Vivo nám cez optiku Berlína ukázalo svoju vlajkovú loď

Vivo nám cez optiku Berlína ukázalo svoju vlajkovú loď

 

Servus

Nebudem tu chodiť okolo horúcej kaše a hrať sa na vševediaceho. Ostatne, nikto taký neexistuje, nech sa vás pár prípadov zo sociálnych sietí akokoľvek snaží presvedčiť o opaku, a verejne sa priznám k tomu, že ešte donedávna som značku vivo neregistroval v žiadnych súvislostiach. Aj napriek tejto mojej, nazvime to, nevedomosti, ide však o čoraz ambicióznejšieho čínskeho výrobcu z oblasti najnovších technológií, špeciálne, ak je reč o mobilných telefónoch. Spoločnosť začínajúca sa na malé písmeno v je totižto, trinásť rokov od svojho založenia, piatym najväčším výrobcom smartfónov na svete a bola to práve ich snaha o inovácie, ktorá svetu dala prvý snímač odtlačku prstov integrovaný pod displejom, či kamerový systém so stabilizáciou na kardanovom závese. Pred časom sa vivo oficiálne dostalo aj na územie Slovenskej republiky, čím si do zoznamu podporovaných krajín zapísalo okrúhlu šesťdesiatku. Všeobecne platí, že vivo sa v rámci svojho portfólia produktov snaží konštantne uspokojovať dopyt po cenovo nenáročných telefónoch, čo však neznamená, že nechcú prenikať aj do vyšších tried. Žiarivým príkladom je ich aktuálne predstavená vlajková loď označená ako X80 Pro, na ktorú sme sa išli pozrieť priamo do hlavného mesta Nemecka.

Dvojdňový výlet do Berlína som absolvoval s nepríjemným hendikepom v zmysle zlomeného prsta na nohe, ktorý sa podpísal pod moju nechuť prejsť si zase raz všetky jeho známe pamiatky (poznáte ulicu, kde bol založený slávnu značku Aggro Berlin?). Napriek tomu som sa aj po boku kolegov z celej Európy vybral do tamojšieho planetária a nechal sa unášať na vlne promovaných kvalít X80 Pro. Pri tomto konkrétnom modeli je dôležité už v úvode povedať, že firma vivo na jeho fotografických a video komponentoch spolupracovala s nemeckým špecialistom na optiku, známou značkou ZEISS, z čoho logicky pramení aj autentické zasadenie do kulisy priestorov nesúcich odkaz zakladateľa, Carla Zeissa. Vivo sa snaží veci robiť inak a presne to sme dostali aj počas samotnej akcie. Vo svojej kariére „pisálka“ som už zažil množstvo akcií rôzneho formátu, kde sa však v drvivej väčšine opakoval jeden a ten istý vzorec. Firma si vás a vašich kolegov/investorov/kohokoľvek pozve do rozmerovo objemného priestoru, kde vám odprezentuje svoj produkt tak ako to už niekoľko dní predtým spravila formou PR mailu. A to je presne ten problém. Suché fakty, akokoľvek zaobalené do marketingového entuziazmu, ostávajú aj naďalej len suché fakty. Kompenzáciou pre nás novinárov je potom ono povestné podlievanie tekutinami a rôznymi hmotami podľa vášho výberu a táto skutočnosť onen vzorec uzatvára vlastne úplne vždy. A teraz tu máte vivo a ich odlišný prístup.

Rozhodli sa priestory spomínaného planetária rozdeliť do akéhosi bludiska a každú jednu časť priestoru, ktorý logicky využíval technické zázemie objektu, premeniť na malú prezentačnú miestnosť. Po menších skupinkách sme nabrali spletitý kurz k východu a naša cesta trvala okolo hodiny. Drvivá väčšina toho, čo sme videli, bola spojená s firmou Zeiss a ich pomaly už dvesto ročnou históriou v oblasti optiky. Začali ako prví tvoriť mikroskopy s vopred definovanými nastaveniami a rovnako tak spolupracovali s NASA na príprave prvých vesmírnych kamier. Ich presah v rámci optiky je ale oveľa širší a ak by som vám sem mal vypísať všetky podstatné veci v ich histórii, článok by sa nám natiahol minimálne dvojnásobne. Pre vás je dôležité vedieť, že Zeiss je v rámci produkcie optiky celosvetovou špičkou a vivo túto špičku už dokázalo využiť v niekoľkých modeloch svojho portfólia. Ten najnovší je X80 Pro a práve ten sme v polovičke našej cesty cez planetárium aj dostali - bolo to skutočne efektné, do miestnosti nabehli chlapci v bielych plášťoch a rozdali nám testovacie modely aj s našou menovkou na zadnej strane. Od tohto momentu sme mohli na vlastnej koži skúsiť, čo všetko daný mobil dokáže v zmysle zachytávania fotografií a videí. Mali sme šancu si zvečniť živých Cyberpunk modelov, otestovať schopnosť optiky potlačiť to, čo českí kolegovia nazývajú prasátka, čiže svetelné lúče od silnejšieho zdroja v pozadí scény alebo si nakrútiť video vo filmovom zúžení.

Odlišný prístup k prezentácii na mňa zafungoval a bol veľkým spestrením, každopádne ešte viac som bol nadšený z predmetného mobilu. Pre mňa doteraz niečo neznáme sa v rukách zhmotnilo z ničoho nič do priameho konkurenta akejkoľvek vlajkovej lode na našom trhu a ak je Zeiss optika v danom telefóne jedným z hlavných pilierov kvality, tak druhým je dozaista už vyššie spomínaná čítačka odtlačkov integrovaná pod displejom. V tomto modeli ide veľkostne o rekordnú snímaciu plochu (20 x 30 mm), ktorá vám telefón bezpečne odomkne už za šialených 0,2 sekundy. Ak ste doteraz danej technológii vôbec nedôverovali a skôr ste ju považovali za slepú uličku, tak vivo je s jej 3D Ultrasonic Large Fingerprint technológiou schopné vás presvedčiť o opaku. Samozrejme, že si viac detailov nechám do samostatnej recenzie, avšak snímač ako taký tu dozaista zastupuje neochvejný argument v prospech daného mobilu - neverili by ste, čo všetko sa dá s touto funkciou vlastne reálne robiť. Záverom mi snáď odpustíte aj trochu tých suchých faktov, ktoré však do kontextu reportáže určite zapadnú, tak ako som ja zapadol do vyhlásenej berlínskej reštaurácie. Vivo X80 Pro je na Slovensku v predaji od 23.6.2022 a to v jednej jedinej farebnej verzii (Cosmic Black). Cena je skutočne prémiová, za čo však môže predovšetkým už vyššie opisované začlenenie komplexného fotomodulu od Zeiss, čo si celé, spolu s ďalšími prednosťami zariadenia, vyžaduje investíciu na hranici 1 100 eur. Za tú krátku dobu, čo som sa mal možnosť s predmetnou testovacou vzorkou zoznámiť, musím povedať, že cenovka však nie je ani náhodou prestrelená a už sa teším, až vám poviem viac. Do tej doby teda ono obligátne nemecké servus!

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk