Shovel Knight: Treasure Trove - Recenzia

Shovel Knight: Treasure Trove - Recenzia

 

Položili ste si niekedy otázku, prečo tak milujeme 8-bity? Možno je to nostalgiou, keďže mnohí z nás vyrastali v dobe, keď bola v kurze práve NES, no osobne pochybujem, že je to jediný dôvod.. Myslím si, že odpoveďou je najmä nadčasovosť, ktorou oplývajú takéto hry a obzvlášť 2D plošinovky. Vraví sa, že najjednoduchšie veci sú tie najlepšie. A čo môže byť jednoduchšie, než stará plošinovka? Ide o jednoduchosť v zmysle herných mechaník a vizuálu, nie v zmysle náročnosti. Tá práveže kope z druhého konca.

Shovel Knight nie je žiadna novinka. Táto hra vyšla pred tromi rokmi a do dnešného dňa sa objavila na všemožných platformách. Keď sa na pultoch objavila nová konzola od Nintenda, hra si nenechala ujsť ani Switch. Slovo hra je však v tomto prípade trochu mätúce, pretože v čase, keď si Switch užíval svoje prvé momenty, Shovel Knight mal už na konte tri vydané kampane, menovite Shovel of Hope, Plague of Shadows a Specter of Torment. Recenzovaný Shovel Knight: Treasure Trove je jedna kompletná hra, ktorá obsahuje všetky tri epizódy.

Shovel Knight (takto budem súhrnne nazývať všetky epizódy) je v prvom rade dôstojnou poctou starým 8-bitovým klasikám, ktorá je vyskladaná bit po bite s láskou a nadšením z projektu samého o sebe. Radosť z hry vidieť na každom kroku a každom nepriateľovi, ktorého stretnete. Na druhej strane dieru do sveta neurobí iba nostalgiou, a preto ponúka pestrú hrateľnosť, zábavne navrhnuté levely, chytľavú hudbu a množstvo zaujímavých nápadov.

Hra dovedna ponúka celú plejádu úrovní plných zaujímavých situácií, s ktorými sa budete musieť porátať. Už v jednej z úvodných, ktorá je často ponorená v úplnej tme (a to aj počas záverečného boss fightu), zistíte, že v tomto dobrodružstve zažijete viac než len jednoduchú cestu z ľavej strany na pravú. Výborne navrhnuté nástrahy striehnu na vás na každom kroku a vrstevnaté levely s častými odbočkami a tajnými miestnosťami vám pripravia vskutku vzrušujúci herný zážitok. Nedá sa povedať, že by hra bola ktovieako originálna (o tom však neskôr), no je každopádne zábavná, a to sa jej musí nechať.

V hre sa nenachádzajú žiadne životy, všetko sa zakladá na peniazoch, ktoré získavate a ktoré sa vám pri smrti odpočítajú. Tie si môžete uchmatnúť naspäť, ak sa dostanete na miesto vášho posledného skonu. Niečo podobné obsahoval aj Dark Souls. Peniaze vám zároveň slúžia aj ako herná mena, za ktorú si vylepšujete zbrane či kupujete novú výzbroj. Okrem toho si v hre môžete zvyšovať počet srdiečok a mágie.

Na konci každého pomerne dlhého levelu, sa nachádza boss fight, ktorý na prvý pohľad vyzerá vždy ako ohromná výzva, no je až zarážajúce, ako prvý dojem dokáže oklamať. Boss fighty prekvapujúco nie sú až tak náročné, keďže sa ani nenazdáte a pohyby nepriateľa budete mať dokonale prečítané. Samozrejme, s vyšším levelom stúpa aj náročnosť bossov, no tak či tak ostanú ľahko čitateľní.

Hra si v každom ohľade verí, no osobne si myslím, že príbehovo sa hra skôr zadrhávala a posun vpred stagnoval. Príbeh je nezaujímavý, postavy nie sú o nič lepšie a ak už dôjde na dialógy medzi vašim rytierom a bossmi, radšej sa pôjdete skryť pod posteľ. Tvorcom sa vydarí asi jedna z troch vtipných poznámok a predhovory pred samotnými bojmi sú niekedy priam nudné. Našťastie, nikdy nie sú otravne dlhé.

Vzhľadom na to, že tento Shovel Knight obsahuje všetky kampane, zahráte si nielen za rytiera s lopatou, ale taktiež aj za Plague Knight a Spencer Knight. Každý z nich má prirodzene svoje vlastné špecifiká a tie odlišujú ich hrateľnosť od hry za rytiera Shovel Knight. Plague Knight vyzerá ako havran a jeho zbraňou sú malé bomby, ktoré hádže po nepriateľoch. Jeho výraznou črtou je schopnosť dvojskoku a udržanie sa vo vzduchu na určitý čas. Na druhej strane, Spencer Knight dokáže liezť po stenách a príbehovo ide o prequel k Shovel of Hope.

Shovel Knight je veľmi zábavná hra, no nie je úplne originálna. Vzhľadom na to, že ide o poctu starým 8-bitom, inšpirácia nimi je jasná, no problémom je, že hra ich priam vykráda. Mapa sveta je prevzatá zo Super Mario Bros. 3 so všetkými jej odbočkami a alternatívnymi cestami. Spomínaný level v tme bol už prítomný napríklad v Ninja Gaiden 2: Dark Sword of Chaos. Schopnosť držať lopatu počas výskoku smerom dole, čím sa dokážete odrážať od nepriateľov, je zase prvok z DuckTales a boss fighty sú typické pre Mega Man.

To platí aj o hudbe, ktorá je chytľavá a do hry sa hodí, no pri znení týchto melódií budete mať stále pocit, že ste ich už niekde počuli. Starším z vás určite hneď napadne Sonic alebo Battletoads. Dokonca, čím ďalej sa v hre dostanete, tým viac si uvedomíte, že nové skladby len vykrádajú tie staré, ktoré už sami predtým vykrádali. V zásade platí, že čím menej klasických plošinoviek ste hrali, tým viac vás Shovel Knight dokáže ohúriť.

Naše hodnotenie

Ak máte radi plošinovky s nápaditou hrateľnosťou a výborným level dizajnom, Shovel Knight vám môžem len a len odporučiť. Veď čo môže byť lepšie, než hra spravená s láskou od fanúšikov žánru? Napriek tomu, že môžete mať počas hrania déjà vu, hra má skvelý spád a často mení svoju formu, čím sa zážitky z už raz videného rýchle stratia. Shovel Knight je silná takmer v každom jednom ohľade a aj preto ju bez výčitiek môžem označiť za parádnu poctu klasickým 2D akčným hrám.

Klady

  • dôstojná pocta starým 8-bitom
  • rozmanitá hrateľnosť
  • upgrady, nelineárnosť, množstvo pekných nápadov

Zápory

  • pocit déjà vu
  • nezaujímavý príbeh

Informácie o hre

Shovel Knight: Treasure Trove

Shovel Knight: Treasure Trove 2017

Shovel Knight je klasická skákačka s návykovou hrateľnosťou, nezabudnuteľnými postavami a 8-bitovým retro vzhľadom. V úlohe malého rytiera stojíte pred veľkou úlohou. Cieľom vášho snaženia bude poraziť zlú čarodejníčku a zachrániť svoju stratenú milú. Shovel Knight je pripravený čeliť nástrahám pomocou ShovelBlade - viacúčelového nástroja (rýľa), s ktorým si presekáva a prehrabáva cestu.

  • Platforma: Nintendo Switch
  • Žáner: akčná plošinovka
  • Výrobca: Yacht Club Games
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Conquest

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Veronika Cholevová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk