Year Walk - Recenzia

Year Walk - Recenzia

 

Táto adventúra je inšpirovaná starou švédskou ľudovou tradíciou Årsgång (po anglicky Year Walk, po našom Každoročná cesta), ktorej tajomstvo tkvie v poznaní samého seba a vo vnútornej odvahe. Tomu, ktorý túto cestu totiž absolvuje úspešne, bude daná vedomosť o jeho budúcnosti. Nikdy som síce vo Švédsku nežil a ani som sa nikdy nepokúšal preskúmať podstatu tohto zaujímavého sviatku, no dalo by sa povedať, že pre vás bude tým Årsgångom prečítanie textu a rozpoznanie budúcnosti zase zistenie, či sa vám tá hra z tých viet páči.

Tento čítaný Årsgång bude pre vás presne taký dlhý, ako bol digitálny Year Walk dlhý pre mňa. Hra je totiž taká krátka a obsahuje také jednoduché herné mechaniky, že vlastne ani nie je o čom poriadne písať. Príbeh hry je tragický, plný hrôzy a rušivých odhalení, no lenže lišiacky nie je rozpovedaný priamo, ale skôr lyrickou cestou temných obrazov a desivých výjavov. Je ako keby zakódovaný alebo zahalený prachom, ktorý musíte sfúknuť.

Year Walk nie je žiadna novinka, teda vo všeobecnom pojatí. Vyšla už pred dvoma rokmi na mobilných zariadenia s iOS, rok na to sa dostala na PC a o ďalších 12 mesiacov na Nintendo Wii U. Na každej z platforiem sa hra prispôsobila jej špecifickému ovládaniu, vďaka čomu je jej hranie vždy iný zážitok. V teraz recenzovanej Wii U verzii je výraznou novinkou hlavne gyroskopické ovládanie gamepadom, ktorým intuitívne otvárate dvierka alebo posúvate drevený voz do jednej zo strán.

Rovnako je na tom aj špecifické využitie displeja na ovládači, kde si môžete listovať v encyklopédii vysvetľujúcej rôzne mýtické postavy a deje ohľadom Každoročnej cesty a zároveň si tam môžete písať vlastné poznámky či riešenia jednotlivých hlavolamov. Ako do nejakého notesa. Osobne milujem, keď mi hra umožňuje písať si vlastné záznamy a absolútne zbožňujem, ak mi dovolí písať si priamo do mapy. To druhé síce neobsahuje ani Year Walk, ale aj tak som veľmi spokojný.

Čo sa samotného ovládania týka, vy ani nevidíte svoju vlastnú postavu, no ani sa na svet nepozeráte skrz jej oči. Na obrazovke sa vám skrolujú jednotlivé obrazovky a vy obrazom pohybujete zľava doprava alebo naopak, podľa toho, kam chcete práve ísť. Predstavte si krátke rovné koľajničky a na nich špeciálne zariadenie, na ktorom sedí kameraman s kamerou upevnenou v nemennom, kolmom smere na koľajnice. Kameraman pozerá celý čas do hľadáčika a podľa potreby ho tlačia doľava alebo doprava. Presne tak ako on vidí svet počas toho pohybu v hľadáčiku, tak vidíte herný svet v Year Walk aj vy. Veľmi netradičný, ale o to zaujímavejší systém.

Ocitáte sa v hustom lese pokrytom snehom a vašou úlohou je prekonať cestu, ktorá je teda poriadne mrazivá až do morku kosti. Nebude na vás číhať žiadne nebezpečenstvo, tu nemôžete zomrieť, no obrazy, ktoré sa vám pred očami namaľujú, vás mnohokrát pristihnú pri momentoch strachu až triašky. Nejde tu o žiadne ľakačky, ale o brutálne ťaživú atmosféru, ktorá je zahustená pachom krvi, smrti a bezbožnosti. Nebudete sa ľakať, skôr budete celý čas tŕpnuť z toho hrobového ticha, ktoré pretína len vŕzganie snehu pod vašimi nohami a krákanie hladných havranov.

Year Walk je vlastne open-world hrou, v ktorej máte k dispozícii pomerne veľkú plochu s mnohými časťami a objektmi, zvláštnymi predmetmi a lokalitami, kam sa dostanete, len keď získate ten správny predmet (potrebujete svetlo do tmavej komory a podobne). Potulkami objavíte záhadné predmety, rôzne hinty a pomôcky na riešenie hlavolamov. Tých vzhľadom krátkosť hry nie je veľa a ani vás veľmi nepotrápia.

Krátkosť hry je jej najväčším neduhom a aj najväčším sklamaním. Nádherné lokality v nádhernom prostredí vytvorené ešte v nádhernejšom art štýle tak ostávajú trestuhodne nevyužité a celá hra pôsobí doslova len ako prológ či prvá kapitola než celý plnohodnotný titul. Year Walk dohráte v rozmedzí hodiny a pol až dvoch hodín, a to je na takú krásnu hru so zaujímavými nápadmi veľmi málo. Hra mala pokračovať ďalej a prinášať stále temnejšie prostredia, depresívnejšiu atmosféru a ťažšie hlavolamy. Lenže nepokračovala...

Naše hodnotenie

Year Walk vyzerá síce ako z rozprávkovej knižky od Dobšinského, no jej obsah nie je v žiadnom prípade pre deti. Téma, ktorej sa hra dotýka, je morbídne krásna a poeticky chladná, čo naplno pochopia hlavne tí už skôr narodení. Po stránke vizuálu by ste hre nemohli vytknúť v podstate nič, no je veľká škoda, že taký sľubný námet sa vlastne skončí skôr, než sa vôbec začne. Inak je to ale veľmi príjemný (a mrazivý) zážitok.

Klady

  • Krásny art štýl
  • Podmanivá atmosféra

Zápory

  • Brutálne krátke
  • Nie veľmi zložité

Informácie o hre

Year Walk

Year Walk 2015

Year Walk je zaujímavou adventúrou na motívy starej švédskej tradície Každoročná cesta, ktorá vám, ak ju úspešne absolvujete, otvorí skryté tajomstvá vašej budúcnosti.

  • Platforma: Wii U
  • Žáner: Adventúra
  • Výrobca: Simogo
  • Distribútor v SR: COMGAD
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: COMGAD

Trailer Kúpiť na GameExpres.sk

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk