Bohemia Interactive poprela, že by štúdio kúpil za vyše 230 miliónov eur čínsky gigant: Stále sme nezávislí

Bohemia Interactive poprela, že by štúdio kúpil za vyše 230 miliónov eur čínsky gigant: Stále sme nezávislí

 

Videoherné štúdio Bohemia Interactive, ktoré stojí nielen za sériou ArmA, ale aj titulmi ako DayZ, Ylands či Vigor, už viac podľa medializovaných informácií nie je v rukách Čechov. Samotná „Bohemka“ ale tieto správy dementuje.

Špecializovaný server The Information uverejnil správu, ktorá tvrdí, že väčšinový podiel (70 až 80%) firmy odkúpila čínska technologická firma Tencent. Tej v súčasnosti patria – úplne alebo čiastočne – značky spadajúce pod Riot Games (League of Legends, Valorant), Epic Games (Fortnite) či Supercell (Clash of Clans).

O údajnej akvizícii informujú viaceré české médiá vrátane Českej televízie či Hospodářských novin. Samotný Tencent však podľa týchto zdrojov nákup zatiaľ oficiálne nepotvrdil. Štúdio Bohemia Interactive sme požiadali o vyjadrenie ešte počas noci. Promptne nám odpísal šéf marketingu BI Petr Poláček s tým, že situáciu nateraz nebude komentovať.

Dnes doobeda sa však objavili na viacerých weboch informácie, že Poláček odkúpenie Bohemky poprel. „Neviem, kde sa táto informácia vzala. Bohemia Interactive stále zostáva nezávislým štúdiom,“ cituje Poláčka portál e15.cz.

My sme zatiaľ oficiálne takéto vyjadrenie nedostali.

Čínsky gigant podľa medializovaných informácií odkúpil väčšiu časť Bohemie za 260 miliónov dolárov, v prepočte zhruba 232 mil. eur. Okrem známeho českého vývojára a vydavateľa, ktorý mal pobočku dokonca aj u nás v Bratislave, funguje na trhu aj jeho odnož, softvérová Bohemia Interactive Simulations, ktorá vyvíja vojenské simulátory pre vládne organizácie a armádu. Medzi jej klientov patria napríklad USA či Británia. Ide však o dve samostatné firmy.

Ak sa správy o predaní Bohemie potvrdia, nepôjde v našich končinách o žiadnu novinku. V roku 2019 získalo štúdio Warhorse po úspechu Kingdom Come kapitál od rakúskeho THQ Nordic. Nového majiteľa v podobe Facebooku našlo aj štúdio Beat Games stojace za VR hitom Beat Saber.

Nadnárodná spoločnosť Tencent vlastní 100-percentný podiel v Riot Games, 40-percentný v Epic Games a 11-percentný v Bluehole, ktoré stojí za PUBG. Čiastkové vlastníctvo v podobe 5 percent drží aj v Ubisofte a Activision Blizzarde. Okrem videohier a moderných technológií vlastní Tencent firmy spadajúce do oblastí ako financie, filmový či automobilový priemysel či hospodárstvo. Samotná materská firma bola založená v roku 1998.

Asi nikoho v tomto bode neprekvapí, že mu patrí aj časť značiek ako Discord, Reddit či Snapchat.

Zdroj: The Information

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk