Shock Troopers - Recenzia

Shock Troopers - Recenzia

Čaro dávnych run and gun hier stále žije. A aj keď ho možno nevidíme také silné ako kedysi, je tu bezpečne medzi nami. Tu a tam sa stále niekde nachádzajú určité útržky minulosti, len tak v povetrí ladne poletujúce ako žeravý uhlík, ako keby ani nevnímali tok času. Občas sa tým kvalitnejším podarí dostať zo svojej bubliny aj do súčasného sveta, aby ich objavili ešte nedotknuté generácie. Takýmto šťastlivcom je aj Shock Troopers.

Shock Troopers bola pôvodne automatovka, ktorá vyšla v roku 1997 na Neo Geo. Svojím štýlom, grafikou, hrateľnosťou a zábavným nadhľadom už pri prvom pohľade pripomína slávnejšiu sériu Metal Slug, a to sa ani vlastne nesnaží skrývať. Shock Troopers bola nepochybne hra silne inšpirovaná týmto, rok predtým vydaným titulom a požičiava si od neho niekoľko prvkov. No obviňovať hru z obyčajného vykrádania by bolo nerozumné, nakoľko sama pridáva do žánru svoje vlastné novinky a pôvodný prototyp hrateľnosti ďalej rozvíja po svojom.

Hra ponúka dohromady 18 izometricky videných levelov, v ktorých ide len o to, aby ste nimi prešli a pozabíjali v nich všetko, čo sa hýbe. Ich dizajn nie je príliš objavný, ide totiž len o lineárne štruktúry, no grafický štýl a skriptované animácie sú tým hlavným lákadlom, ktorý dizajn ťahá dopredu. Úrovne sú pomerne dlhé a obsahujú tradičný boss fight na ich konci. Bossfight, mimochodom, v Shock Troopers znamená mať pred sebou veľké obrnené vozidlo rozličného druhu, ktoré vypáli asi tak milión nábojov a samo si taktiež „žiada“ asi tak milión nábojov, kým nezomrie.

Na začiatku máte výber z troch ciest a možnosť hrať s jednou postavou alebo viacerými vybranými, ktoré sa dynamicky menia buď po smrti predchádzajúcej, alebo si ich môžete meniť vy priamo podľa ľubovôle. Každá z ôsmich postáv sa pohybuje rôznorodou rýchlosťou a má originálnu, len im vlastnú špeciálnu zbraň. V roku 1997 sa na nejakú politickú korektnosť asi ešte nebral ohľad, nakoľko hrať môžete za skutočné skvosty, ako napríklad za statnú holohlavú černošku Big Mama, prsnatú blondínu s príznačným menom Milky, alebo napríklad aj za černocha so skutočne zaujímavým pseudonymom Southern Cross.

V úrovniach stretnete množstvo rôznorodého nebezpečenstva, od klasických pešiakov, výsadkárov padajúcich z neba, guľometčíkov schovaných za prekážkami cez tanky rôznych druhov až po spomínaných majestátnych bossov. Na ich zničenie máte rovnako tak rôznorodý arzenál, od klasického guľometu cez raketomet či plameňomet až po snajperku strieľajúcu tri náboje naraz, každý do iného smeru.

Odvšadiaľ na vás vyskakujú nepriatelia, odvšadiaľ na vás pália guľky, a preto hra doslova nemá hluché miesto. Vždy sa na vás niekto chystá, z každej strany po vás pália rakety, hádžu granáty a snažia sa vás zabiť. Hrateľnosť tejto hry sa ani nedá opísať inak, hoci by som veľmi chcel. Nedajú sa použiť košaté výrazy ani expresívne pojmy, nemôžem sa vyžívať v metaforách ani skrývať vo vetách hlboké posolstvá, systém hry je totiž prostý ako žáner „run and gun“ samotný. Shock Troopers je predovšetkým explozívnou oslavou detských túžob všetkých chlapcov stať sa aspoň na 5 minút filmovým Rambom.

Switch verzia prináša niekoľko zaujímavých prvkov, ktoré stoja za zmienku. Hru môžete hrať s originálnym japonským znením, vyskúšať módy Hi Score (súťaženie o čo najvyššie skóre v online rebríčku bez možnosti uloženia) a Caravan (súťaž o najvyššie skóre v online rebríčku počas piatich minút hrania bez uloženia), nastaviť si veľkosť zobrazovanej plochy, čo je pri takej kockovanej grafike viac ako vítané, nastavovať filtre evokujúce CRT monitory či brutalitu zobrazenú v hre. Navyše môžete do hrania pripojiť aj svojho kamoša a zasmiať sa spolu pri kooperačnom hraní, ktoré ešte zvyšuje zábavnosť hry.

Čo mi na hre veľmi prekážalo, bolo ovládanie, a to ani nie tak v samotnej hre, ale skôr v menu. Často sa mi stávalo, že som musel na jednu funkciu používať vždy iné tlačidlo, čo občas vyústilo do frustrácie. Raz na jednu funkciu musíte používať „Y“, raz bočné tlačidlo „L“ a raz dokonca tlačidlo „Plus“. V jednej chvíli na potvrdenie používate „Y“, aby vás v druhej hra vyzvala stlačiť „A“. Väčší chaos než v samotnej hre, keď na vás letí desiatka projektilov, to vám poviem.

Naše hodnotenie

Zábavná strieľačka klasického strihu, ktorá sa na nič nehrá a stavia všetky karty na okamžitú hrateľnosť. Tá je síce dnes už dosť prostá, no aj napriek tomu je Shock Troopers veľmi zábavnou hrou, ktorú si z dlhých chvíľ určite radi pustite znova a znova. Proste číro-číra zábava. A o to predsa predovšetkým ide, nie?

Klady

  • stará dobrá hrateľnosť
  • zábavné skripty
  • skvelé zbrane a nepriatelia

Zápory

  • metúce ovládanie
  • dnes už nemá potrebnú hĺbku

Informácie o hre

Shock Troopers

Shock Troopers 2017

2D run and gun hra

  • Platforma: Nintendo Switch
  • Žáner: run and gun
  • Výrobca: Saurus
  • Distribútor v SR: Conquest
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Conquest

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk