Mario Party 10 - Recenzia

Mario Party 10 - Recenzia

 

Kto niekedy vlastnil hocakú Nintendo konzolu, iste niekedy zakopol o sériu Mario Party. Je to jedna zo stálic, ktorá sa objavila zatiaľ na prakticky každej jednej konzole od Nintenda od roku 1998. Mario Party 10 verne pokračuje v tradícii celej série, a to v tom dobrom, ale aj v tom zlom. Kto už niekedy hocakú Mario Party hral, tak presne vie, čo môže čakať. Mario Party je postavená na princípe stolnej hry, kde vy a vaši súperi hádžete virtuálnymi kockami a chodíte po mapke, kde každé políčko znamená nejaký efekt a niekedy vás hodí do minihry.

Jednotlivé mapy sú dosť lineárne a to, kam sa posuniete, určuje hod kockami, čím sa neguje hocaká možnosť taktizovania. Hráči sa pohybujú po mapke v jednom vozidle a hrajú viacej spolu ako proti sebe. V starších Mario Party hrali hráči práve proti sebe a kuli rôzne pikle, bohužiaľ, toho si tu moc neužijete, a aby ste vyhrali, budete musieť spojiť svoje sily, čo v konečnom dôsledku nebude vôbec ťažké. Keď už aj dôjde k minihrám, hoci sú krátke a jednoduché pre väčšinu dnešných hráčov, niektoré sú celkom zábavne a niekedy aj prekvapia originalitou.

Novinkou je nový Bowser mód, ktorý do hry pridáva piateho hráča a, áno, uhádli ste – Bowsera. Kým ostatní hráči budú pred ním po hracej ploche „utekať" a zbierať body, Bowser sa bude všetkých snažiť chytiť a zozbierané body sa im bude v minihrách snažiť odobrať. Pod „chytiť", samozrejme, treba opäť rozumieť hodiť viac kockami než ostatní hráči. Tento mód nám prišiel zábavnejší oproti klasickému Mario Party, ale aj ten nás udržal pri obrazovkách tak na polhodinkové posedenie, čo stačilo akurát na jednu partičku. V Bowser móde je troška viac premenných, ktoré ovplyvňujú to, ako hra bude prebiehať, ale v konečnom dôsledku pôjde stále o hody kockami, a stále pri tom absentuje podstatná možnosť plánovania či taktizovania. Hranie za Bowsera však vskutku dobre využíva možnosti WiiU gamepadu. Napríklad v našej obľúbenej minihre má Bowser všetkých protivníkov na malej plošinke a chrlí po nich ohnivé gule. To sa dosiahlo fúkaním do mikrofónu a smer sa menil pohybom gamepadu. Ostatní hráči sa ohnivým guliam museli, samozrejme, vyhýbať. Aj takto môžete ostatným v priebehu jednej minihry zničiť celé ich snaženie – a to je vždy veľká sranda.

Veľkou novinkou, ktorá sa dobýja na všetky fronty Nintenda, sú Amiibos, a, samozrejme, nesmú chýbať ani v Mario Party 10. Bohužiaľ, to žiadnym spôsobom neobohatilo našu skúsenosť a okrem jej inovačného nápadu je ich pridaná hodnota veľmi nízka. V prvom rade treba povedať, že sa nedajú použiť všetky Amiibos (a osobne mi zlomilo srdce, keď som nemohol použiť môjho Linka!). Keď už budete hrať s použiteľnými Amiibos, budete ich prikladať na WiiU Gamepad... a to je všetko. Amiibo priložíte, v hre hodíte virtuálnymi kockami, vaše figúrky sa na obrazovke pohnú, a tak zasa od znova. Takúto funkciu iste ocenia mladší hráči, ktorí si spoja virtuálnu postavičku s jej fyzickou podobu, avšak pridaná hodnota je pre dospelejších hráčov skutočne nízka.

Kde Mario Party 10 svieti, je jej audiovizuálne spracovanie. Krásne farebné prostredie, soundtrack a jednoducho všetko, čo máme z Mária radi, je v hre. Vzhľadovo je hneď jasné, že táto hra je z dielne Nintenda. Škoda len, že hra nie je aj taká zábavná, aká je pekná.

Informácie o hre

Mario Party 10

Mario Party 10 2015

Postava Bowser sa predstavuje v najnovšej hre zo série Mario Party. Vôbec prvýkrát na konzole Wii U. Hrajte v nových Bowser Party mini hrách ako Bowser a súperte až so štyrmi kamarátmi, ktorí hrajú ako Mario a jeho priatelia.

 • Platforma: Wii U
 • Žáner: Minihry
 • Výrobca: Nintendo
 • Distribútor v GB: Nintendo
 • Distribútor v SR: Conquest
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Conquest

Trailer Kúpiť na GameExpres.sk

Naše hodnotenie

Mario Party 10 je v podstate zbierka minihier, avšak celá tá časť, kde sa Mario Party tvári ako stolná hra, je podpriemerná. Hádzať virtuálnymi kockami a dúfať, že dopadnete na políčko, ktoré akurát chcete, dnes už asi ťažko obstojí. Bowser mód a Amiibos sú príjemné inovácie do tejto série, celkom zábavné, a treba povedať, že Mario Party 10 je ideálna hra pre rodinné posedenia alebo menších hráčov, kde jednoduchšia náročnosť a prekrásne audiovizuálne spracovanie padne na úrodnú pôdu.

Klady

 • audiovizuálne spracovanie
 • ideálne pre deti

Zápory

 • veľmi založené na náhode
 • veľakrát nudné
 • nevyužitý potenciál Amiibos
 • lineárnosť

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk