Square Enix oslavuje 15. rokov existencie série Deus Ex dvoma špeciálnymi videami

Square Enix oslavuje 15. rokov existencie série Deus Ex dvoma špeciálnymi videami

 

Jedna z najdôležitejších herných značiek aké kedy vyšli. Prvý diel Deus Ex ešte ani dnes neprestáva fascinovať a nehľadiac na grafickú zastaralosť titulu, stále prekonáva väčšinu súčasných titulov.

JC Denton, nanotechnológiami vylepšený hlavný hrdina hry z roku 2000, stál pri úplných začiatkoch fenomenálneho zážitku kombinujúceho strieľačku z vlastného pohľadu, prepracované RPG mechaniky, rozhodovanie sa v deji a nápaditý level dizajn. Ten obsahoval viacero ciest k jednému cieľu v príťažlivom prostredí temného kyberpunku, ktorému vládli nedotknuteľné megakorporácie, teroristické organizácie a všadeprítomná zrada. Člen organizácie UNATCO bojujúcej proti NSF a hľadajúcej ukradnutý liek Ambrosia proti krutému vírusu Grey Death sa stal nespochybniteľnou klasikou a kultom.

Po troch rokoch prišla s veľkými očakávaniami dvojka, Deus Ex: Invisible War, ktorá bola vo svojom čase ale skôr sklamaním. Vzhľadom na to, že okrem PC vyšla hra zároveň aj na prvý Xbox, bola hrateľnosť výrazne zjednodušená (ovládanie, neprítomnosť skill systému), čo nebolo po chuti fanúšikom pôvodného titulu. Na druhej strane titul Invisible War priniesol ešte väčšiu voľnosť a možnosť plniť úlohy v ľubovoľnom poradí. Aj keď sa po rokoch hra nakoniec nezdá až tak zlá, ako v čase vydania, hráči ju stále poväčšinou s nechuťou ignorujú.

Ďalšieho dielu sa svet dočkal až po nekonečne dlhom čakaní v roku 2011, keď Square Enix s Eidos Montreal vypustili do sveta Deus Ex: Human Revolution. Vzhľadom na to, že verejnosť pre istotu od hry veľmi veľa nečakala, sa stal z "ľudskej revolúcie" prekvapivý hit zachovávajúci pôvodného ducha série a prinášajúci depresivnú náladu budúcnosti umocnenú geniálnym, chladne elektronickým soundtrackom od skladateľa Michaela McManna. Hra síce po technickej stránke nebola nič extra, no parádny príbeh a pohlcujúca hrateľnosť vytrela oči všetkým pesimistom. Aj kvôli tomu sa stal tretí Deus Ex jednou z najlepších, keď nie najlepšou hrou roka 2011.

Square Enix pripravilo pri tejto príležitosti dve zaujímavé videá. Prvé je štýlovo naanimované a zhŕňa tie najdôležitejšie okamihy série od prvého až po zatiaľ posledný diel. Druhé má vyše 20 minút a je svojim spôsobom dokumentom o Deus Ex, v ktorom sa vyjadrujú jednotliví tvorcovia a prezrádzajú ich snahy, pocity pri vývoji a budúcnosť značky ako takej. Vzhľadom na to, že obe videá sa vyhýbajú tragédii menom Deus Ex: The Fall, tak túto hru nebudeme spomínať ani my. Spoločnosť týmto jasne ukazuje, že na tento mobilný titul (neskôr portovaný na PC) chce čo najskôr zabudnúť.

Najnovší diel Deux Ex: Mankind Divided, za ktorým stoja opäť vývojári z Eidos Montreal, vyjde 23. februára na PC, PlayStation 4 a Xbox One.

Zdroj: facebook.com/DeusEx, YouTube

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk