RECENZIA: Motorola g100 a jej desktopové využitie - PC vo vrecku

RECENZIA: Motorola g100 a jej desktopové využitie - PC vo vrecku

 

Spoločnosť Motorola je dozaista jednou z tých najaktívnejších v zmysle inovácií vlastných technológií a výrobkov, čo máme možnosť sledovať primárne na ich, u nás nesmierne populárnych, mobilných telefónoch. Uvedená americká nadnárodná značka s bohatou históriou sa len nedávno pochválila ďalším radom telefónov zo série Moto G a v prípade modelu g100 priniesla jasný prepis historických tabuliek. Tento inak navonok štandardne vyzerajúci mobil je totižto poháňaný osemjadrovým procesorom Qualcomm Snapdragon 870, čo v spojení s podporou siete 5G prináša pre značku Motorola doteraz nevídané možnosti. Tou najzásadnejšou sa dozaista stáva špeciálny desktopový režim, o ktorom si povieme viac v nasledujúcom texte.

Mobil, telefón, čarovná krabička, zrkadlo na make-up, vec čo ti ukradne dušu – nech už dané zariadenia nazývate akýmkoľvek prívlastkom, pokojne sa nebojte siahnuť po citoslovciach, spoločným menovateľom by mala byť pointa okolo mobility. Dané zariadenie nám však už dávno neslúži len na vybavovanie obyčajných hovorov s partnerom alebo zákazníckou linkou tej či onej korporácie, mobil totižto využívame viac ako miniatúrny počítač než len zbernicu romantických SMS a trápnych selfie s opuchnutou perou. Filozofia kompaktnosti sa v prípade mobilného telefónu a práve v spojení s po hardvérovej stránke výkonným modelom g100 posúva na novú úroveň vďaka možnosti prepojenia s externou obrazovkou. Stačí vám na to len dnes už bežný dátový USB-C kábel, prípadne USB-C s prechodom na HDMI a nejaký ten modernejší monitor, aby ste si dokázali lusknutím prsta vyrobiť kancelársky notebook tam, kde leží rozmerovo oveľa menší mobil.

K čomu to je dobré?

Možností využitia tohto instantného počítača, ako to ja rád nazývam, je hneď niekoľko. Predovšetkým však podobne koncipované spárovanie prináša výhody počas prezentácií multimediálneho obsahu uloženého priamo vo vašom telefóne. Nech už sa živíte ako grafik, ktorý v pondelok ráno zaspal na svoju životnú šancu dostať sa cez pracovný pohovor ku koprodukcii budúceho filmu s nomináciou na Oskara alebo len chcete babke ukázať fotky jej čerstvo narodeného vnúčatka tak, aby ich svojím slabším zrakom dokázala spracovať. V oboch scenároch vám mobil prepojený s externým zobrazovacím panelom dokáže pomôcť viac, než by ste možno čakali a nosnou linkou tu logicky ostáva rýchlosť a praktickosť. Motorola, samozrejme, neprichádza s nejakou celosvetovou novinkou, o ktorej by sa konkurencii doteraz len snívalo, avšak je príjemné sledovať ich prvé a rozhodne zaujímavé kroky.

Mobil sa automaticky nabíja

Distribútor bol taký láskavý, že mi okrem samotného g100 poslal kvalitný kancelársky monitor, externú Bluetooth klávesnicu ThinkPad a rovnako tak aj skladaciu prenosnú myšku z identickej série príslušenstva k notebookom značky Lenovo (asi vám nemusím pripomínať, ktorá firma vlastní značku Motorola). S touto suverénnou trojitou kombináciou, s akou by si dovolilo súperiť snáď už len „Vepřo, knedlo, zelo“, som sa tak mohol naplno pustiť do testu. Po prepojení mobilu vás monitor automaticky vyzve na odomknutie obrazovky telefónu, po ktorom sa všetko prepne do čiastočne desktopového režimu – skúšal som túto funkciu prepojenia aj s klasickým televízorom a všetko fungovalo rovnako hladko aj so zvukom.

Dávam palec hore za jednoduchý návod na obsluhu zobrazený už v prvom kroku pri spustení režimu, čím sa eliminuje akékoľvek tápanie s mobilom, zvlášť v rukách menej skúsených užívateľov. Menu je strohé, ale prehľadné, okrem zrkadlenia obrazovky (čo je vec, o akej ste už určite dobre počuli aj v súvislosti s iným podobne koncipovaným hardvérom) tu máte na výber priamo desktopové rozhranie, mediálnu sekciu, hry a videohovor. Prepínanie medzi touto ponukou je plynulé a vďaka už spomenutému a dostatočne výkonnému procesoru rýchle ako facka od manželky. Kto nemá možnosť spárovať mobil s prenosnou klávesnicou alebo prípadne myšou, môže využiť dotykovú plochu telefónu s virtuálnou klávesnicou a rovnako aj podporou jednotlivých gest.

Jednoduchosť

Prvé, čo som vyskúšal, ono nie je sa v mojom prípade ani čomu čudovať, bola možnosť zahrať si svoju obľúbenú mobilnú hru. Tu sa vám v spojení s monitorom ponúka klasické okno s celkovou štatistikou nahraných časov, ďalej možnosťou zachytenia in-game obrázku alebo zamietnutím hovoru priamo počas hrania. Veľkým nedostatkom je dozaista absencia ovládania priamo pomocou telefónu, čo nás oblúkom zase vracia k vyššie spomínanému a predsa len aj potrebnému príslušenstvu (volil som jeden zo svojich BT gamepadov). Ak totižto máte možnosť zobrať do ruky myš alebo klávesnicu, okamžite sa onen pojem desktopu zhmotní, a to bez výrazného obmedzenia. Ono aj to rozhranie silne evokuje pocit, že vám na monitore beží softvér z bežného kancelárskeho počítača a aj keď je výber aplikácií dosť strohý, na tie najzákladnejšie úkony to stačí. Za zmienku stojí možnosť používať mobil aj počas prepojenia, a to takmer bez obmedzenia duálneho obsahu, keďže jediná vec, ktorá nejde, je simultánne spustenie identickej aplikácie na dvoch obrazovkách. K čomu to celé vlastne ďalej evokuje? K možnosti prehľadávania internetu, sledovania notifikácií, púšťania videí, prezerania obrázkov a tak ďalej a tak podobne. Kto by mal problém zorientovať sa v zmysle veľkosti písma, aj tento aspekt sa dá korigovať cez nastavenia priamo na veľkom paneli monitora. Všetky otvorené aplikácie sa dajú premiestňovať pomocou kurzoru myši a rovnako tak vám je umožnená zmena ich veľkosti – ak to, samozrejme, vo svojom základe podporujú, keďže nie všetko v tomto smere funguje tak, ako to človek očakáva.

Celkovo som bol z možnosti prepojiť g100 s akoukoľvek zobrazovacou technikou pomerne nadšený. Iste, mohli by sme Motorole vytknúť pár zbytočných vecí, ako je napríklad sekcia s názvom Centrum zábavy, čo je fakticky len súhrn ikoniek s odkazmi na príslušné aplikácie, avšak nikto učený z neba nespadol, ako sa povie, a časom si aj tento nový režim využívaný v ich výkonných mobiloch nájde čas posunúť sa vpred a priniesť zákazníkom nové a lepšie funkcie. Páčila sa mi možnosť pracovať s mobilom nezávisle na tom, čo sa dialo v desktopovom rozhraní a rovnako tak si ponechať výrez s udalosťami v telefóne kdekoľvek na monitore – ako keby ste mali telefón a aj PC na jednej ploche a ovládate ich napríklad myšou. Nevýhodou sa pre vybraných zákazníkov môže stať nutnosť káblového prenosu a rovnako tak absencia priameho prepojenia s PC, čím by odpadla podmienka druhého monitoru. Avšak toto sú veci, aké výrobca má šancu do budúcna korigovať a zmeniť.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk