Rockstar čelí kritike za zneužívanie daňových úľav a popritom odhalil GTA VI

Rockstar čelí kritike za zneužívanie daňových úľav a popritom odhalil GTA VI

 

Aj keď niečo nie je protiprávne, tak to neznamená, že je to etické.

Mnoho herných vydavateľov sa napriek miliónovým zárobkom vždy snaží získať ešte čo-to navyše. Čiže sa vlastne hrajú na chudobných, aby mali nárok na rôzne granty a daňové úľavy, čo síce nie je celkom fér, ale systém to dovoľuje a oni to využívajú. Granty a daňové úľavy sú totiž väčšinou určené pre menších herných vývojárov, ktorí sa snažia v nemilosrdnom hernom biznise prežiť.

A ak existuje spoločnosť, ktorá granty a daňové úľavy určite nepotrebuje, tak je to jednoznačne Rockstar Games, tvorcovia Grand Theft Auto V a Red Dead Redemption II. Lenže podľa výskumu Tax Watch si vo finančnom roku 2018/2019 uplatnili 37,6 milióna libier z fondu Video Games Tax Relief, ktorý má celkový ročný rozpočet 80 miliónov libier. Z celkového počtu 1110 žiadostí sa Rockstar „zaslúžil“ o rovnú štvrtinu a to aj napriek tomu, že spoločnosť od vydania GTA V v roku 2014 zarobila 6 miliárd dolárov. A aby toho nebolo málo, spoločnosť už štyri roky po sebe neplatila žiadnu Korporátnu daň.

Rockstar za to čelí kritike zo strany menších britských vývojárov a členov médií, no hovorca spoločnosti obhajuje politiku Rockstaru. Podľa neho totiž tieto úľavy umožnili spoločnosti investovať vo Veľkej Británii a vytvorili tak viac ako 1000 pracovných miest naprieč Londýnom, Lincolnom, Yorkshire a Škótskom: „Investície do úspechu Britského herného priemyslu podporované týmto programom nie len že prispeli ekonomike, no taktiež umožnili urobiť z Veľkej Británie jednu z popredných krajín herného vývoja.“

Tieto prostriedky použije Rockstar pri vývoji ďalšej hry v sérii Grand Theft Auto, ktorá by mala prísť v najbližších rokoch. Či je však správanie tohto legendárneho herného štúdia etické, to nechám na posúdení každého z vás. Každopádne, Rockstar nie je jediný, ktorý sa hrá na chudobného len preto, aby vyžmýkal zo systému čo najviac peňazí.

Zdroj: TaxWatch

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk