Motorola predstavuje nový rad Edge - Na mokrom Dunaji

Motorola predstavuje nový rad Edge - Na mokrom Dunaji

 

Pôvodne som sa na akciu vôbec nemal dostaviť, keďže podľa predbežných kalkulácií (poznáte to meme, kde sa postaršia pani snaží vypočítať súčasne asi stovku matematických príkladov a tvári sa pri tom, ako keby mala zápchu?) by som to jednoducho zmeškal a nestihol odchod od istého bratislavského nábrežia. Spoločnosť Motorola je však pre náš časopis natoľko stabilným a dôležitým partnerom, že som jednoducho všetky kalkulácie zavrhol, takmer na poslednú chvíľu nasadol do svojho elektromobilu a postrčil onoho vládcu vesmíru zvaného osud smerom na našu a predovšetkým vašu stranu. A o čom to tu vlastne teraz hovorím? Spomínaná Motorola sa aktuálne teší z blížiaceho sa príchodu nového radu série čiastočne prémiových telefónov značky Edge, a to konkrétnych modelov Motorola edge20 pro, Motorola edge20 a Motorola edge20 lite. Pri tejto príležitosti pozvali vybranú hŕstku novinárov na netradičnú výletnú akciu v prostredí povodia Dunaju, čo účelovo prepojili s chutným obedom blízko maďarských hraníc a samozrejme patrične pripravenou PR prezentáciou spomínaných zariadení. Poďte sa preto teraz, aspoň symbolicky, posadiť vedľa mňa do rýchlostného člna s luxusnou výbavou (plávacia vesta, harpúna, šampanské) a ja vám poviem, čo som prežil počas balady, akú môžeme pracovne nazývať; Na mokrom Dunaji.

Event ako taký trval takmer štyri hodinky a počas celej tej doby som sa snáď ani minútu vyložene nenudil. Naložili nás za chrbát sympatických kapitánov a už vopred bolo jasné, že aj keď sa v našom osadenstve nachádza aj nežnejšie pohlavie, nezabráni im to v snahe o trocha drsnejšiu plavbu – čisto len pre pobavenie samozrejme. V istom momente sa to zvrhlo na súperenie dvoch posádok v tom, kto koho viacej ošpliecha prostredníctvom zámerne vytvorených vĺn, každopádne hlavnou pointou, akú som ešte rovnako zámerne nespomenul, bola skutočnosť, že nám distribútor ešte pred začiatkom eventu rozdal spomínané nové modely telefónov, aby sme si mohli výlet patrične zdokumentovať. Fotilo sa a nakrúcalo, ale predovšetkým sme si užívali miestami až drsný prúd vzduchu vyhladzujúci nám vrásky lepšie, než keď hodíte starú influencerku do lietadlovej turbíny. V mojich vlastných rukách skončila verzia edge20, čo je z pomedzi vyššie definovaného tria akýsi zlatý stred. Spoločným menovateľom týchto dizajnovo výrazne vynovených zariadení sa stáva znížená cena, a to aj cez pestrú výbavu. Tou najvýraznejšou prednosťou previazanou s celou trojicou je však jasne 108 megapixelový fotoaparát využívajúci technológiu Ultra Pixel, čo sme, ako môžete vidieť na priložených fotografiách, patrične overili aj na palube rozvibrovaných lodičiek.

Pre každého niečo

Nie je príliš náročné odhaliť snahu spoločnosti Motorola o prienik do kruhu najčastejšie využívaných funkcií prenosného telefónu, o čom svedčí práve výrazný tlak na kvalitu audiovizuálneho obsahu. V súčasnosti by ste pri cenách od 350 do 600 eur (nerátam do toho zvýhodnené akcie u vybraných operátorov) hľadali len márne nejaký konkurencie schopný produkt od iného strojcu, ktorý by disponoval tak kvalitnou sériou fotoaparátov. Verzia odkazujúca na profesionalitu navyše prináša päťnásobný optický zoom riešený periskopovým systémom a 144 Hz OLED panel s výrazným dôrazom kladeným na pestrosť a živosť farieb. Ak už spomínam OLED, tak v tomto prípade výrobca, rovnako ako u schopnosti fotoaparátov, ponúka identický displej vo všetkých verziách avšak s jemným rozdielom pri obnovovacej frekvencii – edge20 pro a edge 20 majú 144 Hz, ale edge 20 lite v úvodzovkách len 90 Hz (osobne si myslím, že to stále bohato dostačuje). FHD+ rozlíšenie sa nemení a rovnako tak ani odolnosť voči striekajúcej vode. Apropo voda bola pochopiteľne ústrednou témou aj nášho dunajského dobrodružstva, kde sme s nemenovaným kolegom v istom momente doslova sedeli v poriadnej mláke a garantujem vám, že nešlo o šampanské ani inú žltú tekutinu.

Ďalším dôležitým atribútom, na aký zákazníci patrične reagujú je výkon, či už je reč o procesore alebo batérii. Motorola v prvom rade vsádza na integráciu troch silných čipov odstupňovaných od najdrahšej verzie po najlacnejšiu v poradí Qualcomm Snapdragon 870 a grafický procesor Adreno 650 (12 RAM), Snapdragon 778G / Adreno 642L (8 RAM), MediaTek Dimensity 720 (8 RAM). Čo sa týka akumulátorov, tak tenšie a ľahšie šasi dvadsiatky si vyžiadalo asi jediný ústupok a to v zmysle 4000 mAh batérie, ktorú pri plnom vyťažení budete musieť dobíjať vždy na konci dlhého dňa. Pro verzia dostala 4500 mAh a najlacnejší z radu si odniesol 5000 mAh – všetky tri môžete naplniť prostredníctvom 30W procesu. Na podrobné špecifikácie však bude samozrejme ešte dostatok času a priestoru počas našich testov jednotlivých výrobkov, z ktorých nemalá časť je už zahrnutá do aktuálneho čísla. Samostatnou kapitolou, čo nemôžem v reportáži samozrejme vynechať, sa stala pomerne stručná, ale pre majiteľov notebookov a počítačov Lenovo dosť zásadná informácia. Po novom bude možné prepojiť telefónne rozhranie s hardvérom Lenovo a to bezdrôtovo – prenos súborov ako aj využívanie programov z telefónu a naopak sa tak stane oveľa jednoduchším a intuitívnejším. Viac si povieme v recenzii na jeden z telefónov, ktoré túto novinku primárne využívajú.

Prekvapenie

Motorola do nás pri obede stihla nahustiť obrovskú sadu informácií – jednoducho využila skutočnosť, že sme mali ústa plné pochutín a okrem už spomínaného tria mobilov prišlo na rad aj menšie prekvapenie spojené s preklenutím mimo rad edge. Na našom území ostáva z pomedzi telefónov značky Motorola stále najpopulárnejším mobilom všetko pod skratkou G. Aj preto som sa ja osobne vôbec nečudoval, keď sa na premietacej ploche reštaurácie plávajúcej na pontónoch objavil nápis Moto g60. Extrémne lacná novinka (240 eur), na rozdiel od vyššie spomínaných a výhradných 5G telefónov, zámerne ignoruje daný status a stáva sa dostupným 4G hardvérom s brutálnou batériou (6000 mAh vám dá dva dni plného vyťaženia) a rovnako aj 108 megapixelovým fotoaparátom. Ďalšou čerešničkou na už tak chutnej torte je 6,8 palcový displej so 120 Hz a rozlíšením 2460 x 1080. Pri cene pod úrovňou tristo eur sa rozprávame o skutočne atraktívnom kamarátovi do ruky, cez to všetko, že je jeho šasi plastovej povahy. Motorola v tomto prípade dáva šancu aj vám pozdržať nástup 5G a zadovážiť si lacné ale výkonom unikátne zariadenie, s akým sa nemusíte báť náročných operačných procesov, s akým nemusíte po jednom dni bežať k nabíjacej stanici a v neposlednom rade; s akým môžete zachytávať nádherne ostré fotografie.

Záverom snáď už len ono obligátne poďakovanie samotnej Motorole za úžasný zážitok, ktorý vo mne síce neprebudil dušu Pepka námorníka, ale minimálne mi nádherne spestril inak často fádnu prácu za počítačom.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk