Kapitalizmus v praxi: Vďaka Redditu vystrelili akcie reťazca Gamestop do stratosféry

Kapitalizmus v praxi: Vďaka Redditu vystrelili akcie reťazca Gamestop do stratosféry

 

Celkom podivné správanie „mŕtvej firmy.“

Reťazec Gamestop síce u nás aktívny nie je, no ešte donedávna patril k tomu najväčšiemu, čo fungovalo vo svete retail predaja hier. Bohužiaľ však nástup digitálnej distribúcie spôsobilo, že niekdajší gigant sa vydal na cestu reťazca Blockbuster.

Gamestop však bojuje. Nedávno ohlásil zoštíhlenie a reštrukturalizáciu biznisu a taktiež uzavrel s Microsoftom strategické partnerstvo, ktoré mu umožňuje získavať podiel aj z digitálneho predaja. A akcie spoločnosti, ktoré sa boli na úrovni menej ako 10$ za akciu sa stabilizovali.

Lenže v posledných dňoch sa s akciami Gamestopu začalo diať niečo veľmi zvláštne. Ich cena začala raketovo stúpať a celá situácia došla do takého stavu, že spoločnosť vytvorila absolútny rekord v cene za akciu, pretože tá presiahla 140$. Nie zlé, na zomierajúcu spoločnosť...

Celý proces začal ešte v decembri, keď sa niektorí investori pokúsili o „skrátenie“ akcií. To znamená, že si požičali akcie spoločnosti na určitú dobu, predali ich za určitú sumu a dúfali, že hodnota spoločnosti klesne. Následne nakúpili rovnaké množstvo akcií za (preferovane) nižšiu sumu a vrátili ich. Tým pádom zarobili celkom pekné peniaze.

Lenže následne sa do toho oprelo populárne fórum Reddit, konkrétne subreddit WallStreetBets, ktorý sa rozhodol rýchlo zarobiť na akciách firmy. Spravili to tak, že koordinovali postup pri nákupe akcií spoločnosti, čím vytvorili záujem o akcie, čo začalo automaticky tlačiť ich cenu nahor.

Analytik Mike Futter: „Reddit určite pomohol k vytlačeniu cien spoločnosti. Skúste nad tým premýšľať ako keby ste zosilnili efekt trollovania. Vytvorili signál a šum. Spôsobil však, že akcie Gamestopu boli v piatok najviac obchodovanými akciami na Wall Street. Bez subredditu WallStreetBets by sa to nestalo.“

Po tomto veľmi efektívnom trollingu sa však situácia na akciovom trhu upokojila a cena Gamestopu klesla a momentálne sa hýbe na úrovni približne 75 dolárov za akciu. Je však fascinujúce sledovať, čo môže spraviť subreddit s akciami hernej spoločnosti, lebo sa im zažiadalo trochu trollingu.

The GME Thread Part 1 for January 26, 2021 from r/wallstreetbets
Zdroj: PCGamer

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk