RECENZIA: Samsung Galaxy S21 5G - Nádhera nie je večná?

RECENZIA: Samsung Galaxy S21 5G - Nádhera nie je večná?

 

Písal mi kamarát, že sa cíti ako princezná pri predstave, že si kúpi nový mobilný telefón aj napriek skutočnosti, že jeho súčasný funguje viac ako dobre. Z pragmatického hľadiska by na zmenu nemal pristúpiť, a to za žiadnych okolností. Moja reakcia bola asi taká, že celý biznis s telefónmi už roky rokúce stojí a padá na zbytočných striedaniach niečoho, čo v podstate daný konzument ani nepotrebuje. Extrémom je ročný cyklus výmen, avšak rovnako zbytočným by sa dal označiť aj dvojročný cyklus nákupov akýchkoľvek podobne koncipovaných zariadení. Nechcem vás teraz, samozrejme, zaťahovať do diskusie postavenej na psychologických pohnútkach pri každoročnom slintaní nad novým mobilom, avšak v súvislosti s aktuálne vydaným radom Galaxy S21, kvôli ktorému mi onen kamarát krátko po digitálnom evente firmy Samsung písal, som sa ani ja sám neubránil hriešnej myšlienke, a na istý čas som začal uvažovať o výmene zariadenia. Prečo hriešnej? No, nie je to ani mesiac, čo som si kúpil Galaxy Note 20 Ultra, a tak pri chuti opäť tasiť peňaženku, len aby som obmenil dizajn, dostávam logicky imaginárne kopance rovno do svojho rozmaznaného zadku.

Dobre, dajme bokom marketingové oddelenie Samsungu plné psychoanalytických štúdií, vďaka výsledkom ktorých je pre nás také lákavé nakupovať spotrebnú elektroniku v akomsi nezmyselne pravidelnom tempe. Sústreďme sa radšej na produkt samotný. Ostatne, nikde nie je napísané, že práve Galaxy S21 si domov dovlečú výhradne majitelia predchádzajúceho modelu, a keďže spomínaný výrobca prináša už na pohľad rapídne vynovený dizajn, bolo by z mojej strany nevhodné uzavrieť to celé vetou: Veď je to stále to isté. Pri S21 dokonca môžeme jasne deklarovať, že nie je, a to z nasledujúcich, nie nevyhnutne len pozitívnych dôvodov.

Samsung prináša na scénu tradične koncipovanú kolekciu Galaxy S aj s rôznymi cenovými variáciami v pomere veľkosti a výbavy jednotlivých telefónov. Mne sa v rukách ocitol základný, a vôbec cenovo najprijateľnejší model, ktorý si môžete zaobstarať už za sumu necelých 850 Eur (128 GB úložisko). Skôr než začnete uvažovať, ako to spraviť tak, aby vám na to neprišla rodina, zatiaľ čo v nedeľu budete obedovať paštétové pečivo v trojobale, musím vás touto cestou varovať. V balení Samsungu okrem telefónu a kábla nenájdete absolútne nič navyše, a tak zabudnite na bonus v podobe slúchadiel a rovnako na donedávna ešte štandardne poskytovaný adaptér. Aspoň, že tá fólia nalepená už priamo v továrni zostala. Za predpokladu, že by sme chceli ešte viac porovnať výbavu s predchádzajúcou verziou, je model S21 oklieštený o možnosť vkladania pamäťových kariet a o rozlíšenie QHD.

Plast a sklo v jednom

Spomínaný kamarát uvažujúci o kúpe telefónu sa nechal chytiť predovšetkým na sladký med menom Dizajn. Ten je, aj z môjho pohľadu, pri Galaxy S21 suverénne jedným z najsilnejších argumentov, prečo sa o telefón zaujímať. Samsung totiž akoby mávnutím prútika elegantne upratal rastúci trend podivne koncipovaných fotoaparátov, pričom v tomto prípade všetko podstatné zaobalil do pôsobivého kovu v zlatej farbe a prakticky zlúčil s rámom celého zariadenia. Navonok možno banálne a jednoduché riešenie, ale celková jednoduchosť okorenená eleganciou funguje pri tomto mobile na výbornú a účelovo odvádza pozornosť od skutočnosti, že zadný panel s matným povrchom je vlastne plastový.

Samozrejme, že vyššie modely daného radu už pracujú výhradne s kovom a so sklom, avšak teraz je reč o základnom stupni S21 s cenovkou najnižšou čiastočne aj pre použité materiály. Nemajte však strach, na výsledku to v prípade onoho plastového krytu vôbec nepoznať a celý smartfón pôsobí luxusne nielen pri pohľade naň, ale aj počas úchopu, zatiaľ čo si druhou rukou naprávate rúško nasiaknuté sopľom. Aby som sa však ešte vrátil o krok späť, plastový kryt na zadnej strane nie je plastom v pravom slova zmysle. Výrobca opäť prináša nový druh materiálu – zmes plastu so sklenými vláknami – čo honosne nazval ako „Glastic“ a musím uznať, že ako dotvorenie celkovo unikátneho pocitu z modelu S21 to pomáha a funguje. Mohli ste si ho vyskúšať už v sérii A a z pohľadu priľnavosti funguje oveľa lepšie než tradične používané sklo či leštený plast. Škoda je len tých rušivých plastových zárezov do kovového rámu, slúžiacich na zlepšené prijímanie signálu.

Snímanie 8K videí a stabilizácia obrazu

Zatiaľ čo si juhokórejskí dizajnéri zo Samsungu leštia svoje právom pripnuté medaily za dobre odvedenú prácu, my sa spoločne môžeme posunúť k ďalšiemu rovnako dôležitému aspektu. AMOLED displej (6,2") lemuje drvivú väčšinu prednej plochy zariadenia a veľkou, internetom intenzívne riešenou zmenou, je klesnutie rozlíšenia z QHD na FHD+. Pri rozmeroch telefónu, ktorý na rozdiel od svojich proporčne oveľa väčších kolegov padne ideálne do ruky a je preto plne ovládateľný aj bez asistencie viacerých prstov, sa zmena rozlíšenia nedá označiť za nič fatálne. Pri používaní by to nemalo prekážať. Naopak, nárast zaznamenala obnovovacia frekvencia, ktorú síce nemôžete prepnúť zo štandardnej 60-ky na 120 Hz s trvalým efektom, avšak zariadenie si samo určí, kedy je vhodné „ťahať“ plynulosť obrazu do extrému a kedy radšej znížiť frekvenciu a ušetriť tak batériu.

Displej s jemným zahnutím okrajov je aj cez ten guláš skratiek, čo do vás hustím, krásne čitateľný, a to hlavne pod priamym náporom ostrých lúčov. Je to o niečo dôležitejší argument než pokles ostrosti, ktorú naše imaginárnou mrkvou živené očičká často nedokážu postrehnúť – 1300 nitov je balzamom na moje nároky a ak ma dizajn nútil uvažovať o nezmyselnej výmene mesiac starého telefónu, tak výborná svetlosť obrazovky moju hriešnu myšlienku pekne podčiarkla. Keď už riešime AMOLED panel, nájdeme pod ním rovnako štandardne umiestnený snímač odtlačkov prstov s ultrasonickou technológiou. Svojím spracovaním sa posunul za už aj tak vysoký stupeň spoľahlivosti. Počas mesačného testu, keď som si zariadene prehadzoval z jednej ruky do druhej a skúšal dva zaregistrované odtlačky, ma tento spôsob bezpečnosti nezradil ani jeden jediný raz, a to nech je ďalším metálom pre jeho strojcov.

Slnko nemá šancu

Otvorme si teraz kapotu od motora, pod ktorou v prípade Galaxy S21 dodávaného pre náš trh nájdeme nový procesor Exynos 2100 (5 nm) s asistenciou 8 GB operačnej pamäte. Od tohto dua môžete očakávať stabilný výkon a spoľahlivosť aj pri tých najnáročnejších procesoch, nech už sa práve hráte, alebo zároveň pracujete s akýmkoľvek programom. Nemusíme sa však pretvarovať. Mobil nám okrem základných funkcií slúži prevažne len na fotografovanie, a tento aspekt Samsung vedel vždy podporiť vysokokvalitnou sériou šošoviek a snímačov. V prípade modelu S21 to je dvojica snímačov s 12 MP, ktorým kryje chrbát 64 MP s možnosťou zachytávať snímky v celej škále pomerov strán. Vďaka výkonnému procesoru sa nový model série S môže pýšiť opäť lepším zásahom aj zo strany softvéru.

Ten je schopný vylepšiť vaše výtvory pomocou umelej inteligencie, a výrazne tak posunúť vaše celkové schopnosti fotografa. Preto nech už zachytávate scenérie cez deň alebo v noci, v oboch prípadoch sa pripravte na vysokú kvalitu zhotovených snímok. Porovnateľná je takmer s akoukoľvek vlajkovou loďou od konkurencie. Najzásadnejšou a jedinou novinkou (ak dám bokom zmenu názvov voľby dynamického zaostrenia), je možnosť spustenia takzvaného režisérskeho režimu. Tu sa súbežne aktivuje predná aj zadná kamera pri plnom vyťažení snímačov. Používateľ tak má možnosť nakrútiť zaujímavý blog, v ktorom sníma predmet pred fotoaparátom, ako aj za ním (napríklad svoju tvár). Mimochodom, veľkou výhodou pri snímaní vašej tváre z prednej kamery je funkcia automatického zaostrenia, ktorá odbúrava nutnosť neustále ťukať prstom na obrazovku, a rovnako tak aj eliminácia otrasov počas nakrúcania videí.

IP67

Mohli by sme riešiť aj iné skutočnosti a schopnosti, ktoré vám S21 servíruje, a to na krásnej tácni so zlatým lemovaním, avšak rovnaké výhody a funkcie by ste v tej či onej miere našli aj v minuloročnom modeli. Okľukou sa tak opäť vraciame k úvodu testu ako takého, kde som sa možno trochu účelovo pozastavoval nad otázkou môjho nemenovaného kamaráta. Galaxy S21 je prehliadkou výkonu a aj keď miestami uberá, minimálne v porovnaní so staršími verziami, inde zase naopak pridáva na technologickom pokroku. Akumulátor s veľkosťou 4000 mAh vás v kombinácii s novým procesorom dokáže podržať o chĺpok viac než jeden deň, čo aj tak stačí. Ostatne, v noci napájame kone všetci a bez rozdielu, takže čo?! Rýchlosť nabíjania sa dá zaobstarať prostredníctvom 25 W nabíjačky, tú si však musíte zaobstarať separátne.

Ak uprednostňujete bezdrôtové dopĺňanie „šťavy“, aj taká alternatíva je, logicky, plne k dispozícii, a to pri 15 W. Bezpochyby však musí zamrzieť absencia slotu na microSD karty a rovnako aj chudobná výbava balenia. Napriek všetkému som presvedčený, že Samsung opäť našiel ten pravý recept, ako zaujať – či už nastávajúcich majiteľov radu Galaxy, alebo stratených synov vykúkajúc od konkurencie. A ak už nič iné, každoročný upgrade svojej vlajkovej lode pojal oveľa lepšie než sme boli svedkami v minulosti.

Naše hodnotenie

Vyvážený telefón s nádherným dizajnom v chudobnom balení.

Klady

 • dizajn
 • výkon
 • fotoaparát
 • displej

Zápory

 • obsah balenia
 • absencia microSD slotu

Informácie o produkte

Samsung Galaxy S21 5G 2021

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 71 mm
 • Výška: 151,7 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 7,9 mm
 • Hmotnosť: 171 g
 • Orientačná cena: 850 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Samsung

Zobraziť viac

Korekcia: Nikoleta Bodzsárová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk