Mario Kart 8 Deluxe - Recenzia

Mario Kart 8 Deluxe - Recenzia

 

Ak mám byť úprimný, rart racing je vlastne jediný pretekársky, respektíve športový žáner, ktorý som nielen ochotný hrať, ale zároveň ma aj veľmi baví. Má štýl, nadhľad, rozkošnosť, nápadité herné mechaniky, zábavné power-upy a celkovo okamžite prístupnú hrateľnosť, či už sedíte doma pred TV alebo letíte v lietadle. Ide o jeden z najzábavnejších herných žánrov vôbec.

Mario Kart od Nintenda patrí medzi dlhoročné stálice a je jedinou sériou svojho druhu, ktorá prežila až dodnes. V roku 2014 vyšiel na Wii U Mario Kart 8, ktorý bol považovaný za všeobecne najlepší diel. V ňom dosiahol dizajn tratí tú najväčšiu rozmanitosť, citeľne sa zlepšila online hra a herné módy boli zábavnejšie než kedykoľvek predtým. A to všetko aj napriek tomu, že základná premisa hrateľnosti sa vlastne vôbec nezmenila.

Mario Kart 8 Deluxe pre Nintendo Switch je v o svojej podstate tá istá hra ako jej predchodca. Rozdiel vidno len vo vylepšenej grafike (vyššie rozlíšenie robí zázraky) a obsahuje navyše vydania všetkých DLC či niekoľko milých herných vylepšení, ktoré ako keby k hre patrili odjakživa. Všetko zrazu vyzerá krajšie, lepšie sa na to pozerá a vďaka hybridnej forme konzoly Switch môžete hru hrať vlastne kdekoľvek, a to, samozrejme, aj v multiplayeri. Dalo by sa povedať, že Mario Kart 8 Deluxe je najvšestrannejší Mario Kart všetkých čias.

Asi by bolo úplne zbytočné podrobne popisovať každú jednu mechaniku. Vybrať si môžete medzi hrou pre jedného hráča, viacerých hráčov, lokálnym multiplayerom a online hrou. Každý jeden mód môžete hrať buď sami alebo s viacerými ľuďmi, či už ide o jednorazové preteky, turnaje alebo dodatočné herné módy, ktoré si rozoberieme trochu neskôr.

Turnaje patria medzi základ Mario Kart a ponúkajú vždy niekoľko kôl s jedným cieľom, a to s cieľom vyhrať. Tratí je tu celá kopa a každá si drží vysokú úroveň zábavnosti. Okrem podareného dizajnu sú rovnako dobre zvládnuté aj po umeleckej stránke. Práve na Switchi sa zvýrazní ich jedinečnosť a efekty naberú na pôsobivosti.

V každej trati zbierate okrem zbraní aj mince, ktoré vám potom sprístupňujú nové vozidlá alebo ich doplnky, napríklad kolesá a vzdušný klzák. Každá súčasť má, samozrejme, dopad na celkové správanie vášho vozidla, čiže na správnej kombinácii určite záleží. Na druhej strane, v pretekoch musíte mať aj kopec šťastia, nakoľko môžete byť úchvatný vodič a vaša kára môže byť rýchla ako blesk, no dobre vypálený projektil v podobe panciera korytnačky vás trafí tak či tak.

Teraz sa spolu pozrime na spomínané herné módy. Samotné jazdenie je super, no bonusové módy znamenite prehlbujú hrateľnosť, a to aj napriek tomu, že ich náplň je často podobná. Sú to práve detaily, ktoré ich odlišujú a ktoré ich robia tak zábavnými. Ballon Battle je klasická vyvražďovačka s počtom balónov reprezentujúcimi vaše životy. Renegade Roundup je veľmi zábavná verzia hry na policajtov a zlodejov, v Bob-omb Blast môžete zas používať na deštrukciu ostatných len bomby. Coin Runners je o zbieraní mincí a súťažení, kto ich nazbiera čo najviac a Shine Thief je svojskou verziou Capture the Flag.

Na začiatku si môžete nastaviť, koľko kôl budú dané módy trvať, či to bude tímový súboj alebo pôjde každý na vlastnú päsť, či budete hrať len niektoré módy alebo sa vám budú všetky striedať v náhodnom poradí. Práve v tomto veľkom množstve rozmanitých prispôsobení leží najväčšie čaro hry. Netreba ani pripomínať, že hlavne v hre pre viacerých hráčov si tieto módy užijete najviac.

Online hra je stabilná, matchmaking funguje ako hodinky a loadingy netrvajú dlho. To najdôležitejšie, teda stabilita pripojenia, je na vysokej úrovni. Vďaka tomu nehrozia neočakávané výpadky uprostred dobre rozohraných pretekov.

Deluxe prinieslo oproti pôvodnej Wii U verzii niekoľko príjemných úprav. Hráči teraz môžu napríklad niesť až dva power-upy naraz, začiatočníci si môžu zapnúť autoakceleráciu, štatistiky niektorých častí strojov boli upravené, vylepšený bol hub v multiplayeri, ktorý tento krát už umožňuje meniť buginky bez nutnosti odísť z lobby a taktiež je tu na výber viac postáv pre hranie.

Aj napriek tomu, že považujem Mario Kart 8 za výbornú a zábavnú hru, necítil som sa pri nej obzvlášť výnimočne. V ôsmom dieli mi napríklad vadí, že niektoré úrovne mohli byť ešte o niečo dlhšie, že letiace pasáže slúžia len na krátky prelet z bodu A do bodu B a nemajú v hre žiadnu inú väčšiu rolu, že v hre chýba príbehový mód, ktorý by dal celému titulu ešte väčšiu hĺbku a rozmanitosť alebo napríklad to, že titul neobsahuje žiadny výrazný prvok, ktorý by ho odlíšil od ostatných hier, ako to bolo napríklad u Mario Kart: Double Dash!! pre Nintendo GameCube.

Naše hodnotenie

Mario Kart 8 Deluxe je definitívnou verziou ôsmej časti, ktorá sa zároveň všeobecne považuje za najlepšiu hru série vôbec. Ak vás Wii U verzia bavila, bude vás baviť aj táto (určená pre Switch) a teraz si hru navyše užijete aj v krajšej grafike. Dodatočné herné vylepšenia potešia, no nie sú to zásadné, celok meniace prvky. Nech už je to akokoľvek skvelá hra, nedokáže zakryť fakt, že Mario Kart je tak nejako stále o tom istom. V deviatke by to už chcelo skutočne výrazné novinky. Trebárs príbehový režim? Preteky vo vzduchu? Nechajme sa prekvapiť.

Klady

  • krásna grafika
  • zábavné herné módy
  • zábavný multiplayer

Zápory

  • chcelo by to výraznejší posun
  • chýba príbehový režim

Informácie o hre

Mario Kart 8 Deluxe

Mario Kart 8 Deluxe 2017

Deluxe edícia na Switch obsahuje všetky vaše obľúbené trate a postavy z pôvodnej Wii U verzie, k tomu všetky DLC a ešte navrch nové postavy - Inkling boy a girl zo Splatoon, King Boo, Dry Bones a Bowser Jr! Nechýbajú ani nové trate a prepracovaný Battle Mode.

  • Platforma: Nintendo Switch
  • Žáner: kart racing
  • Výrobca: Nintendo
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Conquest

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Stella Ondrejčiková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk