Belgicko rozhodlo: Loot boxy v hrách Overwatch, FIFA a Counter-Strike sú protizákonné

Belgicko rozhodlo: Loot boxy v hrách Overwatch, FIFA a Counter-Strike sú protizákonné

 

Rozhodnutie prišlo iba pár dní po tom, ako k podobným záverom prišlo Holandsko.

Koncom minulého roka sme vás informovali o tom, že Belgická herná komisia začala prešetrovať loot boxy v hrách prístupných pre neplnoletých kvôli podozreniu, že môže ísť o hazard. Výsledkom prieskumu je, že v štyroch populárnych prešetrovaných hrách identifikovali tri porušujúce belgické zákony - Overwatch, Counter-Strike: Global Offensive a FIFA 18.

Problémom je to, že podľa hodnotiaceho systému PEGI sú prístupné neplnoletým osobám napriek tomu, že obsahujú hazardné prvky, čím sú v rozpore s existujúcimi belgickými zákonmi. Star Wars Battlefront II, štvrtá prešetrovaná hra, ktorá bola spúšťačom celého vyšetrovania, vyviazla z vyšetrovania s čistým štítom keďže krátko po vydaní kupovanie loot boxov za reálne peniaze odstránili.

Loot boxy musia byť z troch hier v Belgicku odstránené. Ak sa tak nestane, ich prevádzkovatelia riskujú pokuty až do výšky 800 000 eur a päť rokov odňatia slobody. Keďže obeťami boli maloleté osoby, tieto tresty by mohli byť ešte zdvojnásobené. Zatiaľ však nebol daný presný termín, do kedy majú systém loot boxov zmeniť a minister spravodlivosti Koen Geens žiada diskusiu medzi zúčastnenými stranami.

Miešanie hier a hazardu, hlavne v mladom veku, je nebezpečné pre duševné zdravie. Prijali sme už mnoho opatrení na ochranu neplnoletých aj dospelých pred vplyvom vecí ako reklamy na hazard. Preto musíme tiež zaistiť, že deti a dospelí nenarazia na hazardné hry keď hľadajú zábavu vo videohre.

Koen Geens, minister spravodlivosti Belgicka

Toto ohlásenie prišlo iba pár dní po tom, ako Holandsko prehlásilo, že 4 z 10 populárnych hier skúmaných ich Úradom pre hry taktiež porušuje zákon a musia byť k 20. júnu odstránené. Holandské zákony porušujú všetky hry, ktoré dovoľujú získané predmety vymieňať alebo predávať. Aj keď neboli vo vyhlásení menovite spomenuté, podľa portálu NOS ide o tituly FIFA 18, DOTA 2, PlayerUnknown's Battlegrounds a Rocket League.

Uvidíme, či sa k týmto krajinám pridajú v regulácii aj ďalšie. Senátor Havaja Chris Lee, hlavná tvár boja proti hazardu vo videohrách v USA, pracuje podľa posledných správ na návrhu dvoch zákonov týkajúcich sa tejto problematiky. Koen Geens sa v minulosti vyjadril, že nechce zostať iba pri Belgicku a regulácie by chcel presadiť na úrovni celej Európskej Únie, čo by už herným spoločnostiam mohlo spraviť poriadny škrt cez rozpočet.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk