské nábrežie už o dva týždne obsadia technológie, hry a pohľady do budúcnosti. Obrovský stan, ktorý na Slovensku nemá obdoby, bude hostiť unikátny technologický festival pre celú rodinu s názvom IXPO. Okrem prehliadky technológií globálnych lídrov prinesie zastúpenie domácich vývojárov, odborníkov a firiem.

Na Tyršovom nábreží v Bratislave už v dnešných dňoch rastie gigantické šapitó, v ktorom a okolo ktorého sa bude odohrávať pestrý program na výstavnej ploche viac ako 6 tisíc metrov štvorcových. Nový koncept technologického podujatia pre širokú verejnosť si kladie za cieľ zapísať Slovensko na mapu digitálne sa transformujúcej Európy. „Technologický pokrok sa dostal do bodu, kedy môže byť pre bežného človeka príliš abstraktný a neuchopiteľný. IXPO aj preto nechce byť iba bežnou konferenciou či výstavou, ale festivalom, ktorý sprístupní najnovšie technológie svetoznámych značiek širokej verejnosti,“ hovorí organizátor festivalu, Matej Drlička z VIVA EVENTS.

Prvýkrát na Slovensku

Mnohé technológie vystavené na IXPO budú mať na Slovensku svoju premiéru. Národné osvetové centrum v spolupráci so Slovenským národným múzeom uvedie projekt Slovakiana – zdigitalizované kultúrne dedičstvo, Úrad podpredsedu vlády pre informatizáciu predstaví plány SR v oblasti autonómnej mobility a odohrá sa tu aj slovenská premiéra modelu elektrického auta či elektrických motoriek. Vďaka virtuálnej realite sa návštevníci budú môcť zoznámiť s plánom najväčšieho slovenského mrakodrapu, ktorý je zároveň jedným z najväčších VR developerských projektov v Európe, novou nemocnicou Bory, alebo sa prejsť po galérii Andyho Warhola. Milovníci umelej inteligencie a robotiky si zasa môžu bližšie obzrieť ako viaceré priemyselné, tak aj humanoidné roboty.

K odborným garantom podujatia patrí Slovenská technická univerzita, ale silné zastúpenie bude mať aj Slovenská akadémia vied, ktorá chce verejnosť bližšie zoznámiť so svojou vedeckou činnosťou. „SAV ako najväčšia vedecká inštitúcia na Slovensku je za uplynulé roky v našej spoločnosti zároveň najdôveryhodnejšou. IXPO je pre nás skvelou príležitosťou, ako dostať vedu čo najbližšie k tým, pre ktorých ju robíme,“ povedal prof. RNDr. Pavol Šajgalík, DrSc. zo Slovenskej akadémie vied.

Osobnosti sveta technológií

Hoci nejde o klasickú konferenciu, jedným z hlavných ťahákov podujatia budú aj medzinárodne uznávaní speakri. Na šiestich pódiách, z ktorých každé je zamerané na inú cieľovú skupinu sa tak vystriedajú osobnosti z oblastí game developmentu, hier, IoT, robotiky, vzdelávania, zdravotníctva, financií, telekomunikácií, automotive, smart cities ale aj literatúry, umenia a v neposlednom rade kreatívneho priemyslu. Mladé talenty zaujme skupina nezávislých herných vývojárov, ktorí prinesú svoje skúsenosti a názorne ukážu, že s počítačovou hrou sa dá baviť aj pri tvorbe, nie len pri jej hraní.

Najväčšia herná zóna na Slovensku

Samostatnou oblasťou, ktorej sa podujatie venuje je gaming, aj preto pod festivalovým šapitó vznikne najväčšia herná zóna na Slovensku. K hlavným atrakciám gamingového pavilónu bude patriť slovenská premiéra dlho očakávaného herného titulu Days Gone, ale pútačom bude aj prvý e-sports turnaj vo Fortnite, ktorý vyvrcholí práve počas festivalu finále naživo. „Na gaming či počítačové hry sa nesprávne nazerá ako na zábavu. Keď sme pripravovali herný pavilón, neuvažovali sme iba o zábavke pre hráčov, ale o platforme, ktorá osloví všetkých. Či už priamo alebo nepriamo je totiž gaming súčasťou kreatívneho priemyslu, ktorému však nehráči nerozumejú. A to chceme zmeniť,“ plánuje Matej Drlička, organizátor IXPO.

Silné zastúpenie tu majú aj slovenské a české osobnosti herného sveta ako Pavel Kacerle, držiteľ Oscara v kategórii Najlepšie vizuálne efekty. Pohľad za oponu slovenského herného vývoja a do jeho budúcnosti prinesie Peter Nagy z Games Farm a o vzostupoch a pádoch mobilného herného startupu porozpráva Petr Vodák z nezávislého pražského herného štúdia.

Prvý ročník technologického festivalu IXPO chce osloviť všetkých fanúšikov technológií bez rozdielu veku, pohlavia, profesie alebo znalostí. Podujatie sa uskutoční v termíne od 26. do 28. apríla 2019 na bratislavskom Tyršovom nábreží.
V súvislosti s organizáciou festivalu dôjde dočasne aj k zastavaniu plochy neoficiálneho parkoviska na Tyršovom nábreží, organizátori preto vyzývajú návštevníkov, aby pri preprave na festival využili najmä možnosti verejnej dopravy.

„Keďže IXPO sa koná v centre mesta na Tyršovom nábreží, kde sú parkovacie kapacity veľmi limitované, odporúčame návštevníkom, aby svoje autá nechali doma, prípadne využili kapacity parkovacích domov v kombinácii s MHD alebo príjemnou prechádzkou v najkrajšej časti mesta s výhľadom na Dunaj,“ približuje Matej Drlička. V okolí Tyršovho nábrežia sa nachádza 7 zastávok MHD a pre cyklistov bude pripravené aj cyklistické parkovisko.

Viac informácií o podujatí nájdete na stránke http://ixpo.sk/

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk