RECENZIA: Motorola One Zoom - Stredná cenová kategória s prvkami vlajkových lodí

RECENZIA: Motorola One Zoom - Stredná cenová kategória s prvkami vlajkových lodí

 

Rok 2018, prichádza MotorolaOne. Rok 2019 – One Vision, One Action, One Zoom. Akoby sa nám roztrhlo vrece so smartfónmi označenými ako Jeden. No je to chyba, keď z jedného sú v priebehu tohto roka zrazu tri? Určite nie, pretože v Motorole si očividne povedali, že sa pokúsia ponúknuť Jeden smartfón pre rozličných ľudí s rozdielnymi záľubami a finančnými možnosťami. Moto One začal ako zaujímavý koncept, pokúšajúci sa priniesť nízku cenu, špičkový dizajn a pritom schopný vystačiť celý deň aj pri zaťažení náročnejšími úlohami. One Vision, Action a Zoom tento koncept posúvajú a v rámci značky Motorola napredujú do doposiaľ neprebádaných vôd. Vision sa nám pri teste naozaj páčil, Action sme osobne nespoznali, no papierovo aj podľa ohlasov vyzerá veľmi zaujímavo. Čo teda prináša Zoom a koho sa snaží osloviť?

Je celkom príjemné, že vo svete, kde sa mobilným zariadeniam dávajú názvy najmä ako kombinácia čísel a písmen, je spoločnosť ako Motorola, ktorá meno svojim zariadeniam dá jednoducho podľa toho, čo považuje za ich najsilnejšiu stránku. Model Vision priniesol naozaj úctyhodné schopnosti fotenia za šera až tmy, Action pridal širokouhlú kameru a možnosť natáčať horizontálne videá aj pri držaní zariadenia vodorovne. A Zoom? Zoom pridáva navyše, samozrejme, zoom. No nielen to, ale aj veľa ďalších funkcií. Bez ďalších okolkov teda hor sa do spisovania zážitkov a dojmov z testovania.

Obal a jeho obsah

Balenie smartfónu je už tradične „motorolácke”. Kompaktnú krabičku fialovej farby na prednej strane zdobí takzvané „batwing” logo písmena M s nápisom „motorolaone” s prívlastkom „zoom” umiestneným nižšie. Na zadnej strane sa nachádza jednoduché vyobrazenie zariadenia a informácie o tom najdôležitejšom, čiže fotoaparátoch, ktorými Zoom disponuje. Nápis „androidone” sa na krabičke síce tentokrát nenachádza, no Zoom by mal stále patriť do rodiny zariadení, ktoré majú garantované tie najnovšie softvérové prevedenia a zahŕňa viac ako len zodpovedný prístup ku aktualizáciám na nové verzie operačného systému či bezpečnostné záplaty dodávané tak skoro, ako to len bude možné. Po otvorení obalu sa na úplnom vrchu balenia nachádza smartfón s navlečeným priehľadným gumeným obalom. Za toto si odo mňa spoločnosti vždy vyslúžia pochvalu, pretože aj obyčajný gumený obal na mobil môže urobiť rozdielom medzi šťastným majiteľom a platením za servisovanie rozbitých displejov. Pod prvou úrovňou, na ktorej leží zariadenie, je ešte manuál, právne pokyny a nástroj na vyberanie zásuvky na SIM karty a MicroSD kartu. Ďalej je v balení nabíjačka (rovnako ako pri Vision je tu stále skvelá 15 W TurboPower) a USB – USB-C kábel na nabíjanie a prenos dát. Posledným v obale sú slúchadlá, ktoré sú normálne štuple s mäkkou gumou a nie tradičné niekoľkocentové „šmejdy”, s akými sa je možné stretnúť pri lacnejších mobiloch. Nie sú to Beats či Sennheiser, no hudba či média sa cez ne dajú konzumovať prekvapivo dobre.

Prvé dojmy a spracovanie

Na rozdiel od modelu One Vision je vďaka svojej povrchovej úprave Zoom bezpečne udržateľný v šmykľavejších rukách aj bez obalu, no nečistoty a odtlačky prstov sú na ňom stále celkom viditeľné. Nami testovaný model bol v šedej farbe, no dostupné by mali byť v budúcnosti aj iné varianty, takže kto nemá rád obaly ani špinavé povrchy, bude môcť siahnuť po odlišnej farebnej kombinácii. Strany smartfónu sú zaoblené a príjemne pasujú do rúk, čo spolu s prednou aj zadnou stranou v sklenenom prevedení pôsobí veľmi prémiovo. One Zoom ponúka 6,4-palcovú obrazovku s pomerom strán 21:9, no na tak veľkú uhlopriečku je stále dostatočne úzky, aby sadol aj do menších rúk. Po stránke hmotnosti nie je Zoom žiadne pierko, no mne osobne sa pár gramov navyše páči. Predsa len, z držania a dvíhania 190 gramov bežný človek svalovku nedostane a aspoň je ho cítiť vo vrecku nohavíc a človek sa nemusí večne strachovať, kde si tentokrát svoj mobil zabudol.

Dizajn a telo

Tento rok sa veľa výrobcov rozhodlo naskočiť na trend zavrhnutia zárezov do displeja, ktoré by ukrývali selfie fotoaparát a iné snímače a naskočiť na vlnu ukrývania predných fotoaparátov do guľatých výrezov priamo v obrazovke. Osobne mi nesadol ako výrez, tak ani zárez, preto som si aj ako osobný smartfón vybral Xiaomi Mi Mix 2S, ktoré jednoducho selfie foťák, ktorý aj tak príliš často nevyužívam, ukrylo do hrubšej spodnej hrany. Modely One Vision a Action však ponúkali výrez v pravom hornom rohu displeja a v praxi totožné telo s jediným rozdielom v počte fotoaparátov na zadnej strane. Zoom sa rozhodol spraviť krok späť a predný foťák je opäť umiestnený do zárezu v strede hornej hrany. Je však natoľko malý, že mi pri používaní takmer neprekážal a keby boli pred rokom dostupné takéto modely a nie kúsky s výrezom veľkým ako malíček, možno by som v minulosti vyberal osobný telefón inak. Zoom sa jednoducho podaril ako po stránke dizajnu, tak aj kompromisov spojených s obmedzeniami dnešných výrobných procesov.

Komponenty a parametre

Teraz sa už ale pozrieme bližšie na parametre a výkon kúska menom One Zoom. So svojimi rozmermi 158 x 75 x 8,8 mm je o niečo širší a kratší ako Vision a Action, no stále do ruky padnúci a obrazovka v ňom narástla z 6,3, na 6,4 palca. A že je väčší rozmer obrazovky skvelý, pretože tento model nemá obyčajný displej typu IPS LCD, ale prvýkrát mimo radu Z je dostupný Motorola smartfón so Super AMOLED displejom schopným zobraziť až 16 miliónov farieb. Rozlíšenie 2340 x 1080, pomer strán 19,5:9 a hustota pixelov až 403 ppi (pixelov na palec) už nekonkuruje len bežným kúskom, ale aj niektorým vlajkovým lodiam. To však nie je jediná výhoda AMOLED obrazovky. Tou je možnosť odstrániť čítačku odtlačkov prstov zo zadnej strany a jej premiestnenie pod displej.

Podľa slov zástupcu spoločnosti Motorola na Slovensku dostali bohatú spätnú väzbu, čo sa čítačky odtlačkov prstov umiestnenej na zadnej strane týka, napríklad problémov, ktoré také umiestnenie spôsobuje pri umiestnení smartfónu do držiaka v aute. Preto je čítačka tentokrát pod displejom a za pomoci optického snímania dokáže odomknúť telefón takmer bez problémov. Spočiatku nebolo odomykanie také jednoduché ani rýchle, no v spolupráci s umelou inteligenciou, ktorou Zoom disponuje, som si všimol, že v priebehu dvoch týždňov používania sa odomykanie naozaj urýchlilo. Zoom tentokrát poháňa čipset Qualcomm Snapdragon 675 s grafickým čipom Adreno 612 a 4 GB RAM. Nič svetoborné, ale na bežné aj mierne náročnejšie úlohy tieto parametre bohato postačia. A ako som už spomínal, hmotnosť je opäť o niečo vyššia – tentokrát 190 gramov, no opäť ide o dobrý kompromis, keďže batéria narástla až na 4000 mAh kapacitu. Vďaka nej zvládne Zoom prežiť aj náročnejšie dni bez nutnosti dobíjania. Slot na SIM karty/microSD kartu je už tradične hybridný, takže si potenciálni majitelia Zoomu budú musieť rozmyslieť, či chcú dve nano SIM karty, alebo nano SIM a microSD na rozšírenie úložného priestoru až o 512 GB. Zoom však priamo od výroby ponúka 128 GB úložného priestoru, takže rozširovať za pomoci microSD kariet budú potrebovať asi len naozaj náruživí fotografi. Takisto je stále možné bezplatne si zálohovať fotky v štandardnom rozlíšení na Google Drive.

Fotoaparát

Prichádza hlavná hviezda večera. Teda štyri. Alebo dokonca päť, pokiaľ započítam aj predný fotoaparát. Hoci nie som žiadnym milovníkom robenia si selfíčok, musím uznať, že fotoaparát na prednej strane zvládne vďaka rozlíšeniu 25 MP, clone f/2.0, veľkosti pixelov 0.9 µm a podpore technológie Quad Pixel naozaj skvelé fotky za takmer akýchkoľvek podmienok. Ale to najlepšie je, samozrejme, na zadnej strane zariadenia. Hlavný objektív ponúka úctyhodných 48 MP, clonu f/1.7, ostrenie PDAF a hardvérovú optickú stabilizáciu plus, samozrejme, aj Quad Pixel technológiu.

Kto vlastne nevie, čo Quad Pixel znamená, ide o proces, ktorý kombinuje štyri pixely do jedného veľkého 1.6 μm pixelu, ktorý je dôležitý pri snímaní jasných fotografií, najmä pri slabom osvetlení. V kombinácii s optickou stabilizáciou obrazu (OIS) to znamená, že nočné fotografie nie sú zrnité a rozmazané. Preto sa ale netreba čudovať, keď zistíte, že s fotoaparátom disponujúcim rozlíšením až 48 MP fotíte „iba” 12 MP fotky. Druhý fotoaparát, vďaka ktorému vlastne Zoom dostal svoje meno, je 8 MP snímač s clonou f/2.4 a 3x optickým priblížením. Čo je však naozaj skvelé je, že aj tento fotoaparát má OIS, teda optickú stabilizáciu a zvládnete tak naozaj ostro odfotiť aj vzdialené objekty bez nutnosti použiť statív alebo telefón inak stabilizovať. Do tretice je na zadnej strane snímač pre široké zábery (až 117°) s rozlíšením 16 MP a clonou f/2.2 a ako posledný aj 5 MP snímač určený primárne na zachytávanie hĺbky obrazu pre možnosť fotiť blízke objekty či ľudí a mať rozmazané pozadie, takzvaný bokeh efekt, ako pri tradičných fotoaparátoch či zrkadlovkách.

Vychytávky a bonusové funkcie

Tak ako vždy, Motorola by nebola Motorolou, keby svoje smartfóny od konkurencie niečím neodlíšila. Podobne ako pri iných modeloch Motorola One ide nielen o dizajn, čistý Android a teraz aj päticu fotoaparátov, ale sú tu stále prítomné vychytávky, ktoré majiteľom uľahčia život. Moto Displej zobrazujúci základné informácie ako čas, stav batérie a notifikácie je stále prítomný a o to lepší, že ide o AMOLED obrazovku, rovnako ako Moto Gestá (dvakrát seknúť pre LED baterku, dvakrát pootočiť na zapnutie fotoaparátu). Keby neboli tieto funkcie také šikovné a funkčné, možno by som Motorole vyčítal, že už nejde o „čistý” systém, ale kto už tieto funkcie používal, bude vedieť, o čom hovorím, keď poviem že mi ich absencia na iných smartfónoch aj po pár týždňoch používania naozaj chýbala. Málo spomínanou vychytávkou je tiež zvýšená odolnosť Motorola Zoom voči prachu a vode/vlhkosti, ktorú získava vďaka nano-poťahu všetkých komponentov. Nejde síce o žiadnu vodotesnosť, no príjemný pocit, že vám smartfón neumrie po krátkej prechádzke dažďom, je vždy príjemný.

Naše hodnotenie

Minuloročný Motorola One bol svojím spôsobom zaujímavým smartfónom, ktorý oslovoval najmä finančne konzervatívnejších zákazníkov. One Vision však prichádza s radom vylepšení v tých najdôležitejších smeroch ako je displej, batéria či fotoaparát a malých kompromisoch na tých správnych miestach. Takže so svojou cenou pod 300 eur jednoducho učarí ako každému milovníkovi filmov, amatérskym fotografom, ale aj na dizajn náročným zákazníkom.

Klady

 • čistý Android
 • obstojný hardvér
 • zaujímavý dizajn
 • naozaj dlhá výdrž batérie
 • 15 W nabíjačka, obal a použiteľné slúchadlá štandardne v balení
 • USB-C, ale aj 3,5mm jack
 • kvalitné prevedenie z prémiových materiálov
 • fotí a natáča video na svoju cenu naozaj bezkonkurenčne

Zápory

 • nič podstatné

Informácie o produkte

Motorola One Zoom

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 158,7 mm
 • Výška: 75 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 8,8 mm
 • Hmotnosť: 190 g
 • Farba: sivá
 • Orientačná cena: 420 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Motorola

Zobraziť viac

Korekcia: Nikoleta Bodzsárová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk