Nový gigant vstupuje do herného priemyslu: Amazon ohlásil streamovaciu službu Luna

Nový gigant vstupuje do herného priemyslu: Amazon ohlásil streamovaciu službu Luna

 

Očakávané sa stalo skutočnosťou.

O vstupe Amazonu do herného priemyslu sa hovorilo už veľmi dlhú dobu. A vlastne k jeho formálnemu ohláseniu už malo prísť dávnejšie, no koronavírus zmenil kompletne všetko a tak sme sa ohlásenia dočkali až teraz.

Tento retailový a cloudový gigant oznámil novú hernú streamovaciu službu s názvom Amazon Luna a jej dvoma primárnymi úlohami bude presvedčiť hráčov, že herné streamovanie ja validnou možnosťou v roku 2020 a taktiež to, že medzi streamovacími službami je Luna tou najlepšou možnosťou. A konkurenciu nemá malú. Už vyše roka je na trhu služba Google Stadia a Microsoft v tomto roku spustil svoje Xbox herné streamovanie. Plus tu máme ešte aj GeForce Now a Playstation Now.

Takže, v čom sa bude Luna líšiť od konkurencie? Primárne v modeli financovania. Zatiaľ čo Google Stadia vám dáva prístup do služby zdarma (s možnosťou platiť mesačný poplatok za vyššie rozlíšenie), no samotné hry si kupujete samostatne a Xbox vám ponúka na streamovanie všetky služby v Game Passe za jeden mesačný poplatok (12,99€), tak Luna zvolila akýsi hybridný systém.

To znamená, že služba zatiaľ v beta testovaní stojí 5,99$ a za túto sumu vám dá prístup k určitému katalógu hier (veľa ich však nebude) a zvyšné hry si môžete samozrejme kúpiť štandardným spôsobom. Amazon taktiež hovoril o tzv. „kanálovom predplatnom“ a pod tým si predstavujeme asi to, že k dispozícii bude postupom času aj predplatné od jednotlivých herných vydavateľov, ako napríklad EA Play/Uplay Plus.

Luna má však oproti Google Stadia ešte jednu obrovskú výhodu. Hry totiž nevyžadujú takmer žiadne práce na porte, pretože v AWS cloude budú fungovať v štandardnom x86 režime na Windows platforme. Na rozdiel od toho Stadia vyžaduje portovanie hry na Vulkan API a pochopiteľne tým trpí, pretože nie každý vývojári má čas, chuť a zdroje na to, aby vytvárali port hry na platformu bez istoty rentability. 

Spustenie služby zatiaľ prebehlo iba v USA, takže v našom regióne si musíme ešte chvíľu počkať. Amazon tiež vytvoril aj nový ovládač, ktorý ako keby z oka vypadol Nintendo Switch Pro ovládaču a ten bude stáť 49,99$ a jeho špecialitou je fakt, že sa pripája priamo na router cez WiFi, aby sa znížila odozva.

Služba cieli na 4K/60FPS rozlíšenie, no pri spustení bude fungovať v 1080p/60FPS a zatiaľ bude dostupná na Fire TV, PC, Macu a iOS. Na posledne menovanej platforme však nebude fungovať ako aplikácia, ale cez internetový prehliadač, aby Amazon obišiel vyšinuté správanie Applu týkajúce sa streamovacích služieb. Aplikácia na Android príde neskôr.

Vzhľadom na to, že ide o službu Amazonu, tak asi nikoho neprekvapí že sa kladie veľký dôraz na integráciu s Twitchom – ak budete vidieť na Twitchi, že niekto hrá hru, tak za niekoľko sekúnd ju budete môcť hrať aj vy a to stlačením jedného tlačidla. Táto funkcia však príde tiež neskôr.

Celú technológiu budú poháňať AWS cloud technológia Amazonu, ktorá patrí popri Microsoft Azure a Google Cloud medzi tie najlepšie a najrozšírenejšie na svete.

A len tak mimochodom. Šéfom služby Amazon Luna je bývalý architekt Xbox konzol (Xbox360 a Xbox One), Marc Whitten. 

Zdroj: Amazon

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk