Pokémon: Let's Go, Eevee! - Recenzia

Pokémon: Let's Go, Eevee! - Recenzia

Pokémoni debutujú na novej generácii Nintendo konzoly, no nie úplne tak, ako si želali skúsení tréneri.

Switch ponúka veľké možnosti, o čom nás presvedčila najnovšia Zelda hra. Nádeje na Pokémon hru tak boli veľké. Megalomanské očakávania sa však nenaplnili, žiadna veľká revolúcia série sa nekoná. Namiesto toho sme sa dočkali akéhosi remaku prvých hier, ktorý je prepletený prvkami z mobilného titulu Pokémon GO! Myslí toto Nintendo vážne? Ide o plnohodnotný vstup na novú generáciu Nintendo konzoly pre Pokémon fanúšikov, alebo je to iba rýchly ťah na peňaženky hráčov mobilnej hry?

Klasika plná noviniek

Hoci sa o Pokémon: Let's Go hovorilo ako o remaku Pokémon Yellow, jednej z prvých Pokémon hier, ide skôr o kúsok inšpirovaný týmto starým titulom, respektíve o novú interpretáciu starej hry s nejednou novinkou.

Tým najväčším rozdielom, ktorý využíva možnosti Switchu, je grafické spracovanie. Je to vec, ktorá zaujme každého hráča Pokémonov už na prvý pohľad. O to viac, keď ste hrali aj pôvodný Yellow. Oproti gulášu pixelov z minulého storočia je vizuál Pokémon: Let's Go pastvou pre oči.

Bez zaváhania ide o najkrajšie spracovanie sveta vreckových príšer, aké sme tu doteraz mali. Všetky scény sú plné nových detailov. Kedysi nudné oblasti ako izby domov či obchody predtým pôsobili prázdne, teraz stojí každý kút za preskúmanie. Niečo podobné bolo pri najnovších hrách na 3DS, no tu sa to posúva ešte o úroveň vyššie. Vývojári viac využívajú kameru a jej rôzne uhly, 3D modely sú detailnejšie a hra obsahuje aj niekoľko custcén, ktoré do nej vnášaju hry nový život. V boji je na obrazovke vidieť oboch trénerov a Pokémonov. Samotné útoky sú animované rôzne, niekedy Pokémoni poskočia, pohnú sa, inokedy ide iba o farebné efekty.

Oproti pôvodnému Yellow tu je aj zopár rozdielov v mechanizmoch. Hneď na začiatku to je možnosť zvoliť si pohlavie a výzor hlavného hrdinu a neskôr si môžete upravovať oblečenie nielen svojej postavy, ale aj Pokémona, Eevee či Pikachua.

Príbeh taktiež prešiel úpravami. Vašim rivalom už nie je Garry Oak, nahradila ho úplne nová postava a vzťah medzi rivalom a vami je oveľa kamarátskejší, než aký bol v minulosti. Občas si dáte priateľský zápas, inokedy vám pomôže s úlohou a dá rady pre ďalší postup. Hrdinovia z pôvodných hier neostali zabudnutí a zohrávajú tu svoju rolu.

Vítanou novinkou je možnosť mať mimo Pokéballu okrem Eevee alebo Pikachua ešte jedného Pokémona. Po hernom svete tak za vami môže skákať Venusaur, pobehovať Ninetales, alebo si zajazdíte na Onyxovi, Gyradosovi či zalietate na Charizardovi. Pozitívnou zmenou takisto je, že v hre už neexistuje hráčov PC. Namiesto toho dovoľuje zmeniť si partiu Pokémonov kdekoľvek bez obmedzení, čo je oproti minulým titulom rozhodne krok vpred.

Vplyv mobilnej hry je nezastaviteľný

Najkontroverznejšou je integrácia populárnej mobilnej hry Pokémon GO. Boj, respektíve chytanie divokých Pokémonov prešli prvýkrát v sérii zmenou na vzor toho, ako to funguje v Pokémon GO. Našťastie sa tak stalo iba v prípade súbojov s Pokémonmi v prírode, tie s trénermi ostali nezmenené.

V pôvodných hrách na vás v oblastiach s trávou čakajú náhodné stretnutia s Pokémonmi., ktoré fungujú ako každý boj v hre a pokiaľ chcete, môžete Pokémona aj chytiť. Tieto stretnutia predstavovali podstatnú časť dobrodružstva posledné desiatky rokov.

Tu to je úplne inak. Bitka s divokými potvorami bola odstránená a pri stretnutí s Pokémonmi idete hneď na chytanie. Čím lepšie loptu hodíte, tým väčšia je šanca na úspech a svojú úlohu tu zohrávajú aj senzory pohybu, ktoré má každý ovládač pre Switch. Spolu s touto zmenou boli odstránené náhodné súboje. Po novom je vidieť Pokémonov voľne pobehovať v prírode.

Tieto dve zmeny podstatne menia dynamiku väčšiny hry. Odstránenie náhodných stretnutí mení pohľad na väčšinu oblastí, ktorými si v titule prejdete. Jaskyne, ktoré kedysi spôsobovali utrpenie desiatkami súbojov so Zubatmi, vás už nebudú strašiť, pretože Pokémonom sa môžete jednoducho vyhnúť. Dobrodružstvo v novej oblasti môže namiesto hodín trvať zopár minút, lebo všetky zbytočné súboje je možné vynechať. Samozrejme, Pokémoni sa občas hýbu chaoticky, no je to stále menej otravné, než keď vás každých pár sekúnd preruší sekvencia s náhodným súbojom.

Preč so zbytočnými súbojmi, vychutnajte si dobrodružstvo!

Popravde, boje a chytanie Pokémonov, hoci je to jedna z hlavných vecí v Pokémon hrách, boli zároveň najnudnejšie. Stovky súbojov sa po pár hodinách menili iba na to, že automaticky používate útok, ktorý divokú príšerku zneškodní čo najskôr. A ak to je taká, ktorú nemáte, možno ju aj chytíte. Nešlo tak o nejaký záživný mechanizmus, pri ktorom treba taktizovať, ale o automatické stláčanie gombíkov. A to isté je aj po novom, no o čosi svižnejšie a zaujímavejšie.

Výhodou nového systému je, že vaši Pokémoni pri obyčajnom postupe svetom nezoslabnú. Bežne sa mohlo stať, že na divokých Pokémonoch vaša vlastná partia stratila zdravie a vyčerpala tie najsilnejšie útoky. Tu nič také nehrozí a Pokémoni v tíme sú vždy pripravení na boj. Namiesto liečivých predmetov ale budete viac míňať Pokébally hlavne pre to, že body skúseností dostanete iba po chytení Pokémona.

Tu integrácia Pokémon GO nekončí. Hra obsahuje Pokémon Candies a iné predmety známe z mobilnej hry. Candies môžete použiť na posilnenie Pokémonov a tak aj zo slabších obľúbených monštier môžete urobiť bojovníkov, ktorí ľahko zdolajú najväčšie výzvy. Populárna oblasť Pokémon Safari bolo nahradená Pokémon GO parkom. Jeho hlavná úloha spočíva v tom, že z Pokémon GO si môžete preniesť Pokémonov do Pokémon Let’s GO. Dokopy si je možné preniesť až 1000 Pokémonov, ktorých následne môžete chytiť alebo sa s nimi iba hrať. Chcete mať v parku kútik, kde pobehuje 50 Pikachuov? Teraz máte možnosť. Ak však nehráte na mobile Pokémon GO, táto časť hry vám nič neprinesie.

Byť najlepším z najlepších nie je výzva

Náročnosť nikdy nebola v Pokémon hrách výrazná a tradícia sa nezmenila. Titul začnete s Pikachuom alebo Eevee a hoci ich nemôžete evolvovať, sú to prehnane silní pomocníci, ktorí sa môžu naučiť špeciálne útoky a ľahko tak zneškodniť každého protivníka. I keď sa ich rozhodnete nepoužívať, nikdy nie je postup príliš náročný. Občas bude človek nútený používať liečivé predmety alebo sa vrátiť do najbližšieho Pokécentra, to však skôr kvôli počtu súbojov než náročnosti. Ak ale máte radi výzvu, ponúknu vám ju noví Coach a Master tréneri. Coach tréneri sú nové NPC, ktoré majú väčšinou Pokémonov s vyššou úrovňou oproti ostatným NPC v danej oblasti a ich Pokémi sú posilnení cez Pokémon Candies. Master trénerov stretnete po porazení Elite Four. Pre každého Pokémona v hre existuje jeden Master tréner a bude používať práve daného Pokémona na vysokej úrovni. Bojovať proti nemu musíte s rovnakou príšerkou.

Nečakaným prekvapením je pridanie kooperatívneho režimu. Nejde o nič rozsiahle, no je to zábavný prírastok do mechanizmov hry. Druhý hráč vám môže pomáhať pri chytaní, kde obaja hádžete Pokéball, alebo pri súbojoch. V tomto režime sa všetky zmenia na 2v1, čo ešte viac uľahčuje postup hrou. Ide ale o jednoduchý a zábavný spôsob, ako ju otvoriť viac než jednému hráčovi.

Popri všetkom tomto je najväčším sklamaním online podpora. Po rozsiahlych systémoch, ktoré mali hry poslednej generácie Pokémonov na 3DS handheldoch, to, čo máme v Pokémon Let’s GO, pôsobí až príliš jednoducho. Po spojení s iným hráčom si môžete vymeniť Pokémonov alebo bojovať. Výmena je vo svojej najzákladnejšej forme, vy aj druhý hráč si zvolíte jedného Pokémona a potvrdíte výmenu. Súboje majú tiež iba dva režimy, Single a Double Battle. Predošlé hry pritom dovoľovali náhodné menenie Pokémonov, posielanie správ, friendlisty a mnoho iných noviniek. Je tak škoda, že táto časť Pokémon Let’s GO dostala najmenej priestoru, čo sa týka inovácií a v podstate sa vrátila takmer na úplný začiatok.

Naše hodnotenie

Pokémon Let’s GO zabaľuje klasiku Pokémon Yellow do moderného vizuálu s novými hernými mechanizmami. Pokémoni sú prvýkrát viditeľní v divočine a v spojení s modernejším grafickým spracovaním pôsobí svet Pokémonov živšie než kedykoľvek predtým. Všetky zmeny mali rovnaký cieľ, a to priniesť nám svižnú a jednoduchú hru. Hráči týmito zmenami neboli o nič ukrátení, skôr naopak, ide o jedno z najzábavnejších Pokémon dobrodružstiev, aké tu zatiaľ bolo. Nintendo s Let’s GO začalo novú sériu Pokémon hier, ktoré zabavia nielen nováčikov, ale aj veteránov, ktorí majú za sebou niekoľko titulov tejto nekonečnej série. Všetky inovácie prispeli k lepšiemu zážitku, žiadna z nich však nie je tak výrazná, ako by sme čakali pri prechode na novú generáciu konzol. Ak teda čakáte väčšiu revolúciu v Pokémon hrách, treba dúfať, že nás Nintendo prekvapí neskôr tento rok s novým titulom z hlavnej série Pokémonov.

Klady

 • vylepšený 3D vizuál
 • nové herné mechanizmy
 • Pokémoni sa voľne pohybujú v prírode

Zápory

 • osekaná online podpora
 • niektoré časti môžu pripadať hardcore hráčom príliš zjednodušené
 • žiadna novinka nepôsobí dosť revolučne na to, ako by sa pri novej generácii konzoly patrilo

Informácie o hre

Pokémon: Let's Go, Eevee!

Pokémon: Let's Go, Eevee! 2019

 • Platforma: Nintendo Switch
 • Žáner: RPG
 • Výrobca: Game Freak
 • Distribútor: The Pokémon Company
 • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Conquest

Trailer

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk