Opäť sa asi budem opakovať, ale za posledných pár rokov sa celosvetový trh s mobilnými telefónmi nafúkol ako tá ryba, z ktorej si delfíny radi robia futbalovú loptu. Výsledkom je obrovské množstvo rôznych výrobcov, pochádzajúcich z ďalekých krajín, predháňajúcich sa na tunajšom trhu v cenovej, ale aj inej súťaži a nechávajú na konzumentov, aby si k nim našli cestu pomocou vlastnej mapy. Značku OPPO ste v týchto reáliách už určite, aspoň čiastočne, zaregistrovali. Jej primárnym pôsobiskom je domáca Čína, a tam sa im vyložene darí predávať. Pomalými a strategicky slušne zvolenými krokmi sa však OPPO začína približovať aj tunajšiemu spotrebiteľovi, a toho dôkazom je nedávno uvedená novinka modelového radu Reno10, ktorá ku nám dorazila v kompletnej zostave. Nutné podotknúť, že je to práve OPPO, ktoré ročne dokáže zo svojich tovární vytlačiť, z pohľadu Európana, priam šialené počty nových mobilov. Preto nejaká tá odrobinka, ak to tak môžem napísať, logicky musí doplávať aj k našim brehom a redakciám. Mne sa podarilo týmto spôsobom zodvihnúť omrvinku OPPO Reno10 5G, o ktorej vám čo to poviem v nasledujúcom texte.
RECENZIA: Xiaomi 12X - Schrödingerov mobil
Mesiac za mesiacom plávam cez hrubé vlny čínskych telefónov a nechávam sa osviežovať novinkami, ktoré sprevádzajú pekne napísané PR materiály, avšak tie nakoniec len sotva dostoja reálnemu výsledku. Trh je presýtený ako ten opuchnutý strýko zo svadby, ktorého poznáš len od videnia a cez to všetko sa nafukuje ďalej. Pritom na mobil, ako predĺženú ruku nášho každodenného života, sú kladené čoraz väčšie nároky, a to čo nám ako tak dostačovalo pred pár rokmi, je dnes nemysliteľné. Jedným zo silných žralokov v tom vyššie spomínanom mori plnom konkurencie je dozaista spoločnosť Xiaomi. Jej portfólio telefónov sa naťahuje viac než u konkurencie a bežný konzument pochopiteľne ani nestíha sledovať, čo všetko sa s logom danej spoločnosti mesiac čo mesiac valí von. Aktuálne tu z ich produkcie máme koncepčne zaujímavý mobil s kódovým označením 12X tváriaci sa ako vlajková loď, avšak svojou cenou a čiastočne aj spracovaním cúva späť do strednej triedy. Pre mňa osobne je práve tento mobil stelesnením akejsi pokrútenej metafory na slávnu (ne)žijúcu mačku rakúskeho fyzika Erwina Schrödingera. Poďme však na vec pekne metodicky.
RECENZIA: Motorola edge 30 Pro - Viac vrstiev
Cez to všetko s akou kadenciou je trh s mobilnými telefónmi mesiac čo mesiac zahlcovaný menšími a väčšími novinkami/oznámeniami, sa sem tam zjaví produkt hodný všeobecnej pozornosti. Presne takýto efekt nastal aj počas nedávneho čakania na edge 30 Pro, ktorý Motorola celkom úspešne promovala už dlhší čas dopredu. Aj vďaka tomu sme vedeli, že nás čaká integrácia výkonného čipsetu Qualcomm Snapdragon 8, čím vo finále pôjde o mobil s vysokým potenciálom v rámci operačných schopností. Tak isto sa očakávalo, že Motorola na svoju vlajkovú loď nalepí cenovku viac ako prijateľnú voči vašej peňaženke. Ono vrstvenie kvalít, čím je spomínaný výrobca ostatne už dostatočne známy, sa v hotovom produkte prejavilo aj pri spoznávaní ďalších predností a práve o nich si čo-to povieme v nasledujúcom texte.
RECENZIA: Huawei P50 Pro - Vlajková loď presne taká, ako sa patrí
Po polročnej pauze medzi vydaním na domácej pôde a v našich končinách, sa čínsky Huawei konečne dostal k lokálnemu spusteniu predaja svojej súčasnej vlajkovej lodi. Na scénu totižto prichádza, podľa ich vlastných slov: najlepší fotomobil dnešnej doby – toto odvážne tvrdenie sme pochopiteľne museli overiť aj v našom magazíne. P50 Pro by mal byť viac než len predĺženou rukou nadšenca do archivovania spomienok, veď už len tá cena jasne odkazuje na komplexné a hlavne výkonné zariadenie. Preto ani v prípade nasledujúceho textu nevybočíme zo zavedených postupov a pri opise kvalít testovanej vzorky si prejdeme všetko pekne po poradí.