The Legend of Zelda: Breath of the Wild – Expansion Pass - Recenzia

The Legend of Zelda: Breath of the Wild – Expansion Pass - Recenzia

 

Dovoľte mi preskočiť typické úvodné odseky o tom, že The Legend of Zelda: Breath of the Wild je tou najlepšou hrou minulého roka a že neovplyvnila len smerovanie série, ale pravdepodobne aj vývoj žánru akčných adventúr. Ak ste posledné mesiace nestrávili niekde na konci Slnečnej sústavy, určite to už všetko dobre viete a nie je nutné vám to opakovať. Zároveň by som rád obišiel aj všeobecné predstavenie samotnej hry, keďže všetko podstatné vám povie naša obsiahla recenzia, v ktorej sme rozobrali Breath of the Wild až do špiku kosti.

Nintendo svojho času postupne vydávalo DLC v dvoch baleniach, konkrétne The Master Trials a The Champion’s Ballad, ktoré si môžete kúpiť aj pod spoločným názvom Expansion Pass. Ten celkovo priniesol niekoľko nových pomôcok, herných módov, funkcií, a dokonca aj dopravný prostriedok – motorku. Napriek tomu, že stále nie som úplne rozhodnutý, či tento dvojkolesový tátoš zapadá do celkovej mytológie a atmosféry alebo nie, všetko je vecou vkusu a ako sa vraví, proti gustu žiaden dišputát. Preto je teda len na každom z vás, ako sa na tento inovatívny prvok (nielen v rámci hry, ale dokonca v rámci celej série) budete dívať.

Najlepšie na celom Passe je, že hra ostáva verná tradíciám, a teda ani dodatočné veci z Passu vám jednoducho nedodá len tak. Po zapnutí hry sa k vašim nohám nezosype tona nových zbraní ani iných pomôcok iba tak, znenazdania, pretože lokalita každého nového predmetu je väčšinou zakrytovaná v hmlistom popise a len zľahka naznačuje potenciálne miesto. Takéto situácie ste mohli zažiť v určitých prípadoch pri popise questov v pôvodnej hre Breath of the Wild.

Expansion Pass akosi počíta s tým, že už ste svet prešli krížom-krážom, a preto sa vôbec neobťažuje dávať vám špeciálne inštrukcie. To je, samozrejme, len a len dobre, keďže si vďaka tomu zachováva svojho adventúrneho ducha a núti hráča skúmať a vzájomne si spájať súvislosti. Na druhej strane, k určitému obsahu Passu sa nedostanete, ak nebudete mať za sebou väčšinu hry, čiže sa všetko svojím spôsobom aj vzájomne dopĺňa.

The Master Trials (Expansion Pass DLC Pack 1)

Na paškál si najprv vezmime nové veci nachádzajúce sa v truhliciach. Vďaka Passu sa dostanete k maskám vychádzajúcich z predchádzajúcich hier série, menovite k Majore maske, helme Midny z Twilight Princess, brneniu Phantom Armor z Phantom Hourglass, nevkusnému elastickému oblečeniu Tingla, maske Korok a zázračnému medailónu. Každá z týchto vecí oplýva svojou vlastnou charakteristickou črtou, ktorá vám môže byť na pomoc. Maska Korok vám napríklad dá najavo, že sa blízko vás nachádza semeno korok a Majora maska sa pričiní o to, že vás nepriatelia nespozorujú okamžite. Medailón vám napríklad umožní vytvoriť na akomkoľvek mieste na mape bod, ku ktorému sa budete môcť teleportovať späť. Všetko sú to jednoznačne vítané doplnky, ktoré svojím spôsobom spestrujú hranie a dodávajú hrateľnosti mnoho nových možností.

Prvé balenie obsahuje zaujímavú a veľmi užitočnú vecičku nazvanú Hero’s Path Mode, ktorá vám na mape zobrazí váš pohyb za posledných 200 hodín. Jej hlavná funkcia tkvie v tom, že zdokumentuje, ako ste sa túlali po krajine, na akých miestach ste sa najviac zdržali a kam ste zatiaľ nevkročili. Vzhľadom na to, že mapa Breath of the Wild je skutočne obrovská a na každom jej rohu čakajú prekvapenia, takáto pomôcka je viac než len vítaná.

Neporovnateľne zaujímavejšou novinkou je mód Master Mode, ktorý je vlastne obdobou dnes už legendárnej verzie The Legend of Zelda: Ocarina of Time s podnázvom Master Quest. Tak, ako svojho času Master Quest pridával na náročnosti Ocarine, aj Master Mode v Breath of the Wild robí hru badateľne náročnejšou, najmä čo sa súbojov týka. Nepriateľom sa tu už dopĺňajú životy a ich slabšie verzie sú nahradené o stupeň náročnejšími. V pôvodnej hre boli rovnaké typy nepriateľov odlíšené farbou, čo odkazovalo na ich odolnosť a silu, a teda Master Mode napr. nahradzuje slabších, červených bokoblinov silnejšími, modrými bokoblinmi a podobne. Master Mode ale netreba považovať len za jednoduché navýšenie náročnosti, keďže sa nedá nastaviť počas rozohranej hry. Ide v podstate o samostatný herný mód, ktorý vám spustí celú hru od úplného začiatku, chýba mi v ňom však zrkadlové zobrazenie prostredia.

Poslednou a zároveň najväčšou featúrou v prvom Expansion Packu je mód Trial of the Sword. Na rozdiel od Master Mode sa nezapína v hlavnom menu, ale dostanete sa k nemu priamo v hre. Tento mód je zeldovskou variáciou vĺn nepriateľov, no s tým rozdielom, že na začiatku ste zbavení celého svojho vybavenia a zbraní. V móde na vás čaká vyše 40 poschodí napchatých nepriateľmi a všemožným nebezpečenstvom. Rozhodne to nie je nič pre padavky a dôkladne preverí vaše inštinkty prežitia.

The Champion’s Ballad (Expansion Pass DLC Pack 2)

Aj v prípade druhého balenia spomeniem najprv veci schované v truhliciach(,) a až neskôr prejdem k tomu najhlavnejšiemu. Tento Pack prináša ďalšie brnenia a masky, konkrétne Island Lobster Shirt, ikonické modré oblečenie Linka z The Wind Waker, kapucňu Ravia z A Link Between Worlds, helmu Zanta z Twilight Princess, legendárny armor Phantom Ganona z Ocarina of Time, peknú uniformu stráže Hradu Hyrule Royal Guard Uniform a taktiež vkusný armor pre vášho koňa vo vizuálnom štýle Divine Beasts z Breath of the Wild.

Hlavná náplň tejto expenazie – quest s názvom The Champion’s Ballad – patrí nepochybne medzi to najlepšie, čo tento balík ponúka. Nejde len o originálny twist k súbojom, počas ktorých musíte mať v rukách novú zbraň, ktorou zabijete všetkých jedinou ranou, ale aj o zaujímavú zmenu, keďže vďaka tomu môžu i nepriatelia jedným úderom zabiť vás. Vzápätí sa však dostanete k množstvu výborných a premyslených Shrinov, ktoré vám hra ani na mape neukáže – odhalí vám len výsek z mapy a vy si ich musíte nájsť pomocou intuície.

The Champion’s Ballad je skvelým príkladom toho, ako by mala vyzerať moderná expanzia. Úmyselne nehovorím o Expansion Packu ako o DLC, keďže toto sú pravoverné expanzie klasického strihu. Iste, obsahuje aj klasické truhlice s pokladmi, ku ktorým sa musíte len jednoducho dostať, no okrem toho je taktiež hutná a plnohodnotná náplň, ktorá pôvodnú hru Breath of the Wild ukážkovo obohacuje.

Naše hodnotenie

Expansion Pass pre The Legend of Zelda: Breath of the Wild prináša za prijateľnú cenu znamenité množstvo obsahu, o ktorom sa v žiadnom prípade nedá hovoriť len ako o daromnom kozmetickom doplnku. Skutočne ide o váženú náplň, ktorá pôvodnú hru obohacuje o mnoho zaujímavých a hodnotných prvkov. Pre fanúšikov Breath of the Wild je jej kúpa jednoznačne povinnosťou.

Klady

  • zachovaný štýl Breath of the Wild
  • množstvo nového obsahu

Zápory

  • ide len o dodatočný obsah hry

Informácie o hre

The Legend of Zelda: Breath of the Wild – Expansion Pass

The Legend of Zelda: Breath of the Wild – Expansion Pass 2018

Najnovšie pokračovanie kultovej série prinesie po prvýkrát v histórii naozaj otvorený svet. Ako Link môžete preskúmať Hyrule Field na konskom chrbte, alebo sa vydať na pešiu túru do vzdialených hôr. Jednoducho povedané, dostanete sa prakticky všade, kam vás nohy zanesú.

  • Platforma: Nintendo Switch
  • Žáner: akčná adventúra
  • Výrobca: Nintendo
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Conquest

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Stella Ondrejčiková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk