Super Mario 3D World - Recenzia

 

Keď sa do redakcie dostala správa, že bude sa recenzovať nový Super Mario 3D World na Wii U, niektorí si povedali: „Už zasa ďalší Mário? Veď len pred nedávnom tu bol predošlý!“. A majú pravdu, s Máriom sa ako keby roztrhlo vrece. Nintendo sa však vždy postaralo, aby ich miláčik a maskot niesol vlajku Nintenda vysoko a s pýchou, a zatiaľ sa im to vždy viac-menej podarilo. Dokáže si však Mário udržať svoje čaro naveky?

Ako sa hovorí, iniciatíve sa medze neklamú, ale môže to byť niekedy dvojsečná zbraň. Pokiaľ herní vývojári zariskujú moc, môžu sa až príliš odkloniť od jadra hry. Pokiaľ však neprídu s ničím inovatívnym, môže sa nová hrá zdať zbytočná. Nintendo však so Super Mario 3D World trafilo do čierneho a presne vedeli, čo si majú ponechať z predošlých hier a kde naopak priniesť niečo nové. Výsledkom je opäť vynikajúca skákačka. Nie však v 2D ale rovno v 3D.

Jedného pekného dňa si Mario spolu s Luigim a princeznou Peach vyšli na prechádzku, až kým niečo neupútalo ich pozornosť – pokazená rúra! A keďže Mario a Luigi sú fanatickí inštalatérí, tak pokojná prechádzka musela ísť bokom. Rúra bola v priebehu pár sekúnd opravená. Na veľké prekvapenie všetkých však z nej razom vyletela malá víla Prixie. Naši inštalatéri sa ani nestihli spamätať a tu sa zrazu objaví Bowser (fakt ste si mysleli že sa v tejto hre neobjaví ?), Prixie schmatne a utečie s ňou a s novo opravenou rúrou preč. Mario spolu s priateľmi nezaváhajú a spustia sa potrubím za nimi, len aby sa ocitli v okupovanom kráľovstve Prixiniek. 

Hneď po spustení sa vám otvorí farebný svet, v ktorom si dizajnéri dali záležať na každom detaile. A vy si ich budete môcť s kritickým okom pokojne popozerať, nakoľko tu nejde o klasickú plošinovú skákačku, ale rovno sa budete môcť pohybovať v troch rozmeroch. Nemohli sme si pomôcť, ale zdalo sa nám, že levely nabrali podstatne iný rozmer, a to aj napriek tomu, že sa stále snažíte dostať od začiatku po koniec levelu. Má to, jednoducho, iný obsah, napríklad sa môžete bárskde zdržať, stratiť či prepadnúť. A v tomto vás bude hra podporovať, pretože v každom leveli sú rôzne skryté zákutia plné zlata či kociek, ktoré si len pýtajú, aby ste ich rozbúrali. 

Dizajn levelov je priam vynikajúci a nevieme, ako sa to Nintendu darí, ale už cez dvadsať rokov sú ich levely vždy v niečom špeciálne. Inak tomu nebude ani tu a čo level, to prekvapenie či nová výzva. K tomu si primyslite tú šialenú Nintendovksú tvorivosť a detskú fantáziu a dostanete veľmi dobrú predstavu, v akom svete sa budete pohybovať. Budete prechádzať cez upražené púšte, cez divokú jazdu na dinosaurej veľrybe (toto sa naozaj ináč nazvať nedalo; keď to budete hrať, napíšte nám, ako by ste to nazvali vy) či budete jazdiť po zamrznutej krajine v jednej veľkej korčuli ako v sánkach a budete sa rútiť dunivou rýchlosťou naprieč levelom. Toto všetko je doplnené excelentnou hudbou, ktorá sa po pohybuje od klasických midi zvučiek až po orchestrálno-jazzove soundtracky.

Samotná hra je na primeranom stupni náročnosti. Po prvých dvoch troch svetoch, ktoré väčšinou prejdete na prvý šup, sa na vás otvoria rôzne kulehy a prekvapenia, ktoré len svedčia o tom, že aj zastaraný žáner, akým je skákačka, môže na hráčov vybaliť solídne výzvy. A čo je na tomto všetkom najlepšie, je, že Super Mario 3D World nie je obmedzený pre žiadne vekové kategórie a sme toho názoru, že hra je výborná pre všetkých hráčov. 

Mário bol vždy výbornou hrou pre jedného hráča, avšak podstatné nedostatky boli v hre pre viacerých hráčov. Nintendo tento nedostatok konečne napravilo a tak ako je dobrý single player, multiplayer je hádam ešte lepší. Až štyria hráči si môžu zvoliť svoju postavu, každú s inými vlastnosťami. Napríklad Luigi skáče vyššie než ostatní, Peach vie vďaka svojej sukni plachtiť vzduchom a malý hríbik, Toad, vie utekať najrýchlejšie zo všetkých. Toto je veľmi podstatné, pretože v hre pre viacerých hráčov budete súperiť o prvenstvo, ktoré na konci každého levelu dostane hráč s najviac nazbieranými bodmi. Ten následne dostane na hlavu veľkú bezvýznamnú korunu a bude označený za kráľa, čo mu, samozrejme, v ďalších leveloch dajú ostatní spoluhráči patrične pocítiť a budú sa mu ju snažiť ukradnúť. Toto je oproti hre pre jedného hráča úplne iný zážitok, ktorý je naozaj po celú hru zábavným. Multiplayer sa však odráža aj v iných aspektoch. Keď už napríklad budete jazdiť po divokej vode na už spomínanej dinosaurej veľrybe (stále pripomíname výzvu – skúste premenovať to čudo), tak budete musieť koordinovane kormidlovať na strany, ináč sa „vysypete“ a pôjdete od začiatku. V našom prípade sme si zvolili vodcu, ktorý síce kričal „doprava!“, ale polka hráčov aj tak tlačila doľava, lebo „tam bolo viac zlata.“

Pokiaľ je vám všetko toto stále málo, tak vedzte, že v hre je vskutku veľa obsahu, ktorý vás zabaví na veľmi dlhý čas. A nerozprávame len o množstve nových power upov, ktoré vám nebudeme prezrádzať, ale aj o tom, že od začiatku až po koniec vás bude hra v jednom kuse prekvapovať a nie raz vám vyčarí veľký úsmev na tvári. K tomu si prirátajte množstvo zberateľného obsahu a kopu minihier a môžete si byť istí, že za svoje peniaze dostanete jednu z nielen najkrajšie vyzerajúcich, ale aj najlepších hier na Wii U.

Verdikt

Super Mario 3DWorld neprináša nič iné len kvalitu. Od grafiky cez hudbu až po level dizajn je táto hra vynikajúca. Obzvlášť oceňujeme celkové audiovizuálne spracovanie, ktoré je prekrásne a vynikajúci multiplayer, v tejto sérii veľmi chýbajúci. Opäť ale platí to isté, že slová sa hovoria, ale chlieb sa je, a preto nám neostáva nič iné, ako vám túto hru všetkými desiatimi prstami odporučiť. S istotou si dovolíme tvrdiť, že nebudete sklamaní.

Informácie o hre

Game Cover GameExpres.sk - predaj hier - hry pre PC a konzoly
Super Mario 3D World
Platforma: Wii U
Žáner: 3D skákačka
Výrobca: Nintendo
Distribútor v GB: Nintendo
Distribútor v SR: Conquest
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Conquest
Zaujala vás táto hra? Objednajte si ju na GameExpres.sk

Naše hodnotenie

95%
 
"Podstatne vylepšená klasika"
  Klady
  • fantastický dizajn
  • množstvo originálneho obsahu
  • vynikajúci multiplayer
  • prekrásna audiovizuálna stránka
  Zápory
  • nič čo by stálo za spomenutie
korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk