RECENZIA: Motorola One Vision je najlepšia vo svojej triede, len trochu inak

RECENZIA: Motorola One Vision je najlepšia vo svojej triede, len trochu inak

 

Je veľmi príjemné vidieť, že prerážať v ustálených vodách trhu so smartfónmi sa dá aj inak, ako iba ponúkaním stupídne drahých kúskov so všetkými možnými či nemožnými vychytávkami, alebo naopak, ponúkaním čo najnižšej ceny za smartfóny so seriózne silným hardvérom, no radou kompromisov, kvôli ktorým nebude život s takým zariadením úplne ružový. V Motorole si povedali, že kompromisy nemusia byť zlé, no treba ich robiť na tých správnych miestach. Väčšina ľudí si totiž vystačí napríklad s menej výkonným procesorom alebo displejom bez 4K rozlíšenia, ale potrpia si na dlhšiu výdrž batérie, svižný operačný systém či skvelé fotky. Práve to sú veci, na ktoré sa očividne dizajnéri pri novinke menom Motorola One Vision zamerali a my vám prinášame jeho recenziu.

Minulý rok sa portfólio produktov značky Motorola rozrástlo o novinky s názvom Motorola One, smartfón zameraný hlavne na moderných a dizajnovo ladených ľudí, ktorý som mal možnosť vyskúšať a na ktorom mi prekážalo či chýbalo naozaj málo vecí. Jednou z funkcií, ktorú však Motorola One nemohla vo svojej triede proti konkurencii obhájiť, bol fotoaparát. Ten síce fotil a natáčal obstojné zábery, no len v lepších svetelných podmienkach. Silno pochybujem, že práve moju spätnú väzbu by si v Motorole vzali k srdcu, no nasledovník modelu One – One Vision, si okrem ďalších menších zmien a vylepšení zobral na mušku hlavne zlepšenie schopností fotoaparátu.

Obal a jeho obsah

Balenie smartfónu sa v porovnaní s minuloročným modelom priveľmi nezmenilo. Na prednej strane kompaktnej krabičky vo fialovej farbe je vyobrazené logo M s nápisom „motorolaone” a spomínaným prívlastkom „vision”. Záujem môže vzbudiť nápis „androidone”, ktorý sa tentokrát nachádza na boku krabičky a informuje o tom, že tento smartfón má garantované najnovšie softvérové prevedenie a zahŕňa viac ako zodpovedný prístup ku aktualizáciám na nové verzie operačného systému či bezpečnostné záplaty dodávané tak skoro, ako je to možné. Po otvorení krabičky vidieť samotný smartfón s priehľadným gumeným obalom. Pod prvou úrovňou, na ktorej zariadenie leží, je ešte manuál, právne pokyny a nástroj na vyberanie zásuvky na SIM karty a MicroSD kartu. Ďalej je v balení nabíjačka (stále skvelá 15 W TurboPower) a USB-C kábel na nabíjanie a prenos dát. Po novom však v balení prekvapí a poteší aj štupľový headset. Síce nejde o žiadne BEATS by DRE, ale je skvelé vidieť, že spoločnosti už aj k cenovo dostupnejším kúskom pridávajú slúchadlá s mäkkými štupľami, ktoré postačia na bežné telefonovanie alebo aj pozretie pár filmov a vypočutie nejakej tej hudby.

Prvé dojmy a spracovanie

Pribalený a nainštalovaný ochranný obal z priehľadného mäkkého plastu naozaj poteší, keďže sa pri jeho zložení okamžite ukazuje, že One Vision patrí medzi smartfóny z rodu šmykľavých. To je pri toľkom použití skla a leštených materiálov úplne prirodzené. Po jeho nafotení však radšej dávam mobil späť do obalu, aby pri mojom používaní nedošlo k nechcenej ujme. One Vision stále dokáže potešiť použitým materiálom, ktorým je z prevažnej časti sklo. Strany smartfónu sú zaoblené a príjemne pasujú do rúk, čo spolu s prednou aj zadnou stranou v prevedení Gorilla Glass (nanešťastie stále nešpecifikovaného radu) pôsobí veľmi prémiovo. One Vision je, rovnako ako svoj predchodca, dostupný v dvoch farbách, no tentokrát nejde o čiernu a bielu, ale zafírovo modrú a bronzovo hnedú. Obe vyzerajú na prvý pohľad prémiovo, no treba im vytknúť ich príťažlivosť na odtlačky prstov a iné nečistoty. V tomto sa mi minulý rok testovaná Motorola One v bielej farbe páčila oveľa viac, pretože na nej bolo aj väčšie znečistenie v praxi neviditeľné. Pokiaľ teda patríte medzi ľudí trpiacich averziou voči ochranným obalom či polepom, treba byť na viditeľné odtlačky prstov či iné šmuhy jednoducho pripravený a raz za čas zariadenie pretrieť handričkou z mikrovlákna. Najväčšou zmenou okrem farby prešiel smartfón aj po stránke samotného tela a následného pocitu v ruke a pri používaní. Motorola One Vision totiž disponuje 6,3-palcovou obrazovkou s pomerom strán 21:9, vďaka čomu dobre sadne aj do menších rúk.

Čo je Android One a čo to znamená pre Motorola One Vision?

Krátka rekapitulácia nikdy neuškodí, preto opäť spomeniem, čo presne znamená, keď smartfón patrí do programu Android One. Spoločnosti sa do tohto programu so svojimi zariadeniami môžu zapojiť iba vtedy, keď sa zaviažu dodávaním smartfónov s čistým prevedením operačného systému a takisto dajú záruku, že ponúknu minimálne dve vylepšenia na ďalšie verzie operačného systému Android. Výrobcovia by tiež mali na Android One certifikované kúsky dodávať aktualizácie a bezpečnostné záplaty oveľa rýchlejšie, ako je to momentálne na trhu so smartfónmi štandardom. Jednou z najväčších výhod, a pritom jednou zo slabín operačného systému Android, bola v posledných rokoch jeho otvorenosť. Ktorýkoľvek výrobca smartfónov si mohol do základného operačného systému pridať svoje nadstavby, aplikácie a riešenia, ktoré vo viacerých prípadoch iba spomaľovali chod inak výkonných smartfónov. Čo mňa osobne na niektorých smartfónoch, s ktorými by som bol inak úplne spokojný, neskutočne rozčuľovalo, boli aplikácie a procesy bežiace v pozadí, ktoré zaberali miesto a ktoré z inak schopného hardvéru robili mrznúcu tehlu nepoužiteľnú v bežnom svete (pozerám sa najmä na Teba, Sony). Motorola aj pri iných svojich smartfónoch ponúka naozaj čistý zážitok s jedinou malou výnimkou Moto vychytávok, na ktoré si však už majitelia Motorola smartfónov zvykli a niektorí si bez nich, a to myslím smrteľne vážne, už ani nevedia predstaviť život.

Dizajn a telo

Motorola One Vision sa drží dizajnového smeru, ktorý nastavil a ukázal jeho predchodca, no vo viacerých smeroch sa ho snaží vylepšiť. Minulý rok bol na poli smartfónov rokom výrezov v hornej časti displeja, ktoré ukrývali potrebné vybavenie ako reproduktor, selfie kameru či senzory svetla a blízkosti. Dočkali sa ho vlajkové lode od renomovaných značiek ako LG, Huawei či dokonca Apple a bežní zákazníci si tak niečo, čo vzniklo ako kompromis, začali spájať s elitnými zariadeniami. Preto nebolo prekvapením, že sa výrezy rýchlo uchytili aj v cenovo dostupnejších zariadeniach. Tento rok však v smartfónoch začínajú prevládať takzvané hole-punch výrezy na selfie kameru alebo manuálne či dokonca motorizované predné fotoaparáty. One Vision sa (podľa mňa našťastie) zaradil medzi zariadenia ponúkajúce selfie kameru skrytú v menšej čiernej dierke nachádzajúcej sa v ľavej časti displeja. Vďaka tomu, aj vďaka stenčeniu spodnej hrany telefónu, ponúka One Vision až 82,5 % pomer displeja k telu, čo je o viac ako tri percentá viac než Motorola One. Takisto je to naozaj blízko k 82,9 %, ktoré ponúka vlajková loď Apple, iPhone XS, a to už je čo povedať, keď smartfón, ktorý stojí menej ako 300 eur, konkuruje parametrami trojnásobne drahšiemu kúsku. Samozrejme, nebudeme si nič nahovárať, medzi inými parametrami ako napríklad výkonom, kvalitou samotného displeja alebo inej rozšírenej funkcionality nebude medzi vlajkovými loďami a One Vision žiaden férový súboj. No na tento fakt bolo naozaj potrebné poukázať, keďže ukazuje, ako veľmi sa môže dizajn a prevedenie aj lacnejších modelov priblížiť k tým najdrahším a najprestížnejším kúskom. Menšou zmenou prešla aj zadná časť smartfónu, kde už nie je dvojica fotoaparátov oddelených so samostatnými vyvýšeninami, ale tentokrát sa ukryli do jedného obdĺžnika, pod ktorým sa ešte nachádza dvojtónový blesk. Inak je takmer všetko po starom, svoje obvyklé miesto stále obývajú čítačka odtlačkov prstov na zadnej strane, USB-C konektor na spodku a 3,5 mm jack konektor vo vrchnej časti.

Komponenty a parametre

Telo One Vision je svojimi rozmermi 160,1 x 71,2 x 8,7 mm mierne podlhovastejšie ako bežné smartfóny, no to je pri 6,3-palcovej obrazovke s pomerom strán 21:9 úplne v poriadku. Obrazovka použitá vo One Vision je tiež novinkou, keďže s technológiou LTPS IPS LCD ponúka rozlíšenie 2520 x 1080 a hustotu pixelov až 432 ppi (pixelov na palec), čím zase raz vážne konkuruje iným značkám. A hoci nejde o OLED či AMOLED kvalitu, dá sa na ňu pozerať naozaj dlhé hodiny. Hmotnosť mierne poskočila na 180 g z minuloročných 162, no za to môže sčasti o 500 mAh zvýšená kapacita batérie na celkovú hodnotu 3500 mAh, čo je však pri väčšom a kvalitnejšom displeji iba dobrou správou. Čo mierne zamrzí, je hybridný slot na SIM karty/microSD kartu, do ktorého si používateľ musí vybrať, či potrebuje 2 SIM-ky alebo jednu nano SIM a jednu microSD kartu (teraz až do kapacity 1 TB). To nie je až taká strašná vec, pretože vylepšením prešla aj kapacita interného úložiska, ktorá už nemá „len” 64 GB, ale zdvojnásobila sa na 128 GB. Vďaka možnosti bezplatne zálohovať fotky v štandardnom rozlíšení na Google Drive by mal úložný priestor One Vision postačiť aj tým náročnejším používateľom. Keď už spomínam fotky, musím spomenúť aj samotný fotoaparát, hoci sa o ňom rozpíšem aj v samostatnom paragrafe. Už predná selfie kamera sa mierne vymyká štandardom – s rozlíšením 25 MP, clonou f/2.0 a veľkosťou pixelov 0.9 µm sa ňou dajú robiť skvelé fotky za takmer akýchkoľvek podmienok. No hlavnou hviezdou je dvojica senzorov na zadnej strane. Hlavný objektív ponúka úctyhodných 48 MP, clonu f/1.7, ostrenie PDAF a optickú stabilizáciu, zatiaľ čo druhá kamera primárne slúži ako snímač hĺbky obrazu s rozlíšením 5 MP a clonou f/2.2. Celý smartfón poháňa chipset Exynos 9609, čo je celkom prekvapením, keďže Motorola One Vision je okrem značky Samsung oficiálne prvým smartfónom osadeným Exynos čipom. Štvorjadrový procesor o takte 2,2 GHz spolu s grafickým čipom Mali-G72 MP3 a 4 GB RAM síce nie je žiadnym trhačom asfaltu alebo testovacích programov, no na bežné používanie, mierne náročnejší multitasking alebo aj menej náročné hranie plne postačí. A to aj niekoľko rokov.

Fotoaparát

Tak, ako bol pre mňa pri Motorole One fotoaparát sklamaním, tak ho na One Vision nemôžem dostatočne vychváliť. Predná selfie kamera je so svojimi 25 megapixelmi naozaj skvelá, no zadných 48 MP v spojení s druhým objektívom zabezpečujúcim hĺbku obrazu bolo jednoducho osviežením. Všetky fotky robené za dňa boli ostré, veľmi dobre zvládnuté po stránke farebnosti, a pritom neprepálené alebo nie príliš prefarbené. Videá takisto. Vďaka možnostiam optickej stabilizácie či funkcionality ako spomalený záber a timelapse (plynutie času) sa s One Vision dá naozaj vyhrať a používať ho takmer ako polo-profesionálny foťák. Kde One Vision očaril ešte viac, až mi takmer padla sánka, boli nočné fotky a videá. Tento smartfón totiž ponúka technológiu Quad Pixel, ktorá dokáže využiť hlavný 48 MP fotoaparát, znížiť jeho rozlíšenie na 12 MP a vďaka tomu urobiť ostré fotky bez šumu aj v tých najtmavších podmienkach. Či už je to nočné mesto, stanovačka alebo večerná obloha nad lesom, One Vision všetko zachytí ako žiaden smartfón pod, trúfam si povedať, 700 eur. Jedinou nevýhodou je, že tento Night Vision, teda nočný mód, nie je dobré používať pri rýchlo pohybujúcich sa predmetoch či osobách, ktoré budú rozmazané, no pri mojom používaní som bol schopný odfotiť zábery, ktoré by sa mi inak bez zrkadlovky s dobrým sklom určite nepodarili.

Vychytávky a bonusové funkcie

Nakoniec, Motorola by nebola Motorolou, keby sa svoje smartfóny nesnažila niečím odlíšiť. Pri One Vision to stále nie je iba o dizajne, čistom Androide a teraz aj skvelom fotoaparáte, ale sú tu stále prítomné vychytávky, ktoré jeho majiteľom uľahčia život. Moto Displej, ktorý zobrazí základné informácie ako čas, stav batérie a notifikácie je stále prítomný, rovnako ako Moto Gestá (dvakrát seknúť pre LED baterku, dvakrát pootočiť na zapnutie fotoaparátu). Keby tieto funkcie neboli také šikovné a funkčné, možno by som Motorole vyčítal, že už nejde o „čistý” systém, ale kto už tieto funkcie používal, bude vedieť, o čom hovorím, keď poviem, že mi ich absencia na iných smartfónoch aj po pár týždňoch používania naozaj chýbala.

Naše hodnotenie

Minuloročný Motorola One bol svojím spôsobom zaujímavým smartfónom, ktorý oslovoval najmä finančne konzervatívnejších zákazníkov. One Vision však prichádza s radou vylepšení v tých najdôležitejších smeroch ako displej, batéria či fotoaparát a malých kompromisoch na tých správnych miestach. Takže so svojou cenou pod 300 eur jednoducho učarí ako každému milovníkovi filmov a amatérskemu fotografovi, tak aj na dizajn náročným zákazníkom.

Klady

 • moderný dizajn
 • stále čistý Android
 • nový a vyvážený hardvér
 • nadpriemerná výdrž batérie
 • 15 W nabíjačka v balení
 • USB-C, ale aj 3,5 mm jack
 • kvalitné prevedenie z prémiových materiálov
 • na svoju cenu neskutočné fotoaparáty

Zápory

 • nič podstatné

Informácie o produkte

Motorola One Vision

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 160,1 mm
 • Výška: 71,2 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 8,7 mm
 • Hmotnosť: 180 g
 • Farba: Modrá/Hnedá
 • Orientačná cena: 299 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Motorola

Zobraziť viac

Korekcia: Nikoleta Bodzsárová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk