Novinárske stretnutie so spoločnosťou TP-Link v duchu rekapitulácie, ale aj pohľadu do budúcnosti

Novinárske stretnutie so spoločnosťou TP-Link v duchu rekapitulácie, ale aj pohľadu do budúcnosti

 

Rok 2018 sa nám pomaly ale isto blíži ku koncu a nastáva čas spomínania na to, čo sa za tento rok stihlo udiať. Nemám teraz na mysli osobné úspechy či neúspechy, hoci dúfam, že tých prvých má každý viac. Nie, ja teraz myslím krátku rekapituláciu, čo za produkty sa nám stihli za posledný rok zastaviť v redakcii na otestovanie a pripomenutie si ich svetlých stránok alebo aj chybičiek krásy. Podobne zmýšlali aj zástupcovia spoločnosti TP-Link, ktorí sa rozhodli zaspomínať na posledný rok spolu s novinármi zo slovenskej IT scény. A nielen zaspomínať, ale aj predstaviť najnovšie plánované prírastky do svojho produktového portfólia.

Pozvanie na toto stretnutie sme samozrejme nemohli odmietnuť, nakoľko za predošlých 12 mesiacov sme mali možnosť pozrieť sa na zúbok viacerým zaujímavým zariadeniam od tejto značky a takisto si vždy radi vypočujeme, čo za novinky si pre svojich zákazníkov spoločnosti chystajú v dohľadnej, aj tej vzdialenejšej, budúcnosti.

Spoločnosť TP-Link sa bude väčšine čitateľov spájať s riešením stabilného a rýchleho pripojenia v domácnostiach, no za touto značkou sa toho ukrýva oveľa viac, i keď takmer všetko je spojené s pripojiteľnosťou a dátovou komunikáciou.

Koncom minulého roka sme mali možnosť vyskúšať si vtedy úplnú novinku s názvom Deco M5. Balenie tohto produktu v sebe ukrývalo trojicu routerov ktoré sľubovali jednoduché WiFi pokrytie aj väčších domácností a to bez vypadávania signálu pri prechádzaní medzi zónami pokrytia. Systém hlavného routera pripojeného k modemu a pokrytie zvyšku domácnosti za pomoci dvojice ďalších vkusných a výkonných routerov sa môjmu kolegovi, ktorý tento kúsok recenzoval, naozaj pozdával, hoci by uvítal pokročilejšie možnosti nastavenia dostupné aj cez webové rozhranie a nielen nastavenie cez mobilnú aplikáciu. No práve jednoduchosť používania je jedným z hlavných plusov tohto riešenia.

Ďalej sme mali v redakcii možnosť vyskúšať si tradičné routery v rozličných cenových aj výkonnostných kategóriách. Ten najlacnejší, s menom TP-Link Archer C5 v4 AC1200 a cenovkou okolo 50 eur, dokáže jednoducho vylepšiť rýchlosti a pokrytie oproti iným základným routerom, ktoré telekomunikačné spoločnosti ponúkajú „zadarmo“ k svojim paušálom. Navyše, podpora MU-MIMO a rýchlosti, stabilita dvoch pásiem a 802.11ac Wave 2 - štandard, ktorý byčlovek od takto naceneného produktu možno nečakal.

Model TP-Link Archer MR400 sa už s cenou okolo 140 eur nemusí zdať takou výhodnou kúpou, no jeho podpora 4G/LTE v kombinácii s fungovaním ako router sa hodia do každej domácnosti ktorá nemá prístup k tradičnému káblovému či optickému internetu.

A čo by to bolo za ponuku, keby sa v nej nenachádzal aj prehnane kvalitný a rýchly kúsok? Takým je v podaní spoločnosti TP-Link model Archer C5400X ktorému nie sú ani tie najvyššie rýchlosti dostatočné. Tri pásma s podporou MU-MIMO, Link Aggregation pre redundanciu a vyššie rýchlosti, naozaj výkonný hardvér, osem LAN portov či 16 GB interného úložného priestoru tento router radia na špičku po stránke kvality. Tomu však zodpovedá aj cena pohybujúca sa okolo 300 eur.

Ďalej TP-Link ponúka aj riešenia pre získanie pokrytia tam kde normálne nebolo dostupné alebo pridanie bezdrôtovej konektivity na zariadenia ktoré inak spoliehajú iba na kábel. Vďaka vcelku lacnej krabičke s menom TP-Link Archer T4UH AC1200 je napríklad možné z inak nepripojeteľného stolového počítača urobiť systém s WiFi.

Čo robiť ak máte doma napríklad príliš hrubé steny cez ktoré vám neprejde WiFi ani z toho najsilnejšieho routeru alebo bývate v podnájme kde nemôžete vŕtať do stien a naťahať tak LAN káble na potrebné miesta? Žiadne strachy, za posledný rok sme otestovali viacero zariadení od TP-Linku, ktoré tieto problémy zvládnu odstrániť, alebo aspoň zmenšiť ich dopad. Vďaka produktu TP-Link WPA9610 2000Mbps Powerline Kit je napríklad možné nechať komunikovať dve polovice tohto zariadenia cez bežnú elektrickú sieť a dodávať tak bezdrôtovo internet ako po drôte aj do miest kam by inak nedočiahol.

TP-Link RE650 je zase šikovná krabička, ktorá po pripojení do siete a nastavení dokáže vyhľadať všetky dostupné bezdrôtové siete a fungovať ako mostík medzi zariadeniami a routerom.

Alebo sa vám zachcelo smart domácnosti? Na to má táto spoločnosť tiež odpoveď v podobe inteligentnej zásuvky TP-LINK HS110, ktorú dokážete jednoducho ovládať pomocou prehľadnej a príjemnej aplikácie a vyvarovať sa tak príliš veľkým účtom za elektrinu, či napraviť zábudlivosť pri vypínaní sporáku.

A v neposlednom rade, pre ľudí ktorí sú často na cestách alebo nemajú radi výpadky internetu v menej obývaných oblastiach, sme otestovali aj šikovný kúsok menom TP-Link M7310, ktorý po osadení SIM karty zvládne vytvárať vcelku rýchly WiFi hotspot aj na miestach kde sú už bežné smartfóny v koncoch a bez paličiek signálu.

Toľko k minulosti, čo sme sa ale na tomto stretnutí dozvedeli o budúcom smerovaní a produktoch od tejto spoločnosti? Samozrejmosťou je snaha a prísľub prinášať stále nové inovácie a tiež výkonnejšie produkty, ktoré používateľom zjednodušia či skvalitnia život.

Novinka pod menom Deco M9, ktorú snáď aj čoskoro poriadne zrecenzujeme, ukazuje snahu ponúknuť celkové riešenie nielen pre veľké domácnosti, ale aj malé firmy.

Ďalšie zaujímavé produkty, na ktoré sa môžu fanúšikovia TP-Linku tešiť, ponúkajú pokroky na poli cloudových ovládačov, ešte jednoduchšie fungovanie smart domácností či zlepšenie funkcionality a bezpečnosti Internet-of-things produktov.

V redakcii sa samozrejme na nové produkty tešíme a dúfame, že vám aspoň jedna, pokiaľ nie všetky, naše recenzie pomohli pri výbere toho správneho zariadenia.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk