RECENZIA: Vivo Y76 5G - Keď dizajn hrá prím

RECENZIA: Vivo Y76 5G - Keď dizajn hrá prím

 

Evidentne nebude vôbec náhoda, že tretí mnou recenzovaný telefón od u nás práve začínajúceho čínskeho výrobcu Vivo, disponuje suverénne originálnym a osobitým vizuálom. Dizajn je pre Vivo jednoducho dôležitým prvkom pri tvorbe ich mobilných telefónov a inak tomu nie je ani pri Vivo Y76. Mohli by sme tu teraz samozrejme viesť širšiu diskusiu ohľadom zákazníckej mentality, ktorá sa prejavuje počas výberu nového telefónu a do akej miery niekto pozerá na dizajn ako taký. Každopádne, dobre vieme, že isté nezanedbateľné percento konzumentov rozhodne dizajnu prikladá veľkú váhu a práve na nich spomínané Vivo dozaista cieli. Nasledujúci text sa však nebude krútiť okolo prémiového zariadenia, ostatne Y76 spadá skôr do nižšej strednej triedy (jeho cenovka podliezla hranicu troch stoviek), avšak cez to všetko ide o 5G mobil s pôsobivým vizuálom. V čom je však háčik a je tu vôbec nejaký?

Áno, je...

Už sme u nás na stole mali vyložene vlajkovú loď od Vivo a to model X80 Pro. Ten dostal maximálne možné hodnotenie a z môjho pohľadu ide o telefón hodný každého jedného eura – dizajn, fotoaparát a výkon, to všetko na najvyššej možnej úrovni. Následne som mal možnosť otestovať rýdzo strednú triedu, a to Vivo V23, ktorý svojím chameleónskym vizuálom zaujal viac než zvyšnými prednosťami. Teraz sa porozprávame o lacnejšom 5G mobile plávajúcom v nemilosrdných vodách plných dravej konkurencie. Začnime rovno dizajnom, respektíve konštrukčnou kvalitou. Predmetný telefón ponúka zaoblené boky schopné krásne zapadnúť do dlane a s hrúbkou na hranici ôsmych milimetrov ho môžeme zaradiť medzi tie tenšie mobilné zariadenia, aké sa v súčasnosti dostávajú na trh. Váha mi ukázala 175 gramov, čo je pomerne slušné, ale čo je podstatnejšie, prístroj sa aj cez výraznejší fotomodul nesnaží nakláňať na jednu stranu a pri používaní som mal istotou, že mi nevyletí z ruky. Dominantným prvkom, okrem už spomenutého fotoaparátu s dvojitým vyvýšením, je zadná matná plastová krytka. Tej sa darí jednak pôsobivo meniť farebné odtiene, podľa toho z akého uhla na ňu pozeráte, ale súčasne nezbiera odtlačky prstov, ani si na svojom povrchu nehromadí nechcené šmuhy. Na pravej hrane sa nachádza rozumne umiestnená čítačka odtlačkov prstov a nad ňou štandardne ovládanie hlasitosti. So spoľahlivosťou pri odomykaní to bolo tak päťdesiat na päťdesiat a opäť som si musel zaregistrovať viacero verzií jedného odtlačku, aby som zvýšil pravdepodobnosť úspešného rozpoznania. V tejto triede mobilov úplne bežná vec. Spodná hrana ponúka 3,5 mm jack vstup a rovnako tak aj USB-C určené pre nabíjanie. Mimochodom, v balení okrem transparentného silikónového puzdra nájdete aj klasické štupľové slúchadlá so slušnou audio prezentáciou. Telo zariadenia je kompletne plastové, čo je však s ohľadom na jeho cenu vlastne očakávaná vec.

IPS panel neočaril

Dnešná stredná trieda v sebe už dávno nemusí nutne niesť nízke očakávania kladené na displej. Aj preto som očakával, že Vivo v tomto prípade siahne skôr po kvalitnejšej technológii než je IPS (nájsť AMOLED obrazovky v 300 eurových mobiloch nie je dnes žiadne unikum). Každopádne tu máme 6,58 palcový Full HD+ panel s neočakávane nízkou obnovovacou frekvenciou (60 Hz). V hornej hrane je priestrel so selfie fotoaparátom a po bokoch sa tiahnu pomerne hrubé čierne rámiky. Na oko tak mobil z prednej strany nevyzerá vyložene očarujúco, na rozdiel od tej zadnej. Tak či onak, toto by sa ešte dalo prežiť oveľa viacej, než celková obyčajnosť obrazovej prezentácie. Nízka obnovovacia frekvencia a absencia ambientných oznámení sa podpísali na mojom kyslom výraze vždy, keď som sa na predmetný telefón zadíval, čo i len o trochu komplexnejším okom. A keď už spomínam sklamania, rovnako ma nedokázal presvedčiť ani samostatný reproduktor na spodnej hrane, ktorý je dobrý akurát tak na spustenie vášho obľúbeného vyzváňacieho tónu a akékoľvek väčšie nároky už sotva zvláda. Počas počúvania hudby a sledovania videí som preto radšej siahol po slúchadlách, pretože mono zvuk nie je moja šálka kávy a niečo takéto sa dnes jednoducho nenosí.

Pozvoľna, od obrazu a zvuku, sa teraz môžeme presunúť do podpalubia Y76 5G, aby sme si prešli vybavenie strojovne. Výkon v tomto ohľade zabezpečuje procesor Dimensity 700 od MediaTeku, ktorému sekunduje 8GB operačná pamäť a 128 GB úložisko. Komu by dané úložisko nestačilo, môže využiť hybridný slot pre druhú SIM kartu a zasunúť tam microSD kartičku. Spomínaný procesor spadá samozrejme skôr do slabšej kategórie, ale na druhú stranu, v tejto cenovej relácii je to plus mínus očakávané. Procesy počas bežného používania neukázali žiadne užívateľské nedostatky, aj keď na nejaké to občasné spomalenie samozrejme raz za čas prišlo. Vivo Y76 5G tak môže z časti uspokojiť prvých majiteľov, teda vyložene detské ročníky, ktorým stačia základné hry a YouTube či TikTok. V rámci Androidu je možné z jedenástky prejsť na dvanástku pomocou aktualizácie, avšak nateraz vám nikto od Vivo nevie sľúbiť, či sa tento konkrétny model raz bude môcť dostať aspoň na Android 13 – čas ukáže. Okrem podpory 5G siete tu máme aj Wi-Fi 5 a BT 5.1.

Priemerná batéria

Tenké telo testovanej vzorky v sebe obsahovalo batériu s kapacitou 4100 mAh, ktorá vám pri bežných procesoch vydrží niečo málo cez jeden deň. Vďaka rýchlejšiemu spôsobu tankovania, rozprávame sa o 44 W, je však možné mobil doplniť už behom hodiny a tu musím výrobcovi dať palec hore, keďže v strednej triede by ste podporu pre 44 W dnes našli len sporadicky, ak vôbec. Je čas pozrieť sa na kvalitu fotomodulu. Zadný modul ponúka hlavný 50 Mpx (f/1,8) senzor, 2 Mpx (f/2,4) makro senzor a 2 Mpx (f/2,4) hĺbkový senzor. Selfie priestrel potom zvláda 16 Mpx (f/2,0) a fotí nad očakávania dobre, čo bola veľká prednosť aj u V23. Ak pátrate po ultraširokouhlom snímači, v tomto ohľade sa budete musieť poobzerať u konkurencie. Tak či onak, na papieri tu máme úplne očakávane namiešané snímače, kde kvalitou dominuje predovšetkým ten najhlavnejší a zvyšok sa tak nejako len vezie (mimo selfie). Počas dobrého osvetlenia a rovnako priaznivejšieho počasia preto s týmto mobilom viete zachytiť slušné momentky, aj keď výrazne chýba optická stabilizácia a digitálny zoom je sotva nápomocným. HDR efekt mne osobne prišiel úplne mimo mysu, ak sa to tak dá povedať a osobne som ho úmyselne vypínal, keďže do slnečných scenérií prenášal nechcené efekty. Čo sa týka video záznamov, tak tu je vám k dispozícii len Full HD rozlíšenie pri 60 FPS. Cez to všetko si viete nakrútiť plynulé zábery bez trhania a s uspokojivou zvukovou kulisou.

Spoločnosť Vivo prišla na náš trh len pred pár mesiacmi, čo v sebe, v zmysle ponuky ich produktov, nesie aj isté nevýhody. Model Y76 5G je totižto telefón starý viac než pól roka, a preto ho vlastne nemôžeme brať ako novinku, napriek tomu, že ho Vivo tak prezentuje – „sme tu noví a tu je naše bohaté portfólio.“ Ďalším veľkým problémom je stredná trieda ako taká, ktorá je v rámci konkurencie dnes doslova preplnená a užívateľ si tak môže vybrať z veľkého počtu atraktívnych a koncepčne funkčných zariadení. V tomto ohľade Y76 5G jednoducho zaostáva a začína to od priemerného displeja a slabšieho výkonu, a pokračuje čiastočne až po sadu fotoaparátov – ak by sme ich hodnotili ako celok. Prednostne by vás tento telefón však mohol očariť svojím dizajnom a rýchlym dobíjaním.

Naše hodnotenie

Dizajnovo osobitý mobil, ktorý však už v tomto období jednoducho stráca dych.

Klady

 • dizajn
 • selfie kamera
 • rýchle nabíjanie
 • obsah balenia

Zápory

 • displej
 • hrúbka rámikov
 • batéria
 • 2 Mpx fotoaparáty sú k ničomu
 • zvuk

Informácie o produkte

Vivo Y76 5G

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Šírka: 75 mm
 • Výška: 163,84 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 7,79 mm
 • Hmotnosť: 175 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 300 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Vivo

Zobraziť viac

Korekcia: Barbora Krištofová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk