Nad budúcnosťou PUBG ako ešportu sa zmráka

Nad budúcnosťou PUBG ako ešportu sa zmráka

 

Napriek obavám z nezáživných prenosov, rozpadu viacerých tímov a škandálu s hackovaním sa v USA začína prvá profesionálna liga PUBG.

„Je to nuda.“ Aj týmito slovami popísala sledovanie profesionálneho zápasu PUBG indonézska organizácia Game Prime, ktorá pravidelne usporadúva ešportové turnaje v juhovýchodnej Ázii.

Odvolávajúc sa na priamu účasť na turnaji s 20 mužstvami PUBG po štyroch hráčoch Indonézania konštatujú, že „hra je pomalá, pričom po uplynutí dvadsiatich minút je 60 z 80 hráčov stále nažive.“

Problém je aj so samotným živým prenosom z jednotlivých zápasov. Na turnajoch Gamescom 2017 a IEM Oakland 2017, kde sa hra ako ešport prvýkrát objavila pred väčším publikom, sa chaotické scény striedali jedna za druhou. Kým komentátori nadšene ospevovali dramatickú prestrelku medzi dvoma mužstvami, na veľkoplošných obrazovkách sa premietalo oživovanie hráčov ukrytých v kríkoch.

„Hoci závery zápasov bývajú často napínavé, PUBG ako ešport zatiaľ nepresvedčil,“ uzatvára Game Prime.

Kritika battle royale titulu z dielne juhokórejskej spoločnosti PUBG Corp. tu však nekončí. Koncom minulého roka ohlásil profesionálny ešportový tím OpTic Gaming svoje rozhodnutie rozpustiť len pred rokom vytvorenú zostavu PUBG. Podľa šéfa americkej organizácie Hectora „H3CZ“ Rodrigueza totiž PUBG ako ešport nemá budúcnosť.  

Ako približuje portál FOX Sports Asia, Rodriguez vo svojom vlogu verejne odsúdil súčasné smerovanie PUBG a celého žánru battle royale ako takého. Tvrdí, že kvôli prehustenému trhu s podobnými hrami sa „PUBG neposúva dostatočne rýchlo a prestávame veriť, že dokáže uspieť ako ešport.“

K podobnému kroku sa nedávno odhodlali aj ďalšie organizácie na čele s Američanmi Excelerate Gaming a Evil Geniuses. Ich zostavy sa na turnajoch PUBG už neobjavia.

Hra navyše sústavne prichádza aj o bežných užívateľov, a to aj napriek nedávno predstavenej zimnej mape Vikendi. Škandály s hackovaním u profesionálnych hráčov, ktoré na povrch vyplávali v decembri minulého roka po spustení nového detekčného softvéru, PUBG na dôveryhodnosti rozhodne nepridávajú.

Navzdory všetkým problémom sa však funkcionári PUBG Corp. nenechávajú odradiť. Začiatkom februára je naplánované úvodné kolo Národnej ligy PUBG, prvej profesionálnej súťaže tohto battle royale titulu s celkovou dotáciou 1 milión dolárov, o ktorú sa pobije šestnásť 4-členných tímov.

Do troch rokov chcem vidieť žáner battle royale ako uznávaný ešport, ktorý má vlastný dlhodobý ligový formát a vypredáva veľké štadióny,“ nechal sa počuť hlavný vývojár PUBG Brendan Greene v rozhovore pre Eurogamer.

Hector Rodriguez z OpTic Gamingu však zásadne nesúhlasí. PUBG ako ešportu predpovedá podobný osud ako ďalšiemu battle royale titulu H1Z1, ktorý musel vlani v novembri neslávne zrušiť svoju vlastnú profesionálnu ligu po neutíchajúcich finančných ťažkostiach. Dotknutí hráči a manažment boli o rozhodnutí zástupcov súťaže informovaní prostredníctvom sms-správ a mnohí z tých, ktorí kvôli tomuto kroku prišli o prácu, dodnes nedostali žiadnu kompenzáciu.

H1Z1 jednoducho nemal na to, aby sa stal ešportom, myslí si Rodriguez. „A podobný osud čaká aj PUBG. Nedostatočná komunikácia zo strany zástupcov hry negatívne ovplyvňuje všetkých naokolo, a to by sa nemalo stávať.“

PUBG ako ešportu tak zrejme odzvonilo. Nahradia ho iné battle royale tituly, ktoré čoraz viac získavajú na popularite? Fortnite: Battle Royale, Blackout od Call of Duty či najnovší Danger Zone v podaní Counter Strike: Global Offensive sa javia ako ďalší páni na holenie.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk