RECENZIA: Xiaomi Mi 11 Lite 5G - Niečo tam chýba?

RECENZIA: Xiaomi Mi 11 Lite 5G - Niečo tam chýba?

 

Čínska spoločnosť Xiaomi sa aktuálne rozhodla rozšíriť svoju ponuku mobilných telefónov z vyššej kategórie o zaujímavý model. Fakticky ide o zoštíhlenie samotnej vlajkovej lode tejto firmy, čo vám pochopiteľne naznačuje už samotný názov, avšak okrem proklamovanej, a dnes pre mnohých dôležitej, podpory 5G prináša aj niekoľko ďalších benefitov. Práve o nich si teraz povieme viac a ešte než to celé popostrčím zo strmého kopčeka, ako sa povie, rád by som vás informoval, že test produktu prebiehal počas jedného poriadne horúceho letného mesiaca. Bolo to krásne obdobie, v ktorom sme si vaječnú omeletu pripravovali zásadne na kapote rodinného auta, a kde slovo „rozvod“ padlo hneď niekoľkokrát, to všetko len preto, že mi manželka nechcela dovoliť nainštalovať do nášho súčasného domu klimatizáciu. Prečo to celé spomínam a tlačím do tohto textu? Dôvodom môže byť istý agresívnejší podtón, ktorý by sa v ňom mohol objaviť, či už vedome alebo inak, keďže v priebehu daného mesiaca som vypotil viac slanej vody, než som kedy vypil Whisky.

Začnime rovno balením. Tie sú totižto častým predmetom alergickej reakcie každého platiaceho zákazníka, čo chce za jednu sumu obdržať čo najviac obsahu. V prípade strednej triedy, kam Mi jedenástka spadá, sa však žiadne zahrávanie s citmi konzumenta nekoná. V tradične objemnej krabičke na vás čaká klasická nabíjačka so slušným výkonom 33W vrátane USB-C kabeláže a transparentného obalu z plastu. Keďže prístroj nie je vybavený audio vstupom, v balení na vás vyskočí aj u konkurencie takmer vždy spoplatnená redukcia z céčka na 3,5 mm Jack, začo musím výrobcovi dať jasný palec smerom hore. Kto si ostatne potrpí na klasické káblové slúchadlá, dozaista sa pri výbere nového mobilného telefónu vždy zaujíma, či jeho prípadná nová hračka bude schopná naplniť aj takéto, dnes už trocha archaické, potreby. Ak dám bokom ešte tradičnú spinku na vyťahovanie SIM karty a sotva potrebnú papierovú dokumentáciu, opis výbavy Mi 11 Lite sa skončil.

Tenký a ľahký

Prvé, čo vás doslova ohromí, a na základe prívlastku Lite by sa to asi dalo predpokladať, je celková váha. Novinka z dielne Xiaomi váži len 159 gramov a je vysoká rovnako len 6.8 mm, čím sa vám v ruke ocitne tenká a vzdušná oplátka zo zmesi tvrdeného plastu a skla. Je až údivom, že sa konštruktérom do takto malého zariadenia podarilo napchať všetky tie výkonné súčiastky, a to nesmiem zabudnúť na batériu s obstojnou kapacitou 4250 mAh. Celý telefón sa tak dá naozaj definovať ako minimálny krok smerom dozadu, ak to celé porovnáme s hlavnou vlajkovou loďou mobilov od spomínanej spoločnosti.

Veľkosť AMOLED obrazovky je pritom viac ako dostačujúca, veď ide o 6,55 palcový panel s pomerom 20:9, a preto by sa ani náročnejší konzument nemal pri pohľade na tento prístroj tváriť nejako nespokojne. Jediné dizajnové negatívum by sme mohli nájsť snáď len na zadnej strane, kde sa nachádza jemne vystúpený fotoaparát, ale na niečo takéto sa dnes už nazerá s maximálnou toleranciou. Zadná strana je zo skla opatreného matným povrchom, čo má zabraňovať hromadeniu odtlačkov prstov (pri teplotách blížiacich sa k bodu varu, kedy vám dlane plačú ako zamestnanec Amazonu týždeň pred výplatou, je to určite prospešná výhoda), a aj keď samotný rám bol vyhotovený z plastu, jeho dôležitosť je tu aj na základe vyššie uvádzanej tenkosti dosť nepodstatná. Mobil sa drží krásne v dlani a je vybalansovaný pre používanie jednou rukou.

Jedenástka po odtučňovacej kúre schudla aj v cene. Za necelých 400 Eur sa vám do rúk dostane telo odolné voči striekajúcej vode a rovnako nánosom prachu, ktoré má všetky fyzické tlačidlá situované na pravú stranu. Nájdeme tu predovšetkým užitočnú čítačku odtlačkov prstov umiestnenú priamo na tlačidlo odomykania a zamykania. Ten, kto si dá tú prácu a naprogramuje si všetky najčastejšie používané uhly snímania svojich prstov, bude odmenený bezchybným bezpečnostným opatrením. Ja som si tú prácu dal, ono to zase nezaberie toľko času, a preto sa onen upotený mesiac skrátil hneď o niekoľko drsnejších vulgarizmov adresovaných do Číny. Menšia nevýhoda, ale to už je ona dobre známa konštrukčná problematika, spočíva v často nechcenom spustení čítačky v momente, keď si z vrecka s telefónom ťaháte aj tie povestné zlepené karamelky. Dosť však bolo hlúpych vtipov, poďme sa pozrieť pod kapotu motora. Výrobca siahol po procesore Qualcomm Snapdragon 780G, čo síce nie je najnovší strop, avšak cez to všetko ide o čip, s akým sa nemusíte báť akýchkoľvek náročných operácií. Hranie a spustenie komplikovanejších programov bude bezproblémové a to aj bez prehrievania, keďže spomínaný Snapdragon spadá pod 5nm technológiu a dokáže myslieť súčasne na dostatok výkonu ale aj úsporu energie.

Infračervený port potešil

Vôbec najväčšou prednosťou, ak dáme bokom dizajn a váhu, sa stáva AMOLED displej. Jeho šialená úroveň svietivosti (800 nits) sa vyrovná akémukoľvek hardvéru súčasnosti a to nemusím nutne myslieť len na telefóny, ale pokojne sa môžeme rozprávať o laptopoch a monitoroch. S takouto svietivosťou môžete vybehnúť do toho najostrejšieho slnka (niečo ako ja, keď vonku praskali teplomery a ja som pomocou auto škrabky na ľad musel rýchlo otočiť hovädzí steak na zadnej kapote svojho elektromobilu) a nemusíte sa báť problémov spojených so zlou čitateľnosťou textu. FHD+ rozlíšenie spojené s regulovateľnou obnovovacou frekvenciou – od 60 do 90Hz, to všetko je už len akýmsi zavŕšením dobre odvedenej práce. Trocha zamrzí skutočnosť, že umelá inteligencia nevie regulovať Hz na základe aktuálneho stavu používania systému, avšak aj toto sa dá prejsť mávnutím ruky zhorenej na prach. Mimochodom, spomínate si ešte na epizódu z Priateľov, kde Ros išiel do solária s umelým nástrekom a omylom dostal štvornásobnú dávku? Viem presne ako mu bolo.

Základným stavebným kameňom dobrého mobilného telefónu je aj v roku 2021 nadpriemerný fotoaparát. Často sa stretávam s názorom, že tie najlepšie fotky zvládne vyprodukovať len ten najdrahší kus zariadenia, čo samozrejme nemusí vždy platiť a dobre vieme, že nakoniec ani neplatí. U Xiaomi Mi 11 Lite 5G sa výrobca nechcel pretekať v umiestňovaní čo najväčšieho počtu objektívov. Máme tu preto trojicu otvorov, kde prím hrá snímač s rozlíšením 64Mpx nasledovaný 8Mpx (širokouhlý) a 5Mpx (makro). Uvedené trio sa s komplexnou softvérovou podporou stará o vytváranie nádherných obrázkov, za aké by sa nemuseli hanbiť ani telefóny z prémiových radov. Nájdete tam detail a slušný dynamický záber. Nočné výtvory sú aj na danú kategóriu obstojné, aj keď tu už nás to oblúkom vracia k snahe výrobcu dostať celkovú cenu prístroja čo najnižšie. Ak by sme sa mali rozprávať o kvalite video záznamov tak 4K je dostupné len pri tridsiatich snímkach za sekundu a kto chce vyššie FPS, musí sa uspokojiť s tradičným FHD rozlíšením. Stabilizácia obrazu je potom v rukách umelej inteligencie a ide jej to rovnako dobre.

Ešte vládzeš?

Na samotný záver som si šetril hodnotenie batérie s kapacitou 4250mAh. Pri plnom vyťažení ste schopní pokojne vydržať jeden celý deň bez toho, aby ste museli pátrať po zástrčke. Keďže výrobca vám už v základnom balení nadelí rýchlu nabíjačku (33W), stačí vám pól hodinka a už ste schopní dostať sa z úplného dna na cca 70%. Celkovo sa dá akumulátor naplniť z nuly na sto percent behom necelej hodiny. Toto bol zároveň aj úplne posledný argument, dozaista kladný, ktorý môžeme pripísať na konto Lite verzie Mi 11 s prívlastkom 5G. Xiaomi opäť dokazuje, že chce produkovať komplexné telefóny pre strednú triedu s minimálnym počtom kompromisov, kde vás ohúri nie len cenová relácia.

Naše hodnotenie

Pre budget do 400 Eur by ste sotva hľadali niečo lepšie.

Klady

 • cena
 • výkon
 • dizajn
 • balenie
 • AMOLED displej

Zápory

 • manuálne prepínanie Hz
 • nočné snímky

Informácie o produkte

Xiaomi Mi 11 Lite 5G 2021

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 75,7 mm
 • Výška: 160,5 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 6,8 mm
 • Hmotnosť: 159 g
 • Orientačná cena: 350 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Xiaomi

Zobraziť viac

Korekcia: Barbora Krištofová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk