RECENZIA: Motorola Moto G9 Power - Obria výdrž pri cenovej dostupnosti

RECENZIA: Motorola Moto G9 Power - Obria výdrž pri cenovej dostupnosti

 

Rad smartfónov Moto G na Slovensku asi ani netreba priveľmi predstavovať. V našich končinách ide stále o jeden z najlepšie predávaných modelových radov, čomu môžu tieto smartfóny poďakovať spojeniu obstojného výkonu, kvality a veľkých možností vybrať si ten správny Moto G model pre svoje špecifické potreby. Stačí vám jednoduchší smartfón na bežné používanie ako komunikácia, či pozeranie videa? Moto G9 Play. Ste náročnejší používateľ a vyžadujete už o niečo vyšší výkon a lepší foťák? Moto G9 Plus. Radi by ste sa vybrali zlatou strednou cestou medzi predošlými dvoma modelmi, no navyše neradi často nabíjate svoje zariadenia? Odpoveďou je Motorola Moto G9 Power. A práve model G9 Power sa u nás v redakcii tentokrát zastavil na recenziu.

Tak ako aj pri minuloročných kúskoch je asi najlepšie hneď na úvod recenzie napísať, že slovíčko “Power” v mene tohoto modelu nie je odkazom na ultra výkonný procesor určený pre hráčov a náročných, ale sa odvoláva na kapacitu batérie a jeho dlhú výdrž. Trend neustáleho ponúkania ľahších a výkonnejších smartfónov je stále tu, no bez veľkých prelomov na poli batérií sa často výdrž skracovala na úkor výkonu.

Obal a jeho obsah

Tradične kompaktná krabička v tmavomodrej farbe so známym a opäť obľúbeným Motorola logom ukrýva nielen samotný smartfón, ale aj všetky doplnky ako USB-C – USB kábel, 20W rýchlo-nabíjačku, mäkký plastový obal, nástroj na vybratie SIM držiaku a dve brožúrky. Pribalený obal poteší, rovnako ako rýchlo-nabíjačka a skvelou správou je aj USB-C konektor, ktorý síce na Moto G zariadenia pribudol už pred pár rokmi, no na cenovo dostupnejších kúskoch vždy poteší.

Prvé dojmy a spracovanie

Moto G9 Power okolo seba síce nešíri auru prémiových materiálov, no telo z matného plastu veľmi šikovne odpudzuje odtlačky prstov a nečistoty. Jeho výhodou je tiež jednoduchosť s akou sa drží v ruke bez toho, aby sa šmýkalo aj bez použitia pribaleného silikónového obalu. Rozmermi je G9 Power vcelku “macek” a to najmä po stránke dĺžky na výšku. Predsa len, zmestiť 6.8 palcový displej do menšieho smartfónu nie je také jednoduché. Mne osobne vyšší displej vyhovoval, no viem si predstaviť, že používatelia s krátkymi prstami by často museli využívať obe ruky na plnohodnotnú obsluhu.

Pocitu kvality však pridáva mierne vyššia váha zariadenia, spôsobená nielen väčším displejom, ale z časti aj veľkou batériou, ktorá sa v G9 Power ukrýva. Po stránke dizajnu sa tento smartfón drží pravidiel, ktoré Motorola nastavila už s predošlými Moto zariadeniami, takže je na ňom možné očakávať čítačku odtlačkov prstov na zadnej strane a selfie kameru ukrytú v dierke vyrezanej do displeju. Pri čítačke odtlačkov prstov však mierne zamrzí jej umiestnenie, ktoré sa aj mojim veľkým rukám zdalo príliš vysoké a musel som spočiatku prstom tápať po zadnej strane smartfónu, kým som ju našiel.

Telo, komponenty a výkon

G9 Power sa môže “pochváliť” 6.8 palcovým IPS LCD displejom s výrezom na selfie kameru, ktorý má rozlíšenie 1640 x 720 pixelov. Displej nie je v ničom prevratný, ponúka stráviteľné farebné prevedenie, použiteľné pozorovacie uhly a dá sa naňho spoľahnúť aj vonku, za slnečného počasia. Veľké zázraky však od neho neočakávajte. Na bežné používanie, či na príležitostné hranie a filmy jednoducho postačí, rovnako ako mono reproduktor ukrytý v spodnej časti. Výkon G9 Power je papierovo obstojný, osemjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 662 postavený na 11nm architektúre v spojení s grafickým čipom Adreno 610 a 4 GB RAM zvládne menej náročné hry, a mal by si poradiť aj s ľahším multi-taskingom, no neočakávajte od neho žiadne priepastné výkony. Čo ma skôr zarazilo je, že pri používaní G9 Power som mal občas dojem, ako keby procesor nestíhal poháňať bežné aplikácie a navigáciu po menu. Už v samotných aplikáciách je fungovanie dobré, no je možné, že Motorole niekde v G9 Power straší akýsi softvérový škriatok.

Hlavnou hviezdou tohoto smartfónu však nie je displej, ani procesor, ale spojenie tohoto hardvéru s Li-Po batériou o kapacite 6000 mAh, vďaka ktorej by mal G9 Power prežiť viacero dní používania bez nutnosti nabíjať ho. Túto výdrž môžem osobne potvrdiť, nakoľko som pri používaní G9 Power na fotenie, hranie, počúvanie hudby a browsovanie po internete musel vytiahnuť nabíjačku až koncom druhého dňa, po viac ako 15 hodinách “screen-on-time”. A keď som ho používal ako sekundárne zariadenie a nehrával na ňom hry, nutnosť nabíjania sa objavila až po takmer šiestich dňoch.

Softvér a vychytávky

G9 Power je poháňaný operačným systémom Android 10, v čom Motorola mierne predbieha viacero spoločností, ktoré svoje cenovo dostupné kúsky ponúka stále s predošlou verziou 8.0 Oreo. A nakoľko ide o Motorola zariadenie, potenciálny zákazníci môžu stále očakávať nadmieru čistý systém bez nepotrebných aplikácií. Jedinou výnimkou je už overené a obľúbené zakomponovanie Moto akcií. Celý zoznam akcií môže vyzerať dlhý - Zobudenie displeju nadvihnutím, Ovládanie médií, Snímka obrazovky tromi prstami, Navigácia jedným tlačidlom, Rýchla snímka,

Rýchly prístup k baterke, Zmenšiť potiahnutím prstom, Stlmiť zvonenie po zdvihnutí, Editor snímok obrazovky, Nerušiť po otočení, no každý, kto s týmito funkciami prišiel do styku na dlhšie ako pár minút, si ich veľmi rýchlo osvojil a môžu mu na inom zariadení vcelku chýbať. A kto ich nepotrebuje si ich jednoducho vypne v Moto aplikácii. Múdra je na G7 Power aj obrazovka, ktorá pri pohnutí, alebo nadvihnutí smartfónu ukáže dôležité informácie ako čas a upozornenia, a ktorej šikovnosť som si tiež po chvíľke používania obľúbil, no stále rozsvecovanie, aj pri menších otrasoch, môže niektorým ľuďom prekážať.

Fotoaparát(y)

Teoreticky ponúka Moto G9 Power až štvoricu snímačov, no v praxi jeho majitelia využijú len jeden, respektíve dva. Na zadnej strane sa nachádzajú 64 MP so svetelnosťou f/1.8, ďalej 2 MP macro objektív so svetelnosťou f/2.4 a na záver 2 MP, f/2.4 snímač schopný merať “hĺbku/vzdialenosť”.

Hlavný objektív dokáže spájať 4 pixely do jedného, vďaka čomu nafotí obstojné fotky s rozlíšením 16 MP aj v mierne horších svetelných podmienkach, no zázraky od neho nečakajte. Pri naozaj slabom osvetlení nastupuje zrnitosť, chýba tu optická stabilizácia obrazu a zamrzí aj možnosť nahrávať videá len v rozlíšení 1080p, hoci staršie G Power modely zvládli aj 4K. Na prednej strane poteší selfie závislákov 16 MP aparát s clonou f/2.2, ktorý síce nedisponuje samostatným bleskom, no dokáže nasvietiť tvár samotným displejom, aby aj selfíčka v tmavých priestoroch vyzerali použiteľne.

Naše hodnotenie

Moto G9 Power sa drží zaužívaného receptu cenovo dostupných smartfónov, ktorým je ponúknuť väčšinu parametrov v “obstojnom” a použiteľnom stave a pridať niečo navyše. Áno, obrazovka by mohla byť lepšia, foťák kvalitnejší, procesor výkonnejší. No to by už nešlo o smartfón, ktorý je možné kúpiť za menej ako 170 eur. Pri zotrvaní v kategórií “cenovo dostupný” budú jednoducho produkty vždy zmesou kompromisov, avšak Moto G9 Power sa podarilo nielen byť dostupným, ale ponúknuť aj niečo navyše, za čo si získa určite veľa fanúšikov.

Klady

 • dlhá výdrž batérie
 • 4 GB RAM
 • Moto akcie
 • skvelý pomer cena/výkon

Zápory

 • podpriemerný displej
 • umiestnenie čítačky odtlačkov prstov

Informácie o produkte

Motorola Moto G9 Power 2021

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 172.1 mm
 • Výška: 76.8 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 9.7 mm
 • Hmotnosť: 221 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 165 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Motorola

Zobraziť viac

Korekcia: Barbora Krištofová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk