RECENZIA: OnePlus 8T - Warp pohon existuje!

RECENZIA: OnePlus 8T - Warp pohon existuje!

 

Všetko je raz po prvýkrát a aj ja som v duchu tohto často využívaného hesla nemohol donekočna pred firmou OnePlus kľučkovať ako ten zbesilo utekajúci zajac pred svetlami uháňajúceho automobilu. Po rokmi preverených značkách konkurencie mi tak distribútor vložil do rúk najnovší mobilný telefón z dielne tejto nesmierne mladej, ale o to viac ambicióznej, čínskej spoločnosti, aby som konečne zahodil nezdravé predsudky z nepoznaného a okúsil pravú chuť pokroku. Slovo pokrok je asi v tomto konkrétnom prípade priamo na mieste, keďže ak sa u telefónu so skratkou 8T dá niečo vyložene vyzdvihnúť, tak to je odkaz na moje milované univerzum Star Treku. OnePlus si v tomto prípade jedným ťahom omotá okolo prsta znalcov warpovej rýchlosti a rovnako tak kritikov pomalého nabíjania u prenosného hardvéru. 8T totižto využíva priam svetelne rýchly systém Warp Charge 65, ktorý vám batériu doplní až po okraj behom šialených cca 35 minút. A to je argument, ktorý sa s prehľadom a právom pretlačil už do prvého odseku tejto recenzie.

Za sumu na hranici 630 Eur sa vám do rúk dostane dizajnom sympatický mobil s uhlopriečkou 6,55 palca a rozlíšením displeja 2400 na 1080. Tieto čísla hovoria jasne hlavne v súvislosti s kvalitou AMOLED obrazovky pri možnosti aktívnej obnovovacej frekvencie 120 Hz, ale oveľa podstatnejšie pre mňa bolo, že čitateľnosť a celkový prehľad diania na zariadení je výborný aj pod tlakom ostrých slnečných lúčov. Na tento aspekt určite mnohí z vás prihliadajú a zvlášť pri vyšších cenovkách, v takzvanej strednej triede smart telefónov. Dobre, OnePlus vie ako očariť v zmysle kvality prezentácie, avšak ako na tom je samotný výber materiálov a potrebné certifikácie čo do ochrany pred vonkajšími vplyvmi? Tu už model 8T ťahá za trochu kratší koniec, minimálne u druhého menovaného bodu.

Prístroj totižto nedisponuje žiadnou formou IP ochrany pred vodou, ako aj vyšším stupňom prachu, čím je nutné jeho majiteľov vystríhať pred akýmkoľvek nechceným pádom do pohára s pivom, či nebodaj iného ponorenia do akýchkoľvek tekutín. Osobne ma však potešil duálny slot na SIM karty, ktorý dokonca disponuje jemným tesnením po okraji, čím sa môže dosiahnuť aspoň čiastočná regulácia často nezastaviteľnej vlhkosti. V duchu pozitív musím rovnako vyzdvihnúť kovové šasi kombinované so sklenenou zadnou doskou, ktorej lesklý vzhľad je možné potlačiť priloženým gumeným puzdrom (nájdete ho priamo v základnom balení). Zariadenie sa asi najlepšie drží práve v kombinácii s ochranou, kedy nehrozí, že by vám mohlo vykĺznuť z ruky.

Gestá

Pri opise onoho puzdra musím krátko spomenúť aj press verziu tohto telefónu, ktorá ku mne dorazila v priam úžasnom balení schopnom zraziť na kolená akúkoľvek konkurenciu. Výrobca tu dokonca nezabudol pribaliť aj ďalšie dva obaly, z ktorých práve ten simulujúci obnaženie vnútorností vyzerá priamo v akcii jedinečne a úžasne (dá sa pochopiteľne dokúpiť separátne, ak by ste mali záujem). OnePlus 8T prichádza na náš trh v konfigurácii s 8 GB operačnou pamäťou, úložiskom 128 GB a procesorom Qualcomm Snapdragon 865 (7nm+). Po stránke softvéru sa tu rozprávame o Androide 11 s nadstavbou na operačný systém Oxygen 11, a tak, ak si to celé dáte do jednej roviny, je vám jasné, že ide o výkonnostne dostatočné železo schopné naplniť drvivú väčšinu potrieb moderne zmýšľajúceho konzumenta. Mohli by sme sa tu teraz spoločne rozprávať o všetkých tých zaujímavých možnostiach, ktoré práve nadstavba Oxygen sprístupňuje, ale za mňa asi najviac zaujala akási čierna skrinka telefónu, čo výrobca označil názvom Insight.

Užívateľ tak pomocou jednoduchej grafickej linky sleduje celodenné mapovanie používania jeho telefónu a má prehľad o jeho kompletnej využiteľnosti v danej dobe. Pre jedného možno nezaujímavá hlúposť, avšak má to svoje pozitíva, hlavne pri zhodnotení svojej závislosti na mobile ako takom. To ma však privádza k možno dosť neočakávanej kritike, hlavne ak u telefónu s cenovkou nad päťsto eur vyžadujete viac než len bežný fotoaparát. Ten síce zo zadnej strany nevytŕča ako komín na dome, ale každopádne som ja osobne od neho očakával oveľa viac než len priemer. V tomto prípade som si musel počas testu spraviť menší prieskum a porovnanie s minulými modelmi OnePlus, aby sa ukázalo, že 8T vlastne disponuje identickým snímačom integrovaným v siedmej rade. Aj preto sa výsledná kvalita zhotovených fotografií dá len sotva porovnávať s mnou nedávno testovaným Galaxy S20 FE, ktorý sa aj na základe filozofie snaží preberať zákazníkov tam, kde operuje 8T. Slovo priemer je navyše možné vytiahnuť aj pri opise kvality video ukážok, kde vás síce systém pustí do nastavenia 4K pri 60 FPS, avšak nečakajte nič viac než len naplnenie tabuľkových predpokladov.

Krásne znejúce reproduktory

Čo sa týka interakcie vašich rúk so zariadením, tak tu už ponúka 8T viac ako spoľahlivý snímač odtlačku prstov priamo z displeja – kto by dával prednosť snímaniu tváre, aj tento spôsob otvárania tu je prítomný a funguje rovnako dobre. Filozofia tak mladej spoločnosti, akou OnePlus je, musí logicky prinášať svieže nápady a zaujímavé riešenia v často skostnatených sekciách notoricky známych postupov. V tejto súvislosti sa mi preto páčil napríklad spôsob prepojenia hore uvedeného odomknutia so spustením rýchleho menu. Jednoducho, ak podržíte prst na obrazovke o niečo dlhšie, než je potrebné, automaticky sa vám spustí výber skratiek vedúcich k vami zvoleným aplikáciám. Jednou z nich by mohol byť aj takzvaný Zen režim. V tomto prípade ide o aplikáciu vhodnú na potláčanie čoraz väčšieho vplyvu mobilného telefónu na človeka ako takého a ak sa niekedy pristihnete pri tom, ako ste v takzvanom automatickom zombie moduse a presúvate obrazovkou bez toho, aby ste si vôbec stihli tam prezentovaný obsah prezrieť, práve Zen modus by mohol byť príjemnou cestou k relaxu a vymaneniu sa z danej závislosti. A podobných aplikácií tu nájdeme hneď niekoľko, kde sa značná časť z nich snaží užívateľovi pomôcť, nech už parkuje auto a má slabú orientačnú pamäť, alebo si len nevie dostatočne efektne zoradiť ikonky v menu, respektíve separovať odpad od dôležitých nástrojov. OnePlus 8T, ako prvý telefón od tohto sedem rokov existujúceho čínskeho výrobcu, sa pre mňa stal dozaista ekvivalentom knihy plnej neotrených nápadov a moje prvotné štítenie sa niečoho nového nakoniec skončilo v prachu nelogických predsudkov.

Vôbec najväčšie prednosti 8T vidím v prémiových materiáloch, AMOLED displeji, reproduktoroch s čistým zvukom, dostatočnom výkone – využiť ho môžete na multimediálnu zábavu, ako aj základné pracovné úkony, ale hlavne v batérii s kapacitou 4500 mAh. Tá vás s prehľadom podrží celé dva dni (počas plného využívania) a čo je najpodstatnejšie, pomocou sci-fi systému nabíjania cez 65W si ďalších štyridsaťosem hodín zabezpečíte už po 35 minútach. V tejto súvislosti sa stalo pre mňa úplne fascinujúcim sledovať rast desatinných čísiel stavu nabitia, ako keby išlo o sekundovú ručičku na hodinkách. Zariadenie ďalej samozrejme disponuje celou škálou možností modernej konektivity a prepojenia (5G, Bluetooth, NFC, Wi-Fi 6 a podobe), a tak jedinou jeho nedostatkovou zložkou ostáva absencia IP ochrany a priemerná kvalita fotoaparátu.

Naše hodnotenie

Dôstojný zástupca strednej triedy mobilných telefónov

Klady

 • batéria a jej nabíjanie
 • displej
 • OxygenOS 11
 • použité materiály

Zápory

 • fotoaparát
 • absencia IP ochrany

Informácie o produkte

OnePlus 8T 2020

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 74,1 mm
 • Výška: 160,7 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 8,4 mm
 • Hmotnosť: 188 g
 • Farba: zelená
 • Orientačná cena: 650 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: OnePlus

Zobraziť viac

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk