RECENZIA: Motorola Moto G30 - Slušná nižšia stredná trieda

RECENZIA: Motorola Moto G30 - Slušná nižšia stredná trieda

 

Spoločnosť Motorola, patriaca spoločnosti Lenovo, sa už dlhšie venuje výrobe mobilných telefónov. V ich portfóliu nájdete prevažne ponuky nižšej a strednej triedy, v ktorej sa radia medzi veľkých hráčov na trhu. Svoj výber však neustále rozširujú o nové zariadenia s najmodernejšími funkciami a výborným pomerom ceny a kvality. V dnešnej recenzii sa pozrieme na mobilný telefón označenia moto G30, ktorý na slovenský trh zavítal len nedávno, teda vo februári tohto roku.

BALENIE

Telefón prišiel v štandardnej krabičke, ktorá ničím neprekvapí, ani neurazí. Skôr ma zaujímalo to, čo je v nej. Aby som bol konkrétny, vo vnútri som okrem telefónu našiel príručku na používanie, 20 Wattový adaptér na nabíjanie, USB-C kábel, nástroj na vyberanie SIM karty a taktiež aj priehľadné puzdro, ktoré ma príjemne prekvapilo. Nebolo nejak výrazne kvalitné a nepôsobilo ani najdrahšie, no šlo o pekné gesto od spoločnosti, ktoré rozhodne stojí za zmienku.

SPRACOVANIE A DIZAJN

Prvá vec, ktorá ma na tomto mobilnom telefóne zaujala, bol jeho výzor a kvalita spracovania. Tá bola skôr priemerná, nakoľko bol pri konštrukcii použitý hladký plast. Plast ale má aj svoje výhody, medzi ktoré hlavne patrí nižšia hmotnosť. Takisto je potešujúce to, že plast nie je lesklý, a teda nevznikajú na kryte žiadne odtlačky. Čo sa týka náchylnosti na rozbitie, nemyslím si, žeby išlo o krehký telefón, práve naopak.

Z hľadiska dizajnu ma ale trochu zaskočili rozmery. Konkrétne iba jeden rozmer, hrúbka. Myslím si, že v roku 2021 vyhotoviť až 9,1 mm hrubý mobil je už trochu priveľa, no úprimne mi to až tak nevadilo a bol som ochotný tento menší dostatok ignorovať. Hmotnosťou sa takisto výrobca nemá čím chváliť, no nie je to vôbec nič, čo by vám malo prekážať, koniec koncov, približne 200 gramov zas nie je až tak veľa.

VÝKON

Pri výkone by som rád na začiatku spomenul technické špecifikácie. Operačný systém Android 11 s dodatkom My UX beží na rozšíriteľnom 128 GB úložisku, ktoré efektívne spravuje procesor Qualcomm Snapdragon 662 a 6 GB pamäte RAM. Dôležité je spomenúť aj úpravu, takmer čistého Androidu, Moto akciami. Tie, aj keď ide iba o malý zásah do systému, poskytujú niektoré aplikácie, možnosti prispôsobenia a takisto aj funkcie, ktoré čistý Android nesprístupňuje, napríklad Náhľad obrazovky, ktorý možno poznáte pod názvom Always-On Display alebo upravovanie rôznych tapiet a štýlov.

Teraz k veci. Telefón ma svojim výkonom milo prekvapil, v poriadku stíhal držať krok aj s náročnejšími hrami, ktoré ale už bohužiaľ častokrát nešli na najvyšších detailoch. S pokojnou mysľou vám ale môžem povedať, že ak patríte medzi low budget hráčov na mobiloch, toto pre vás môže byť práve správna voľba. Za celú dobu používania som nezachytil žiadne väčšie zaseknutie alebo výrazné spomalenie, čo len dosvedčuje funkčnosť a výkonnosť komponentov a takisto aj skvelé spracovanie operačného systému. Rád by som ešte spomenul, že v Antutu benchmarku dosiahlo zariadenie výkon približne 176 000, čo je na dnešnú dobu veľmi obstojné.

FOTOAPARÁT

Fotoaparát býva častokrát rozhodujúcim faktorom pri výbere mobilného telefónu, netreba teda zdôrazňovať jeho dôležitosť. Tu ma ale Motorola, dá sa povedať, sklamala. Na zadnej strane je pýchou zariadenia až 64 Mpx hlavný fotoaparát s technológiou Quad Pixel. Pri ňom nájdeme aj 8 Mpx širokouhlý fotoaparát a dvojicu 2 Mpx senzorov slúžiacich na makro snímky a rozostrovanie pozadia napríklad pri portréte. Spomenúť je potrebné aj prítomnosť zadného videa v kvalite 1080p a 60 snímkach za sekundu. Na prednej strane mobilu je slušne fotiaci predný fotoaparát, resp. kamera s rozlíšením 13 Mpx.

Popravde, 64 Mpx fotoaparát znel naozaj lákavo a dobre, no výsledok mi prišiel skôr ako šedý priemer v danej cenovej kategórii. Očakával som omnoho viac, a to hlavne z farebnej stránky. Farby totiž neboli dostatočne sýte a kvalita, aj keď na malom displeji vyzerala celkom v poriadku, bola v počítači mierne nedostačujúca. Za zmienku stojí aj makro fotoaparát, ktorý svoju prácu plní celkom v poriadku, no nefunguje práve najrýchlejšie. „Širokáč“ je celkom obstojný z hľadiska snímaných uhlov, no nič prekvapujúce po stránke farieb alebo kvality som tam nenašiel. Pochváliť musím nočný režim, ktorý fotí obstojne.

BATÉRIA A ZABEZPEČENIE

Čo sa týka batérie, v tomto ohľade je Moto G30 naozaj slušne vybavený telefón. Batéria o veľkosti 5000 mAh vám vystačí pokojne aj na pár dní nie príliš náročného používania bez potreby nabíjania. Na to, aby ste takúto batériu ale nabili, potrebujete celkom výkonný adaptér. Telefón dokážete nabíjať až 20 Wattmi, čo znie ako dosť, no vzhľadom na veľkosť batérie vám nabíjanie zaberie takmer až 2 hodiny.

Na odomykanie telefónu máte viacero možností. Prvou z nich sú klasické heslá a PIN kódy, druhou už klasicky, biometria. Čítačka odtlačkov prstov je umiestnená na zadnom kryte na logu spoločnosti, kde je pomerne príjemne a ľahko prístupná. Potešila ma aj jej funkčnosť. Odtlačky snímala vcelku rýchlo, teda aspoň vzhľadom na svoju cenovú kategóriu môžeme hovoriť aj o nadpriemere. Naopak tu zas máme biometriu tváre, ktorá funguje, no nie práve 100 %-ne a častokrát vašu tvár nezachytí, alebo to proste trvá trochu dlhšie.

DISPLEJ

Ako prvá vec, ktorú by som rád spomenul ešte pred tým, než sa pustíme do opisu samotného displeja, je veľkosť okrajov. Tie sú trochu väčšie ako je v dnešnej dobe zvykom a povedal by som, že sa s týmto spoločnosť vrátila zopár rokov dozadu. Ide o 6,5-palcový displej, ktorý disponuje pomerom strán 20:9, čo oceníte pri pozeraní videí a filmov. Jediným výraznejším mínusom je rozlíšenie. Tu Moto G30 ponúka len 1600 x 720, čo odborne nazývame HD+, ktoré je o niečo slabšie, ako FullHD+, ktoré bežne vidíme u telefónov nižšej strednej triedy.

Veľmi potešujúcim detailom je až 90 Hz obnovovacia frekvencia displeja. Tú možno neucítite len tak, no v porovnaní s obyčajným telefónom so 60 Hz je to rozdiel naozaj markantný a používanie je tak oveľa príjemnejšie. Čo to v skratke znamená, je, že telefón a všetky animácie v ňom prebiehajú oveľa plynulejšie a pozerá sa na to naozaj lepšie. Displej má celkom dobré farebné rozloženie a okrem rozlíšenia by som skonštatoval, že displej je naozaj kvalitný.

SKÚSENOSTI Z POUŽÍVANIA

Čo sa týka mojich skúseností z používania smartfónu, bol som do značnej miery spokojný. Ako som už spomínal, telefón sa nijak nezasekával, bežal plynule, baterka mi prišla ako nevybiteľná a hry, ktoré som na ňom skúsil hrať, nesekali. Používateľov prekvapí aj podpora 5GHz WiFi siete a takisto aj dvoch SIM kariet alebo poprípade namiesto druhej SIM karty môžete použiť aj microSD kartu.

Dôležitým aspektom je aj kvalita reproduktoru, ktorý je síce na zariadení len jeden, no hrá fakt nahlas a kvalitne. Miernym sklamaním bol pre mňa fotoaparát, no video bolo, na druhej strane, celkom slušné a nočný režim fotil celkom obstojne. Prostredie Androidu 11 s miernou úpravou Motoroly (Moto Akcie) som naozaj spokojný. Potešia skvelé gestá na zjednodušenie ovládania a takisto aj jednoduchá orientácia v systéme.

Naše hodnotenie

Telefón Moto G30 od Motoroly považujem za priemer nižšej strednej triedy. V cenovke do 200 eur by ste dokázali zohnať lepší mobil, ak by vám išlo primárne o fotoaparát a kvalitu fotenia. Ak by ste sa zas pozerali na kvalitu displeja, G30 je skôr priemer, prípadne mierny nadpriemer, vďaka ktorému je toto zariadenie celkom obstojné. Na hry je v dnešnej dobe výkon dostačujúci, aj keď je niekedy nutné trochu ubrať z detailov, hlavne ak chcete pocítiť spomínanú vyššiu obnovovaciu frekvenciu, teda 90 Hz, ktorá stojí za to.

Klady

 • kvalita displeja
 • snímač odtlačku prsta
 • veľká batéria

Zápory

 • fotoaparát
 • pomalý snímač tváre

Informácie o produkte

Motorola Moto G30 2021

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 76 mm
 • Výška: 165 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 9,1 mm
 • Hmotnosť: 200 g
 • Orientačná cena: 199 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Motorola

Zobraziť viac

Korekcia: Barbora Krištofová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk