RECENZIA: Vivo X80 Pro - Najlepší fotomobil súčasnosti?

RECENZIA: Vivo X80 Pro - Najlepší fotomobil súčasnosti?

 

V minulom čísle nášho magazínu ste si mali možnosť prečítať moju reportáž z Berlína, kam nás (v rámci Slovenska len nedávno objavená) spoločnosť vivo pozvala s cieľom odprezentovať novinárom svoju najnovšiu vlajkovú loď. Telefón nesúci označenie X80 Pro je pre spomínaného čínskeho výrobcu suverénnym vstupom do prémiového segmentu smartfónov, s ktorým sa pokúša konkurovať takým gigantom, ako je napríklad Samsung. Skôr než prejdeme do nejakej filozofickej roviny a skúsime si tak spoločne (aj na základe mojich predikcií) určiť budúci slovenský záujem o daný produkt, poďme sa pozrieť na jeho kvality ako také. Nech už totiž tento mobil nesie akékoľvek označenie v rámci výrobcu, to najpodstatnejšie ostáva na ramenách jeho celkového spracovania a kvality samotnej.

Snímač odtlačkov prstov nemá konkurenciu???

S čerstvo rozbehnutou oficiálnou podporou značky vivo na Slovensku prichádza X80 Pro do predaja s cenovkou cca 1 100 eur. Už samotné balenie, ktoré pripomína skôr akúsi kazetu od luxusných šperkov, je prvou veľkou indíciou vedúcou priamo k obsahu. Okrem predmetného zariadenia tu na vás totiž čaká kvalitný plastový obal (nejde o žiadnu lacnú gumu v transparentnom prevedení), nabíjací adaptér s úctyhodným výkonom 80 W a dostatočne dlhý USB-C kábel v bielom prevedení. Aby som však zoznam ešte o niečo nafúkol, tak vivo nezabudlo pribaliť ani dobre znejúce káblové slúchadlá, čo už dnes vlastne rovnako nemusíme považovať za bežný štandard. Poďme ale konečne hodiť očkom na dizajn, resp. na jeho hlavný prvok, ktorým je fotomodul. Kovový rám len 9,1 mm vysokého šasi drží zo zadnej strany odolný plastový kryt v matnom prevedení. Ten si však sotva budete nejako výraznejšie všímať, keďže obe oči vám okamžite skĺznu na už spomínanú sekciu združujúcu fotografické senzory. Ide o takmer sklený štvorec, ktorý pokrýva celú vrchnú tretinu zariadenia a zároveň je náchylnejší na zbieranie odtlačkov. Zvyknúť si na dizajn tohto samostatného prvku je podľa mňa vec nemožná a buď sa vám mobil zo zadnej strany zapáči na prvý pokus ako mne, alebo sa vám to nikdy nepodarí. Predná strana potom patrí AMOLED panelu so zaoblenými okrajmi a priestrelu pre selfie fotoaparát, pričom displej je od výroby chránený fóliou.

Dobre sa s ním manipuluje

Čo sa týka kvality manipulácie, viac než mesiac intenzívneho používania vo mne zanechal pozitívne dojmy. Telefón s uhlopriečkou 6,78 palca má bez obalu 215 gramov a do stredne veľkej ruky padne priam ideálne. Vyváženie je vďaka vyššie opisovanému fotomodulu dostatočné a v momente, keď mobil položíte na stôl, nedochádza k nechcenému kývaniu zo strany na stranu. Cielenie X80 Pro na prémiový segment nám automaticky prináša aj očakávanú odolnosť IP68, ktorú v tejto cenovej relácii zákazník musí brať ako samozrejmosť. Diabol sa však zase raz skrýva v detailoch a keď si telefón k sebe otočíte vrchnou hranou, zbadáte spojenie „Professional Photography“.

Toto pomenovanie (usadené hneď vedľa infračerveného portu) je ďalšou neskrývanou túžbou značky vivo poraziť súperov práve v aspekte kvality vyhotovených fotografií a videí. K tomu sa však ešte dostaneme. Ľavá strana je bez akéhokoľvek tlačidla, tá pravá dáva priestor na reguláciu zvuku aj zapnutie a vypnutie systému. Spodná strana je venovaná vstupu pre USB-C konektor, zásuvke pre duo SIM kariet a jednému z dvoch reproduktorov, pričom ten druhý sa nachádza tesne nad selfie kamerou. Ako spomínam v predchádzajúcom odseku, vivo X80 Pro sa svojím celkovým dizajnom vymyká zo súčasných trendov a možno aj vďaka tomu si ma dokázal s prehľadom získať na svoju stranu, a to sa stále rozprávame len o jeho vizáži. Čo tu však máme ďalej?

Mokré ruky nie sú problémom

Prebudenie telefónu pomocou ultrazvukového snímača odtlačkov prstov pod displejom je presne to, čím sa vivo pýšilo vôbec ako prvé, ešte dávno pred svojou skúsenejšou konkurenciou. Aj preto sa výrobca snažil, aby jeho najvýkonnejší mobil súčasnosti posúval hranicu rýchlosti bezpečného odomykania na novú úroveň a už teraz jeho snahe môžem zatlieskať. Tento snímač sa totiž nedá porovnať so žiadnym iným na scéne. Rýchlosťou mrknutia oka ste v menu telefónu a to aj v prípade, keď máte mokré ruky. Celková plocha snímača, ktorý je umiestnený pod panelom, je veľká 20 x 30 mm a aj vďaka tomu si na obrazovke môžete zadefinovať dve verzie otvárania konkrétneho softvéru – ak sa dotknem jednej strany, spustí sa Netflix, ak tej druhej, tak Disney+, prípadne podmienim odomknutie použitím dvoch separátnych odtlačkov.

Definovanie špecifických skratiek v rámci otvárania dotykom prsta je vec, ktorú si zamilujete, rovnako ako aj samotnú expresnú rýchlosť otvárania s tak minimálnym percentom omylu, že to ani nebudem ďalej rozvádzať. Ešte treba spomenúť, že okrem odomknutia dotykom prsta je k dispozícii aj snímanie tváre, ale v tomto prípade ide len o 2D siluetu, čo nemožno považovať za tak bezpečné ako práve v prípade ultrazvukového snímača. Výrobca sa opisovanú prednosť snažil vyťažiť na maximum a preto pridal možnosť vizualizácie snímanej plochy, čím si zákazníci dokážu vybrať z niekoľkých animácií a dokonca aj zadefinovať veľkosť snímanej plochy.

Android 12 s nadstavbou

Keď už vyššie spomínam softvérové možnosti, určite je vhodné prejsť si aj hodnotenie nadstavby nad Android dvanástkou. Ide o operačný systém Funtouch 12, ktorý sa svojím prevedením rozhodne nechce vymaniť z rámcovania Androidu. Dokonca si dovolím povedať, že menej skúsenému jedincovi by práve táto nadstavba mohla pripomínať čistý Android, keďže pri úpravách nejde do žiadnych extrémov a všetko sa snaží pojať skôr decentnejšie – aj toto je dozaista veľké pozitívum. Pri pohľade na dodatočné aplikácie som zistil, že okrem softvéru vivo a prípadne ešte iManager (správa obsahu) tu nenájdete nič zásadné, čo by ste chceli odstrániť už pri prvom zapnutí. V čase recenzovania som ale narazil na niekoľko nepredvídateľných softvérových chrupaviek, ktoré výrobca bude musieť (ak už tak v čase vydania článku neurobil) opraviť. Nešlo však o nejaké fatálne nedostatky, ktoré by v praxi narušili chod systému ako takého. Mimochodom, vivo má plnú podporu od Googlu a to so všetkým, čo si pod týmto tvrdením predstavíte, takže tu nehrozia žiadne nechcené obmedzenia.

Panel na vysokej úrovni

Displej s veľkosťou 6,78 palca pri pomere strán 20:9 ponúka AMOLED technológiu a variabilné snímkovanie až po úroveň 120 Hz. Rozlíšenie 3200 x 1440 pixelov je v kombinácii s vysokou svietivosťou 1 500 nitov rovnako veľkou výhodou a úprimne, sotva som v tomto smere počas testu dokázal spozorovať nejaké rozdiely pri porovnaní s vlajkovou loďou napr. Samsungu. Navyše čo sa týka obnovovacej frekvencie, vivo ide ešte ďalej a papierovo vám ponúka rozsah 1 až 120 Hz – bežná prevádzka však začína na čísle desať. Aj preto som so záujmom sledoval celkovú plynulosť panela a jeho ostrosť, či už v slnečných exteriéroch alebo v tmavších interiéroch. Všetko fungovalo nad očakávania dobre.
V podpalubí tejto lode sa skrýva výkonný procesor Qualcomm Snapdragon 8 (Gen1), čo je v súvislosti so slovenským trhom aj jediný CPU variant, ktorý si môžete kúpiť.

To všetko v kombinácii s 12 GB operačnej pamäte a 256 GB úložiskom. Vysoký výkon a spoľahlivá stabilita je presne to, čo od mobilu za hranicou tisíc eur právom očakávate a hoci sa vivo snažilo predmetnú strojovňu dostatočne schladiť pomocou parnej komory s veľkým plošným rozsahom, napriek tomu sa v aktuálnych letných dňoch X80 Pro výraznejšie zapotil. Počas testu AnTuTu sa v rámci mojich okolitých podmienok počítadlo zastavilo tesne pod bájnou hranicou jedného miliónu bodov, čo je viac ako dobrý výsledok.

Bleskurýchle nabíjanie v dvoch formách

Už z úvodu textu viete, že v balení na vás čaká 80W nabíjačka. Aj pomocou nej môžete pumpovať energiu do dvojčlánkovej batérie s kapacitou 4700 mAh, čo vám výrazne zjednoduší život. Mobil pri bežnom používaní vydrží jeden celý deň, keď by ste však na ňom chceli robiť aj náročnejšie operácie a len tak mu nedali vydýchnuť, po nabíjačke siahnete určite aspoň raz. Okrem kábla však v tejto súvislosti môžete využiť aj podporu bezdrôtového nabíjania výkonom 50W. Čo sa týka využitia tradičného spôsobu nabíjania, tak na celkové dobitie vám bude stačiť necelých 40 minút, z čoho už 20 minút znamená mať takmer 70% batérie. V prípade, že sa rozhodnete siahnuť po QI variante, plné dobitie si vyžiada jednu hodinu, pričom 30 minút vám dá zhruba 50% batérie.

Prepracovali sme sa k poslednej a zároveň aj najdôležitejšej prednosti telefónu X80 Pro. Počas návštevy Berlína som mal možnosť na vlastné oči vidieť spoluprácu medzi vivo a nemeckou spoločnosťou ZEISS, ktorá v prípade mnou testovanej vzorky prináša niekoľko ohromujúcich výsledkov. Celá táto kolaborácia je, samozrejme, viacúrovňová a ZEISS sa už v mobiloch značky vivo „špáral“ viackrát. U X80 Pro ako u najprémiovejšieho zariadenia od vivo spolupráca prináša oveľa sladšie ovocie. Začnime už len povrchovou úpravou samotných šošoviek, ktorá vďaka overenej technológii dokáže výrazne potláčať nechcené odlesky svetla s cieľom rozjasniť vaše snímky aj v nie práve ideálnych situáciách. Ďalšou výhodou je gimbalová stabilizácia obrazu, ktorá síce v tomto zariadení prináša portrétový objektív s dvojnásobným optickým zoomom, to všetko na úkor ultra-širokouhlého fokusu, ale stále si myslím, že nejde o niečo, čo by vás malo sklamať. Keď už spomínam portrét, za zmienku určite stojí aj optimalizovaný bokeh efekt – ten v kombinácii s technológiou ZEISS prináša vizuálne podmanivé výsledky. Primárny snímač fotomodulu má 50 mpx (f/1.6), portrétový teleobjektív zase 12 mpx (f/1.9). Spomínaný ultraširoký objektív ponúka 48 mpx (f/2.2), avšak už bez uvádzanej hardvérovej stabilizácie. A aby sme ten zoznam nejako uzavreli, vo výbave je aj periskop s 8 mpx (f/3.4) a päťnásobnou optickou stabilizáciou. Papierové predpoklady sú však jedna vec, pričom realita môže byť často úplne inde.

8K video

V prípade mobilu vivo X80 Pro všetko stojí a padá na komplexnej aplikácii. Už priamo pri automatickom režime je zákazník schopný si aktivovať modus ZEISS, ktorý sa následne snaží čo najlepšie optimalizovať vyváženie a spracovanie farieb na fotke. Práve v tomto aspekte som počas testovania mohol krásne pozorovať, čo všetko spolupráca so známou značkou pre vivo vlastne znamená a rovnako tak si potvrdiť, že predmetná nálepka ZEISS tam nie je len tak zo srandy. V ponuke máte všetky potrebné, ale aj trocha nadštandardné režimy, v ktorých sa nájde ako úplný laik, tak aj poctivý milovník fotografovania. Zbierať obrazový materiál práve prostredníctvom X80 sa pre mňa stalo aktom radosti. Všetko je rýchle, presné a používateľ má z výsledných záberov doslova radosť bez toho, aby sa musel uchýliť k postprodukcii priamo v mobile. Čo všetko má tento telefón iné než jeho konkurencia? Zo zoznamu vyberiem napr. nakrúcanie videa v pomere strán 21:9 (akýsi filmový fokus), sledovanie horizontu nezávisle od toho, ako telefón držíte, priam geniálne prepínanie ostrenia počas videí, nočný režim, z ktorého si sadnete na zadok ešte skôr, než sa vám fotografia uloží do pamäte, pričom to stále nie je všetko. Dynamický rozsah doplnený širokou škálou detailov nevykazuje žiadne nechcené presahy mimo a fotografie vyzerajú, ako keby ich spracovával skutočný profesionál – sčasti to tak aj je, keďže softvérové korekcie má v rukách ZEISS v prípade, ak si tento režim necháte zapnutý. Možností, akým spôsobom zbierať foto/video, je tu neúrekom a, samozrejme, nechýba ani vyložene profesionálny režim.

O prednostiach vivo X80 Pro by sme sa mohli rozprávať ešte pokojne ďalej, ale vo finále by to už na výsledku nič zásadné nezmenilo. Pod uvedeným názvom sa teda na náš trh dostal mobil právom označovaný za prémiový, ktorý si svoju cenovku 1 100 eur dokáže bez problémov obhájiť. Jeho konštrukčná precíznosť, úžasný panel, výkon, bezkonkurenčná čítačka odtlačkov prstov a komplexný fotoaparát valcujú akékoľvek predsudky, ktoré sú spojené s pre nás novou značkou. Aj keď si myslím, že lokálny zákazník si na vivo samotné bude musieť dlhodobo zvykať a nech už je kvalita jeho portfólia akokoľvek vysoká, v praxi to s číslami predajnosti nakoniec nemusí spraviť vôbec nič. Aj napriek tomu držím značke palce, keďže to, čo predviedla v mnou testovanom zariadení, si zaslúži úprimný a burácajúci potlesk.

Naše hodnotenie

Jeden z najlepších telefónov súčasnosti.

Klady

 • dizajn
 • výkon
 • displej
 • obsah balenia
 • čítačka odtlačkov
 • ZEISS inovácia
 • fotoaparát

Zápory

 • menšie softvérové výkyvy

Informácie o produkte

Vivo X80 Pro 2022

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 75,3 mm
 • Výška: 164,57 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 9,1 mm
 • Hmotnosť: 219 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 1100 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Vivo

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk