Hráči World of Warcraft v hre protestujú proti vydavateľovi Activision Blizzard

Hráči World of Warcraft v hre protestujú proti vydavateľovi Activision Blizzard

 

Skoro ako pred našim parlamentom...

Včera sme vás informovali o žalobe, ktorá pristála na stole právnikov vydavateľstva Activision Blizzard. Táto žaloba sa týkala pracovného prostredia, ktoré umožňovalo sexizmus, rasizmus a obťažovanie žien a podala ho organizácia California Department of Fair Employment and Housing (DFEH). Viac však už v samostatnom článku.

Celkom vážne obvinenia, ktoré okrem iného zahŕňa zamestnankyňu Activision Blizzard, ktorá kvôli tomu, ako sa správal jej nadriadený spáchala samovraždu. A táto situácia nenechala chladnými ani samotných hráčov.

Fanúšikovia hry World of Warcraft a to aj zo strany Aliancie a aj zo strany Hordy sa totiž zišli pred mestom Oribos a ticho stáli pred vstupom do krčmy, aby dali najavo svoj hnev a znechutenie z toho, ako funguje život v útrobách spoločností Activision a Blizzard. Protest bol spočiatku organizovaný guildou Fence Macabre, no veľmi rýchlo sa pripojili aj ďalší.

Podľa hráča s prezývkou Hinahina Gray sa protestu zúčastnili stovky hráčov a ostatní členovia komunity im taktiež vyjadrili podporu: „Jednoznačnou náladou je solidarita voči tým, ktorí sa stali obeťou zneužívania zo strany Activision Blizzard.“

Jedným z dôvodov, prečo sa tento protest presunul do herného priestoru namiesto toho, aby si svoj názor prejavili tým, že napríklad prestanú platiť Blizzardu mesačné poplatky za prístup do WoWka je podľa Hinahina Gray fakt, že Blizzard ponúka 6-mesačné predplatné, ktoré sa nedajú zrušiť a nedajú sa za ne vrátiť peniaze: „Väčšina z nás však zrušila ďalšie predplatné a používame iba zvyšok nášho herného času, aby sme upozornili na tieto problémy a funguje to.“

Situácia je celkom hustá aj v subreddite hry World of Warcraft a v drvivej väčšine prípadov ide o kritiku smerovanú na vydavateľa.

Obrovské množstvo kritiky je však smerovanej aj na bývalého šéfa vývoja World of Warcraft Alexa Afrasiabiho, ktorý z Blizzardu odišiel v roku 2020. Podľa dostupných informácií (zo súdnych dokumentov) bol totiž jedným z hlavných aktérov nechutností, ktoré sa diali v Blizzarde. Prezývka Afrasiabiho bola podľa súdnych dokumentov Crosby Suite, čo mala byť narážka na Billa Crosbyho.

Hráči tak žiadajú aby Blizzard odstránil postavy, ktoré sú vo svete World of Warcraft pomenované po ňom, vrátane Filed Marshala Afrasiabiho, ktorý sa nachádza v Stomrwind City ako zadávateľ questov: „Som znechutený, že hra má niekoľko NPC postáv a príbehov, ktoré nesú jeho meno. Milujem WoW, no toto neznesiem,“ napísal jeden hráč na Reddite.

Hráči taktiež žiadajú aby ľudia zodpovední za stav situácie niesli za svoje činy zodpovednosť: „Myslím si, že všetky odkazy na Afrasiabiho a ďalších ľudí, ktorí podporovali túto kultúru Activision Blizzard by mali byť odstránené z ich hier. Veríme, že Activision Blizzard sa musí zodpovedať za situáciu. Ľudia by mali prísť o prácu bez nároku na odškodné a tým, ktorým bolo ublížené by malo byť poskytnuté odškodnenie za ujmu, ktorú im prostredie spoločnosti spôsobilo. Je to ich spoločnosť, no komunita z nej urobila to, čím je. Potrebujú nás viac, ako by potrebujeme ich.“

Zdroj: Kotaku/Polygon/PCGamer

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk