RECENZIA: POCO X4 Pro - Kamufláž

RECENZIA: POCO X4 Pro - Kamufláž

 

Spoločnosť Xiaomi sa na lokálnej scéne oháňa mnohými značkami telefónov a to i bez toho, aby v ich názve bolo priamo priznané ich vlastné zastúpenie. Z marketingového hľadiska to má svoje dôvody a dopady na konzumenta schopného nakupovať impulzívne, bez nejakých dodatočných prieskumov, sú vám asi v tejto súvislosti jasné. V súčasnosti si takto u nás môžete domov doniesť značky ako Redmi, či práve POCO, ktorému sa budeme v nasledujúcom texte venovať bližšie. Prečo spomínam súčasne dve na oko odlišné značky smartfónov od Xiaomi? Dôvod je pomerne jednoduchý. Aktuálne vydaný a nami testovaný model POCO X4 Pro je totižto po stránke výkonu a funkcií telefón Redmi Note 11 Pro a jediné, čo tieto dva výrobky od seba v rámci suchého popisu odlišuje, je ich dizajnová stránka. Čítať si parametre na papieri je však jedna vec, druhá je overiť si ich relevanciu v praxi a preto nezatracujte tento článok už vopred, hlavne ak vám teraz jeho obsah svieti na spomínanom mobile značky Redmi, keďže rozhodne bude ešte, ako sa vraví, o čom.

Začnime teda tým, čo v tomto prípade zastupuje celý termín kamufláže. Dizajnový aspekt sa sústredí na hranaté a ostro rezané kontúry, čím nové POCO jednoznačne prekonáva všetko, čo sa pod jeho logom doteraz vyprodukovalo. Rozmerovo ide o 6,7 palcového obra s hmotnosťou na hranici 200 gramov, ktorého vďaka jeho výraznejším rozmerom (164,2 x 76,1 x 8,1 mm) nebudeme môcť ovládať vyložene jednou rukou. Teda, za predpokladu, že nemáte ruky veľké ako lopaty na sneh. V balení sa nachádza silikónové priesvitné puzdro, avšak ani po jeho aplikácii som pri držaní zariadenia nepociťoval ten toľko potrebný komfort spojený s istotou, že mobil skôr či neskôr neskončí na zem, alebo v záchode. Zadná strana je jasným esom v rukáve tejto novinky, keďže v nej dominuje obrovský modul fotoaparátu, roztiahnutý takmer po celej šírke vrchnej časti. Dizajnéri stavili na istý stupeň extravagancie a onen necelý milimeter navýšenia pojali vo veľkom, a tak trochu aj reklamnom duchu. Veď, ako inak mám okomentovať obrovský lesklý nápis POCO, vedľa ktorého nájdete hlavný snímač, vyvýšený o takmer ďalší milimeter? Výrobca evidentne chcel, aby bolo jasné, že jeho novinka spadajúca do strednej triedy zvláda okrem iného 5G sieť a disponuje 108 Mpx fotoaparátom, čo podtrháva sklené šasi náchylné na zber odtlačkov a prachu.

Odolnosť úrovne IP53

Nové POCO sa pýši ochranou voči vonkajším vplyvom úrovne IP53, čo v praxi znamená, že do zariadenia síce môže preniknúť troška prachu, avšak to nebude mať na jeho chod žiadne fatálne dopady. Čo sa týka vody, tak tu sa rozprávame o kropení v 60 stupňovom uhle, čiže žiadne potápanie, ani nič v tomto smere by som vám s daným telefónom neodporúčal. Je to ostatne logické, keďže na jeho obvodovom ráme, vyrobenom z plastu, môžeme okrem spoľahlivej čítačky odtlačku prsta (jej rýchlosť síce nie je úplne ohromujúca, no za to som si nemusel registrovať viac než jeden odtlačok aby som odbúral možné chyby v úsudku umelej inteligencie) nájsť aj dnes už menej využívaný audio vstup. Všetko ostatné na ňom umiestnené už ide viac-menej tradičnou cestou, i keď infračervený port dokáže s týmto mojím tvrdením asi trochu zatriasť. V oboch prípadoch, teda nielen u spomínaného mobilu Redmi Note 11 Pro, ale aj u novej verzie POCO bol vybraný naoko sympatický AMOLED panel s rozlíšením 2400 x 1080, ktorého jasnou prednosťou je 120 Hz v rámci obnovovacej frekvencie.

Rovnaká je aj proporcia displeja voči telu, niekde na úrovni 86% a to by vás možno začalo zvádzať ku konštatovaniu, že rovnaká bude aj prevádzková prezentácia. V tomto smere sa však opäť raz ukázalo, že ak tú istú vec robia dve odlišné zoskupenia, výsledok nemusí byť automaticky identický. AMOLED panel ako taký ponúka živé podanie farieb a v tomto duchu je všetko úplne rovnaké, avšak POCO vsádza na o niečo tmavšiu scénu, čo je z môjho pohľadu lepšie v rámci dlhodobého používania – už len kvôli vášmu zraku. Jemnosť pixelov na jeden palec je v rámci strednej triedy nadpriemerná a ak by ste sa zľakli vyššie spomínanej tmavšej prezentácie, tak panel je schopný vyprodukovať svietivosť až na hranu 1200 nitov, čo je v tomto ohľade dostačujúci argument. A ako je na tom audio? Už vyššie som vám spomínal možnosť zasunutia 3,5 mm audio jacku, čo je určite výhodou, obzvlášť v dnešnej dobe. Osobne som mobil skúšal aj takzvane „naholo“, čiže sledovanie filmu pomocou vstavaných reproduktorov a do istej miery som bol prekvapený ich chuťou potlačiť šum a dokonca ponúknuť aj minimálnu basovú linku. Na nejaké základné funkcie vám v tomto smere POCO rozhodne bude dostačovať a možno si v ňom v danom ohľade dokážete nájsť časom ešte o čosi viac.

Pod kapotou POCO X4 Pro pracuje procesor Snapdragon 695 s voliteľnou operačnou pamäťou (6 alebo 8 GB), čo ma trochu zaskočilo z toho dôvodu, že v predchádzajúcom modeli siahlo Xiaomi po výkonnejšom procesore Qualcomm Snapdragon 870. Považovať to za chybu si však osobne nedovolím, keďže nové POCO v zmysle výkonu nijako nestráca na dychu a vďaka svojim komponentom (grafickému čipu Adreno 619) dokáže zastúpiť všetky bežné procesné úkony a rozbehnúť každú jednu hru. To nás celkom logicky privádza do sekcie výdrže batérie. Za predpokladu, že si mobil nekupujete ako svoju predĺženú ruku a denne mu nevenujete maximum svojej pozornosti, ste schopní s mnou testovanou vzorkou vydržať pokojne viac ako dva dni. Počas náročnejšieho procesu testovania, kde som ho mal takmer nonstop v rukách, som sa dokázal dostať na osem hodín chodu, čo je dozaista slušné – kapacita batérie je pritom 5000 mAh. Vďaka pribalenému adaptéru vám nabitie z úplného dna do plného stavu zaberie zhruba 50 minút a ako už asi dobre tušíte, v tomto mobile by ste bezdrôtové čapovanie energie hľadali márne.

Fotografie vás neohúria

Na samotný záver som si nechal opis softvérového rozhrania a fotoaparátu. Ešte než začnem komentovať výslednú kvalitu fotiek ako takých, musím spomenúť operačný systém MIUI 13. Ten sa, čo do svojho ekosystému, prezentuje ako niečo nové, avšak fakticky ide o Android 11. Tu preto treba rátať s oneskorenými aktualizáciami v rámci istých bezpečnostných balíčkov a rovnako tak s niekoľkými problémami počas užívateľského nastavovania – je to samozrejme individuálne, avšak vadila mi napríklad chýbajúca možnosť prispôsobenia Always on informácií. Poďme sa teraz pozrieť na kolekciu fotosnímačov, kde dominuje proklamovaný 108 Mpx, hneď vedľa ultraširokého 8 Mpx a makro snímaču 2 Mpx. To, čo hlavná časť tlačí von, je výsledkom lieviku spájajúceho deväť pixelov do jedného. Ak budete fotografovať za denného svetla a bez nejakej škaredej clony plnej mrakov, či iného výrazného tienenia, výsledkom pre vás budú príjemné a v istej miere aj komplexné snímky. Akonáhle sa však začne zaťahovať a svetlené podmienky pôjdu „do kelu“, na fotkách sa objaví nepríjemný efekt zrnenia a šumu. Celkovo som bol z kvality tejto zostavy snímačov sklamaný a z desiatich pokusov som si vedel vybrať vždy tak maximálne jednu alebo dve snímky, ktoré by som bol ochotný pustiť bez hanby von, bez dodatočnej postprodukcie. Vôbec najhoršie sa v tomto ohľade tvárila umelá inteligencia, ktorá, v snahe potlačiť korekcie nedokonalého fotoaparátu, vyprodukovala veci, aké by ste si nedali ani do svojho koša v cloude. Čo sa týka výsledkov z ultraširokého a makro snímača, tak tu sa dostávame na priemernú kvalitu bez dostatočnej ostrosti, čo sa však dalo očakávať. Tá vlna negácie, ktorú z posledného odstavca asi cítite, sa rovnako spája aj s výslednou kvalitou videozáznamov zachytených pomocou POCO X4 Pro. Jediné, čo vám tento hardvér dovolí, je Full HD pri 30 FPS a to bez elektronickej stabilizácie. Keďže je tu reč o mobilnom telefóne predávanom nad hranicou 300 eur (8 GB RAM), tento aspekt považujem za obrovský prepadák a to v každom ohľade.

Xiaomi navlieklo Redmi Note 11 Pro do nového dizajnového kabátu a výsledkom je 5G zariadenie POCO X4 Pro. Ak by ste chceli určiť víťaza v rámci porovnania týchto dvoch mobilov, vyhráva rozhodne POCO. Nejde však o výhru, pri ktorej by šampanské striekalo na všetky strany, ale skôr o prevzatie malej zlatej sošky za priemerný telefón v zaujímavom dizajne, ktorý sa dokáže votrieť do srdiečka menej náročných konzumentov. Medzi jeho jasné prednosti patrí vizuálny aspekt, pôsobivý displej, ako aj výdrž batérie a naopak medzi negatíva sa radí fotoaparát, MIUI 13 a nahrávanie videa.

Naše hodnotenie

Mobil ideálny pre menej náročných konzumentov.

Klady

 • dizajn
 • displej
 • 5G
 • obsah balenia

Zápory

 • fotoaparát
 • Android 11
 • Full HD video

Informácie o produkte

POCO X4 Pro

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Šírka: 76,1 mm
 • Výška: 164,19 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 8,12 mm
 • Hmotnosť: 205 g
 • Farba: čierna

Zobraziť viac

Korekcia: Veronika Jankovičová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk