Star Fox Zero - Recenzia

Star Fox Zero - Recenzia

 

Na začiatku si v krátkosti povedzme o histórii série. Vzhľadom na to, že väčšina z vás ešte ani nebola na svete, keď prvýkrát vyšiel legendárny Star Fox, nie je vôbec na škodu si dať na minútku-dve, krátku hodinu dejepisu. Tak žiadne protesty! Táto séria je akčnou strieľačkou odohrávajúcou sa vo vesmíre a na rôznych planétach, obsahujúca bossfighty, mnohé bojové vozidlá a vlastné univerzum s postavami, miestami a záporákmi. Ale už ticho tam vzadu! Vystrite sa, ruky za chrbát a našpúľte uši. Náš príbeh začína v roku 1993...


Tento pamätný rok nie je známy len preto, lebo vznikla naša drahocenná republika, ale hlavne preto, lebo rodinu kvalitných značiek od Nintenda rozšírila strieľačka Star Fox. Aj keď vyšla na SNES, ktorá mala len 16 bitov, ponúka hráčom prevratnú 3D grafiku. Z hry sa stal fenomén, hlavná postava Fox McCloud sa poľahky zaradil ku kultom ako Mario či Link, a dvere pokračovaniu tak boli otvorené.

Star Fox 2 mal vyjsť od dva roky neskôr na rovnakú konzolu, no práce boli pozastavené, až bolo vydanie titulu nakoniec zrušené. Namiesto neho sa začal vyvíjať nový diel Star Fox 64 pre konzolu Nintendo 64, ktorý si mnohé vypožičal práve zo zrušeného predchádzajúceho dielu. Opäť išlo o prevratnú hru, kritici nešetrili chválou na hrateľnosť, grafiku i ovládanie. Dalo by sa povedať, že práve Star Fox 64 bol vrcholom celej série.

Po ňom vzniklo ešte niekoľko dielov, z ktorých vyčnieva hlavne netradičný Star Fox Adventures, ktorý upúšťa od klasických vesmírnych bojov a stáva sa akčnou adventúrou zameranou na melee súboje. Za zmienku stojí spomenúť aj remake Star Fox 64 3D pre handheld Nintendo 3DS. Týmto sa dostávame k najnovšiemu Star Fox Zero, ktorý prichádza presne 10 rokov od posledného regulárneho dielu a ten opäť dokazuje, že so Star Fox jednoducho musíme počítať aj naďalej.

Na začiatku Star Fox Zero vás hneď niečo zarazí, no nie je ani tak toľko proklamované ovládanie, ale skôr fakt, že Zero sa veľmi podobá na Star Fox 64. Ba čo viac, tá hra svojho staršieho brata bez okolkov vykráda. Nejde však o lacnú snahu privyrobiť si peniaze bez zbytočne vynaloženého úsilia, Zero má dostatok svojej vlastnej charizmy, že si ho nezameníte so žiadnym dielom série. Nehovorím len o grafike, čo je samozrejmé, ide predovšetkým o absolútnu explozívnosť hrateľnosti, ktorá predchodcov necháva ďaleko za sebou. Star Fox nielenže nevyzeral nikdy lepšie, on sa ani lepšie ešte nikdy nehral.

Je nutné výraznejšie podotknúť, že Star Fox 64 je tu cítiť na každom kroku. Už len úvod zoznamujúci s príbehom je navlas rovnaký, rovnako takto sú pojaté krátke cutscény medzi jednotlivými úrovňami, a dokonca aj spomínané úrovne niekedy obsahujú totožné pasáže. Star Fox Zero však nie je remake, to zdôraznil samotný tvorca Šigeru Mijamoto. Nejde ani o remake, ale ani o sequel či prequel. Sám pre seba som si vytvoril teóriu, že ide o alternatívny Star Fox 64 a takáto predstava sa mi veľmi páči.

Tak ako v každom Star Foxovi, aj tu ide predovšetkým o ničenie. Ničíte všemožné vesmírne drony, obrovské bojové krížniky, zažijete bojové strety so známymi postavami, ktoré majú McClouda v zuboch. Na každej z planét sa vždy deje niečo iné a tomu sa prispôsobuje hrateľnosť a jej zase vy. Či už ničíte to alebo hento, ovládanie vozidiel je jednoducho veľmi presné a pocit z deštrukcie je veľmi sladký. Doslova som napríklad hltal boje proti obrovským bossom. Ich prepracovanosť, dizajn a zaujímavosť bez problémov prekonáva aj tých najlepších bossov zo série The Legend of Zelda, a to myslím skutočne vážne. Len je škoda, že ich nie je viac. Za to všetko môžeme poďakovať z veľkej časti aj inovatívnemu systému ovládania, no jeho predstavenie si ale nechám až na koniec recenzie.

Star Fox Zero trvá približne 7 hodín a počas tých vás prevedie mnohými prostrediami, planétami a vesmírnymi diaľavami. Hra si zachováva oldschool štýl, a teda niekedy vás tlačí dopredu rýchlosťou blesku ako za starých koridorových čias, inokedy sa prepne do „all-range“ módu a nechá vás lietať po okolí podľa vašej ľubovôle. Práve v takýchto momentoch som si uvedomil, že tu je Star Fox Zero najsilnejší. Nie je totiž nič lepšie ako si sám určovať tempo hrania, odkrývať tajomstvá dizajnu a vychutnať si samotné lietanie.

Musím pochváliť skvelý dizajn levelov a celkovú náplň misií. Nikdy totiž nerobíte to isté a to dáva hre svieži nádych s veľkými očakávaniami, čo má pre vás prichystané za ďalším rohom. Okrem klasických úrovní, v ktorých máte proste nekompromisne vystrieľať určitý počet nepriateľov, ma zaujala napríklad premýšľajúca stealth úroveň na planéte Zoness, ďalej infiltrácia do nepriateľského krížnika, alebo tiež excelentná misia, počas ktorej musíte zničiť tri veľké rakety snažiace sa dostať k portálu, zatiaľ čo musíte dbať aj na Great Fox, vašu hlavnú vesmírnu základňu.

Hrateľnosť hry je vysoko rozmanitá, vždy robíte niečo iné, a to som ešte nespomenul alternatívne cestičky. Tie vám môžu skrátiť cestu alebo si odomknúť vedľajšie misie. Vzhľadom na to, že sa do jednotlivých úrovní môžete kedykoľvek vrátiť, tak sa do niektorých bočných úsekov budete môcť dostať až po odomknutí nových vozidiel. Čas totiž nestrávite len pilotovaním vesmírnej stíhačky, ale taktiež si zabojujete v tanku, vo vznášadle alebo ovládaním malého robota hackujete počítačové systémy. Skvelým zistením je, že každé z nich sa ovláda trošku inak a aj týmto sa vám dostane pocitu, že v tej chvíli riadite skutočne niečo odlišné.

Rovnakú chválu si zaslúži aj audiovizuálne spracovanie. Grafika hry je rýchla, čistá a jasná, a hoci jej textúry nepatria medzi najkrajšie, v pohybe vyzerá Star Fox Zero jednoducho úžasne. K tomu dopomáha aj snímkovanie 60fps, vďaka čomu sú prestrelky presné a úchvatné na pohľad. Soundtrack je plne orchestrálny a aj keď jeho štýl sa možno až nezdravo necháva inšpirovať Wiliamsovými Star Wars, jeho finesy a vrtochy je radosť počúvať. Orchester len málokedy sklame a tu svojím spôsobom dodáva hre aj určitú vážnosť.

Kritiku si jednoznačne zaslúži príbeh a jeho pojatie. V hre sa v podstate nedeje nič. Občas na vás vyskočí nejaký rozhovor, nejaká prestrihová scéna, no v žiadnom prípade nejde o nič komplexné a to je skutočne škoda. Postavy si povedia dve-tri vety (niekedy ani toľko) a už sa ide do akcie. Tá je síce viac než skvelá, no väčšia podpora príbehu by hre celkovo len a len pomohla.

Hra síce nie je príliš dlhá, no alternatívne cestičky vám môžu zážitok o niečo predĺžiť a navyše je tu prítomný aj zaujímavý multiplayer, respektíve kooperácia, v ktorej jeden hráč riadi vozidlo a druhý sa stará o streľbu. Podobné kooperačné hranie dokáže veľmi pekne zabaviť a ozvláštniť hrateľnosť. Ak sa ale na Zero pozrieme z pohľadu celej série, ide jednoznačne o najdlhšiu hru.

Tak ako je to nakoniec s tým ovládaním? Musím povedať, že to chce len troška cviku a potom už na žiadny predchádzajúci Star Fox nebudete pozerať rovnako. Plné využitie gamepadu sa podarilo nadmieru a dodáva to obyčajnému strieľaniu úplne nový rozmer. Zatiaľ čo na TV vidíte vaše vozidlo zozadu, na gamepade vidíte presne to isté, ale z kokpitu. TV predstavuje väčší priestor a z toho dôvodu sa je omnoho ľahšie orientovať v prostredí práve pozeraním na TV, no keď už dôjde na samotné strieľanie, z kokpitu je to o niečo prirodzenejšie a presnejšie.

Preto budete musieť mať neustále oči na stopkách a naučíte sa byť pripravení okamžite odhliadnuť od televízora na gamepad, zostreliť nepriateľa alebo prejsť cez úzky priestor a rýchlo sa očami vrátiť k TV. Tento systém dokáže byť veľmi zábavný a poskytuje nevídanú interakciu medzi vami a ovládačom. Dalo by sa povedať, že taktiež odstraňuje určitú pasivitu pri hraní ako takom a skutočne vás núti reagovať na každý podnet a obzerať sa navôkol vás. Skrátka ako keby ste boli skutočne v stíhačke. Ak by sa vám to zdalo až veľmi chaotické, vždy si môžete tlačidlom prepnúť pohľad do kokpitu aj priamo na TV obrazovke.

Naše hodnotenie

Star Fox Zero je parádna strieľačka bez hluchých miest, ktorej náplň misií sa podobá horskej dráhe smerujúcej neustále strmhlav nadol. Jedna explozívna situácia strieda druhú, zbesilé prestrelky vám vystrelia hodnotu adrenalínu až na maximum a súboje proti bossom vás vyšťavia ako odšťavovač pomaranče. Hra vám jednoducho nedá možnosť si ani len letmo vydýchnuť. Pri všetkej tej veľkolepej akčnosti sa ale tak nejako pozabudlo na silnejší príbeh, ktorý by dal jednotlivým misiám hlbšie prepojenie.

Klady

 • inovatívne ovládanie
 • explozívna akcia
 • rôznorodé misie
 • krásny vizuál
 • vynikajúci soundtrack

Zápory

 • príbeh pokrivkáva
 • veľmi podobné Star Fox 64

Informácie o hre

Star Fox Zero

Star Fox Zero 2016

Fox McCloud sa vracia po dlhých 10 rokoch, aby so svojim tímom znova raz porazil zlého vedca Androssa a prinavrátil galaxii mier a pokoj. Star Fox Zero ponúka explozívnu hrateľnosť v old-school štýle, niekoľko bojových vozidiel, každé so svojim vlastným systémom ovládania a mnoho intenzívnych misií odohrávajúcich sa ako vo vesmíre, tak na rôznorodých planétach.

 • Platforma: Wii U
 • Žáner: strieľačka
 • Výrobca: Nintendo
 • Distribútor v GB: Nintendo
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: GameExpres

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk