RECENZIA: Motorola g100 - Výkon, výkon a ešte raz výkon

RECENZIA: Motorola g100 - Výkon, výkon a ešte raz výkon

 

Americká nadnárodná spoločnosť Motorola pokračuje v nastúpenom trende chrlenia koncepčne zaujímavých produktov smerom k hladným peňaženkám vás, záujemcov, o nový mobilný telefón. Za posledné roky, a to si už začínam všímať aj ja sám, sa ich portfólio výrobkov z takzvanej strednej triedy začína kvalitou výrazne približovať takzvaným prémiovým lodiam, či už vlastným alebo konkurenčným, čo je pochopiteľne ten správny signál smerom k vám, konzumentom. Na potvrdenie mojich vlastných slov tu máme miesto sľubov dôkaz, ktorý perfektne predstavuje nedávno vydaná Motorola g100. Jej výrazné prednosti spočívajú v nesmiernom výkone, v zmysle histórie telefónov s logom, ktoré mi vždy pripomínalo pohľad na podprsenku Madonny z vrchu, a rovnako tak krásnom dizajne, ale ako už asi tušíte, tých vysokých kariet má tento mobil v rukáve ešte o niečo viac.

Ešte než „rozsekneme“ tradičné papierové balenie, určite je vhodné uviesť skutočnosť ohľadom silnej obmeny radu Moto G ako takého, ktorého najvýkonnejším reprezentantom je práve g100 s procesorom Qualcomm Snapdragon 870, ďalej papierovo obrovskou výdržou batérie, pôsobivým displejom, kvalitným duom fotoaparátov a v neposlednom rade sympatickým dizajnom. Zatiaľ čo píšem tento text a moje oči striedavo behajú od predmetu recenzie a jednej z troch toho času testovaných obrazoviek, s určitosťou musím už v úvode spomenúť jednu z popredných funkcií Moto g100. Ide o možnosť priameho prepojenia telefónu s monitorom, a to všetko pomocou dátového USB-C káblu alebo USB-C kombinovaného s HDMI. Telefón sa tak dokáže behom sekundy premiestniť zo svojho notoricky známeho predurčenia do nových vôd a vďaka už vyššie deklarovanému procesoru vám poslúžiť čiastočne aj ako kancelárske PC. O tejto desktopovej funkcii, kde je pre úplný komfort rovnako dôležité vlastniť nejakú tú bezdrôtovú myš alebo klávesnicu, sa obsiahlejšie porozprávame v samostatnom článku (či už na Generation alebo Gamesite). Chcem však, aby ste o jej existencii vedeli a počas prípadného rozhodovania sa o kúpe ju brali ako pádny pozitívny argument, kam dozaista spadá.

Je cenovka 500 Eur plne adekvátna?

Zatiaľ čo si v hlave začínate, aj na základe už vyložených písmeniek, tvoriť úvodnú verziu názoru na g100, prejdime pozvoľna k v dnešnej dobe toľko riešenému baleniu. Okrem samotného zariadenia máte v ruke nabíjačku s výkonom 20W a, samozrejme, kábel z UBS-C do USB-A. Motorola sa ale vždy snaží pre svoje výrobky prinášať aj nejakú tú pridanú hodnotu, čo v prípade daného mobilu zastupuje plne priesvitné silikónové puzdro. Osobne by som však rád na obrazovke videl ochrannú fóliu, ktorú by strojcovia aplikovali už počas výroby, čo by malo byť dnes, podľa môjho názoru, štandardom aj v strednej triede. Akonáhle sa vám nové géčko začne obracať v dlaniach, určite si ako prvé všimnete jeho zadnú stranu. Plne oblé hrany z oboch strán prechádzajú do krásnej kombinácie fialovo modrého odtieňa, aký doceníte až pri konfrontácii s jasným slniečkom. Zariadenie som doslova vyložil na opaľovacie ležadlo a sledoval tú pôsobivú hru farieb jemne prerušovanú pochodujúcimi obláčikmi. Ak by výrobca nechal zadnú stranu klasicky čiernu, sotva by som mohol tvrdiť, že g100 sa nejako razantne vymyká zavedeným trendom súčasnosti. Avšak v takomto spektakulárnom optickom prevedení získava naopak na atraktivite viac, než by ste si možno mysleli. Potechou pre oko sa však nestáva dlhodobá náchylnosť na zber odtlačkov prstov, ktorá je s lesklými povrchmi už notoricky spojená, nech už je reč o strednej alebo najvyššej triede.

Zariadenie som nosil takmer celý mesiac kade-tade po vreckách a musím doceniť jeho celkovo nízku hmotnosť aj cez fakt, že ide o takmer desať milimetrov hrubý kus plastu kombinovaného so sklom. V ruke sa celkovo drží obstojne a ak chcete použiť ľudovo osvedčenú terminológiu – tak padne do ruky ako opilec do brázdy. Na jeho pravej strane môžeme nájsť dobre fungujúci snímač odtlačku prstov, ako aj tlačidlá pre reguláciu hlasitosti, kde musím dizajnérov symbolicky vyťahať za uši, a to za zlé umiestnenie týchto spínačov. Nachádzajú sa takmer úplne hore, čím človeka nútia do nadbytočnej manipulácie počas snahy dostať sa do menu či len skontrolovať notifikácie.

Na opozitnej hrane je rovnako vysoko usadené tlačidlo od Google Asistenta a Asistentky (musím ostať genderovo pestrým novinárom, inak ma neminú internetové vidly v chrbte), pod ktorým sa nachádza slot pre karty s hybridným zameraním na SIM a microSD. Milovníkov káblového prenosu zvuku poteším spomienkou na dnes už archaický 3,5 mm konektor a to nás privádza, z môjho pohľadu, k vôbec najväčšiemu negatívu testovaného zariadenia. Motorola g100 neponúka absolútne žiadnu formu vojenskej ochrany, čo je pri spomenutej cenovke a v porovnaní s konkurenciou jemne zarážajúce, každopádne sa s tým treba zmieriť.

Ako dlho ešte?

V spojení s, už toľko definovaným, procesorom Snapdragon 870 od spoločnosti Qualcomm sa automaticky ponúka hneď niekoľko dozaista pádnych otázok. Tou prvou je schopnosť zariadenia bežať v plnom chode, nech už na ňom robíte akékoľvek technicky náročné kúsky a súčasne disponovať viac ako priemernou výdržou batérie. Na prvú otázku je odpoveď pomerne jasná, začo g100 vďačí nielen dostatočne silnému motoru pod kapotou, ale rovnako tak aj 8 GB operačnej pamäti. Táto kombinácia vám umožní premeniť daný mobil na kancelárske PC – ako som spomínal v úvode, tak doslova premeniť a súčasne sa nebáť poklesu výkonu či obmedzovania sa pri bežných, ale aj náročných aplikáciách. Druhá obava okolo spotreby energie je už o niečo viac legitímna, keďže g100 ponúka 6,7-palcovú obrazovku s IPS panelom, aká ide konštantne na 90 Hz. Vysoká obnovovacia frekvencia a Full HD+ rozlíšenie sa spoločne postarali o dosť rapídne zníženie inak papierovo silnej batérie s kapacitou 5 000 mAh. Počas plného vyťaženia v jeden jediný deň som zariadenie musel minimálne raz napojiť na sieť, aby som dokázal naplniť jednodenný kolobeh (bezdrôtové nabíjanie nie je možné). Pri strednej záťaži sa potom dá pohodlne zmestiť do dvadsaťštyrihodinového cyklu, avšak tam, kde si Motorola v poslednej dobe zakladala na poriadnej výdrži, máme razom návrat do údajov zrovnateľných s výkonnými vlajkovými modelmi. Aj cez tieto negatíva je však displej s Corning Gorilla Glass sklom krásne čitateľný a každá jemne zvýraznená notifikácia odďaľuje nutnosť pokračovať do menu a uberať z celkovej energie viac šťavy.

Nastal čas pozrieť sa cez onen symbolický hľadáčik g100. Telefón, a vlastne moderný smartfón celkovo, musí ponúkať dostatočne kvalitný fotoaparát a u vyššie hodnoteného modelu je táto skutková podstata rozhodne naplnená. Máme tu hlavný snímač s 64 Mpx a laserovým zaostrovaním, ktorý plynulo prechádza do širokouhlej šošovky s 16 Mpx. Zaujímavosťou je integrácia 3D senzoru s funkciou ideálneho zaostrovania a rovnako tak makro zachytávané prostredníctvom ultraširokého snímaču. Po dizajnovej stránke je určite prínosom skutočnosť, že zadná hrana vystúpených snímačov je tak minimálna, až má človek pocit, akoby ju niekto mechanicky obrúsil – žiadny efekt komínu sa v tomto prípade nekoná. Pri opise kvality výsledných fotografií nemám nejaké zásadné poznámky k nedostatkom, aj keď je nutné si dávať pozor na podnebie, ako aj často prílišnú snahu umelej inteligencie ostriť ako o život. Pomocou schopnej stabilizácie si navyše môžete nakrútiť aj zaujímavé zábery z vašej letnej dovolenky (pred domom alebo v pivnici), a to v rozlíšení s 4K či dokonca 6K, aké po stránke kvality spadajú do vyššieho priemeru. Upozorňujem však na nižšiu kvalitu zvuku prezentovaného priamo cez vstavaný reproduktor.

Rozpačitosť je na mieste

Čo povedať záverom? Motorola g100 je bezpochyby zaujímavým mobilným telefónom strednej triedy, ktorý zaujme hlavne vďaka vysokému výkonu a s ním spojenou funkciou desktopového užívania. Príjemný dizajn a kvalita obrazovky idú ruka v ruke so stabilnou softvérovou podporou (Android 11) a v neposlednom rade dobrým fotoaparátom. Čo mňa však zamrzelo, zvlášť s cenovkou na hranici päťsto eur, je slabšia výdrž batérie, ako aj absencia ochrany pred prachom a vodou.

Naše hodnotenie

Dizajnovo krásny mobil s poriadne silným motorom, ktorý to však bude mať vo svojej triede viac než zložité.

Klady

 • dizajn
 • displej
 • fotoaparát
 • výkon

Zápory

 • výdrž batérie
 • žiadny stupeň ochrany

Informácie o produkte

Motorola Moto g100 2021

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 73,79 mm
 • Výška: 168,38 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 8,69 mm
 • Hmotnosť: 207 g
 • Farba: modrá
 • Orientačná cena: 500 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo

Zobraziť viac

Korekcia: Iveta Szighardtova

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk