Workshop spoločnosti Synology: Zariadenia sú drahé, no spomienky sú na nezaplatenie

Workshop spoločnosti Synology: Zariadenia sú drahé, no spomienky sú na nezaplatenie

 

S názvom Synology sa stretávajú stále častejšie nielen ľudia pracujúci v IT oblastiach, ale aj “bežní smrteľníci”. Táto spoločnosť je u tradičných zákazníkov známa hlavne svojimi WiFi routermi a takzvanými NASkami (Network Attached Storage) použiteľnými pri zálohovaní alebo zdieľaní dát. Málokto už ale tuší, že Synology ponúka aj plne profesionálne produkty a riešenia a snaží sa vo sférach svojho podnikania robiť osvetu.

Dostali sme možnosť zúčastniť sa Synology workshopu, kde obchodní partneri a predajcovia dostávajú informácie o nových produktoch, pripravovaných novinkách, ale aj o najlepšom riešení rôznych problémov. Pozvánku sme, samozrejme, prijali.

V príjemných priestoroch hotela Saffron v Bratislave sa zišlo asi 40 ľudí pracujúcich v IT a v IT žurnalistike, a po krátkom predstavení produktov od Synology a ich partnerov Axis a Seagate v separátnej demo miestnosti sme sa presunuli do konferenčnej sály, kde začal prúd zaujímavých informácií.

Ako prvý dostal mikrofón zástupca spoločnosti Axis, ktorá je veľkou spoločnosťou zameriavajúcou sa na trh s IP a inými druhmy kamier a dlhoročným partnerom Synology. To dáva zmysel, pretože pokiaľ niekto potrebuje zaznamenávať kvalitný stream z bezpečnostných kamier, nestačia mu len kamery, ale potrebuje aj stabilné spojenie s dostatočne robustným systémom schopným tieto dáta ukladať a tieto dva body má Synology pod palcom.

Druhým z partnerov bola spoločnosť Seagate, ktorú mnohí určite dobre poznajú ako výrobcu diskov. V ich portfóliu sa nachádzajú ako bežné disky z rady Barracuda, tak aj rada Skyhawk určená práve pre kamerové systémy. Novinkou sú ale disky s označením Ironwolf, ktoré sú určené primárne do NAS úložísk a ponúkajú zvýšenú ochranu dát s príjemným bonusom Ironwolf Health Management program, schopným predvídať, obmedziť alebo aj napraviť potenciálne chyby, alebo zárukou na dáta a jednoduchý servis, ktorý nestojí stovky eur.

Po partneroch prišlo ale to najdôležitejšie: veľmi zaujímavé prednášky od zastupiteľov Synology ohľadom škálovateľnosti Synology produktov, cez predstavenie noviniek, až po bližšie predstavenie Synology Cloudu.

Škálovatelnosť zariadení je v modernom svete naozaj dôležitá, nakoľko niekto, kto rozbieha firmu, začne sa mu dariť a pomaly expanduje, nebude chcieť každý rok alebo dva, úplne meniť celé IT vybavenie. V Synology preto zapracovali na zlepšení kompatibility svojich zariadení a priniesli aj veľmi zaujímavé správy, ktorými sú napríklad výkonné NASko, ktoré zastane aj prácu AD servera, ktorý by si zákazník doteraz musel zabezpečiť separátne pomocou windowsového alebo linuxového stroja. Táto funkcia sa definitívne hodí do menších firiem, kde nie je veľký rozpočet na nákup IT infraštruktúry, ani viacpočetný personál na jeho obsluhu.

Pri živej ukážke fungovania tohoto NAS zariadenia s podporou AD sme videli naozaj prehľadné a intuitívne rozhranie, kde by profily používateľov a ich správne fungovanie zvládla nastaviť asi aj bežná teta upratovačka. Podpora roaming profilov, okamžitý prístup k dátam a možnosť vo firme automaticky meniť nainštalované programy alebo ich updatovať sú len niekoľkými z výhod tohoto zariadenia.

V neposlednej rade nás zaujal Synology Cloud², internetové úložisko na diskoch samotnej spoločnosti, ktorý síce nie je, narozdiel od iných poskytovateľov, zadarmo, ale ponúka radu výhod. Cloud zadarmo, či už Google Drive, OneDrive alebo iné, totiž nikdy nie je úplne zadarmo. Spoločnosti, ktoré tieto cloudy prevádzkujú, totiž majú možnosť “prehliadať” si vaše dáta, hľadať, čo radi robíte a zisťovať, čo radi nakupujete. Následne tieto “anonymné” dáta predávajú iným spoločnostiam, alebo aj samé určujú na cielenú reklamu. To v prípade Synology Cloud² neplatí. Dáta sú na ňom totiž šifrované štandardom 256 bit AES encryption a hoci je momentálne dátové úložisko len jedno a to v Nemecku, budú čoskoro v Amerike, Ázii a iných častiach sveta ďalšie centrá a sami používatelia si budú môcť vybrať, kde chcú svoje dáta skladovať.

Za pozvánku na túto akciu sme veľmi vďační, dozvedieť sa o ochrane a obrane svojich dát nie je nikdy na zahodenie; možno aj preto, že autorovi článku nedávno “umrel” jeden disk so súkromnými dátami. Produkty a riešenia od Synology nie sú z tých najlacnejších, ale ako aj sama spoločnosť rada hovorí, iPhone alebo počítač sú drahé, ale spomienky sú na nezaplatenie. Ochrániť a poistiť si ich by teda určite nemala byť otázka šetrenia.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk