Motorola Moto G6 Plus - Recenzia

Motorola Moto G6 Plus - Recenzia

 

Model G6 Plus prináša mnoho vylepšení v porovnaní s G5 Plus z minulej generácie a zároveň si zachováva rovnakú cenu. Menšie čelo a brada, duálny fotoaparát spolu s vynoveným sviežim dizajnom tvoria nové jadro, ktoré Motorola uvádza na náš trh ako zástupcu smartfónov v cenovej kategórii 300 €. Poďme sa na tieto vylepšenia spolu pozrieť.

Obsah balenia, prvý dojem

Moto G6 Plus prichádza do našej redakcie vo vynovenom zelenožltom balení. V jeho útrobách nájdeme okrem samotného smartfónu aj rýchlonabíjačku TurboCharge, kábel USB typu C, sponku pre vyberanie SIM a manuály pre prvé spustenie.
Smartfón sa predáva v niekoľkých farebných variantoch a k nám prišla verzia Deep Indigo. Telefón bol, prekvapivo, aj v silikónovom priesvitnom obale.

Farebná úprava prednej a zadnej strany vytvára dojem akejsi hĺbky modrej farby a telefón hrá rôznymi jej odtieňmi v závislosti od uhla, z ktorého sa naň dívate. Zadná strana je lesklá a extrémne náchylná na čo i len najmenšiu mastnotu a je magnetom na odtlačky prstov. Padne preto vhod pribalený obal. Určite nepoteší ani aparatúra fotoaparátu, ktorá vychádza z tela. Ovládanie telefónu na stole potom nie je pohodlné.

Vaše vrecko G6 Plus nijako extra nezaťaží, pretože váha 167 gramov je v porovnaní s rozmermi 160 x 75,5 x 8 mm primeraná.

Čo je potrebné naozaj vyzdvihnúť, je zmenšené čelo i brada prednej strany. 5,93“ IPS displej s rozlíšením 1080x2160 pixelov zaberá skoro 75 % prednej plochy. Displej je v pomere strán 18:9 a jeho hustota je 409 pixelov na palec. Živé farby, dobré pozorovacie uhly a dostatočný maximálny jas aj na priamom slnku sú jeho hlavnými výhodami. Pomocnou ochranou pri náhodných pádoch bude Corning Gorilla Glass 3.

Pod displejom nájdeme čítačku odtlačkov prstov a mikrofón. Naopak, nad displejom je umiestnený reproduktor spolu s prednou kamerou a jej prisvetľovacou LED diódou.

Senzor odtlačkov prstov, ktorý sa v porovnaní s predošlou generáciou podstatne zmenšil, je rovnako perfektný ako si naň pamätám. Nerobia mu problém ani jemne mastné prsty.

Reproduktor má dostatočnú intenzitu a pri vysokých hlasitostiach som nepozoroval žiadne rušenie. Jeho jediné mínus je, že veľa basov nepobral.

Na zadnej strane je umiestnená dvojica fotoaparátov, duálny LED blesk a dole aj pomocný mikrofón.

Na vrchu sídli šuflíček SIM kariet a microSD karty. Naraz je možné osadiť dve nanoSIM karty a 1 microSD kartu až do kapacity 256 GB. Na opačnom konci nájdeme microUSB typu C a 3,5 mm jack pre slúchadlá.

G6 Plus sa so silikónovým obalom, vzhľadom na veľkosť, drží celkom prijateľne. Je potešujúce, že aj napriek trendu odoberania 3,5 mm jacku sa Motorola rozhodla nejsť s davom.

Obe strany sú hydrofóbne, no telefón ani napriek unibody konštrukcii nie je vodotesný.

Výkon a softvér

O výkonovú stránku G6 Plus sa stará takmer rok starý čipset Qualcomm Snapdragon 630 vyrobený pomocou 14 nm LPP procesu. Ten obsahuje 8 Cortex-A53 jadier, ktoré bežia na frekvencii 2,2 GHz. Asistuje im grafický akcelerátor Adreno 508. Čipset podporuje aj Qualcomm QuickCharge 4.0.

Existujú 2 variácie – buď model s 64 GB ROM a 4 GB LPDDR4 RAM (ktorý recenzujeme my) alebo vyšší model s 128 GB ROM a 6 GB LPDDR4 RAM.

Samozrejmosťou je konektivita v podobe Wi-Fi štandardu 802.11ac s rýchlosťou až do 433 Mbit/s, NFC, Bluetooth 5 a dátového portu USB 3.1 typu C.

Motorola osadila smartfón Androidom 8.0 Oreo, ktorý je takmer úplne čistý. Systém je pripravený na operáciu pomerne rýchlo, po spustení sa k zamknutej obrazovke dostanete približne za 10 sekúnd. Mínusom sa už počas inštalácie stáva zbytočné vynucovanie práv pre aplikácie (aj bez ich spustenia) a taktiež aj vnucovanie prihlasovania do Microsoft Outlooku, ktorý sa nedá odinštalovať.

Zo 64-gigabajtovej pamäte zostáva používateľovi asi 50 GB a pri pamäti RAM je k dispozícii asi 1,5 GB. Interná pamäť je rozšíriteľná o microSD kartu do 256 GB a je možné použiť zároveň až dve SIM karty.

G6 Plus sme podrobili syntetickým benchmarkom a aj testom z reálneho používania. AnTuTu ocenilo telefón na 90 000 bodov.

Bežné používanie je svižné a aplikácie sa načítavajú takmer okamžite. Režim rozdelenej obrazovky nespomaľuje ani jednu zo spustených aplikácií. Operačný systém Android 8 Oreo je celkom čistý, až na zbytočnú Outlook aplikáciu.

Hranie náročných hier nebude patriť medzi vaše najlepšie herné zážitky, no stredne náročné a staršie hry zvláda na jednotku.

Žiadnemu Motorola smartfónu nesmie chýbať aplikácia Moto so skratkami, ktoré fungujú skvelo a spoľahlivo. Osobne som bol trochu skeptický pri funkcii OneButtonNav, ktorá vypne softvérové tlačidlá a nahradí ich gestami na čítačke, keďže samotná čítačka je dosť malá, ale, našťastie, som sa mýlil a všetko funguje skvelo. Ďalšími skratkami je otvorenie fotoaparátu dvojitým potočením ruky alebo spustenie baterky dvojitým seknutím. Displej je naozaj veľký, preto príde vhod gesto na zmenšenie obrazovky.

Dlhým podržaním domovského tlačidla sa spustí Google assistant. Ak máte smartfón nastavený na anglický jazyk, je možné ho ovládať príkazom „OK Google“ a diktovať mu príkazy. V Assistant obrazovke sa dajú nastaviť okruhy záujmov, ku ktorým získate novinky pri otvorení asistenta.

Fotoaparát

Aparatúra zadného fotoaparátu je tvorená dvojicou 12-megapixelového, f/1.7 a 5-megapixelového f/2.2 fotoaparátu s duálnym fázovým zaostrovaním. Nechýba ani podpora zo strany dvojitého LED blesku pre nočné snímky.

Za denného svetla sú fotky krásne, plné živých farieb a zábery zblízka sú obohatené o bokeh efekt. Oproti vyššiemu modelu X4 a staršiemu G5 Plus sa fotoaparát nemýli a lepšie pracuje v protisvetle. Postprodukcia a softvér taktiež nezaostávajú a fotoaparát nerobí hlúpe chyby počas zaostrovania.

Expozične náročné scény majú vyváženú ostrosť a vyváženie bielej. Nočné fotografie sú na prijateľnej úrovni.

Aplikácia fotoaparátu prešla jemnou aktualizáciou. Boli pridané prvky umelej inteligencie, ktorá na vašu žiadosť dokáže rozpoznať snímaný predmet. Bol som veľmi prekvapený, že sa zmýlila len v pár prípadoch. Netreba zabudnúť, že databáza známych vecí sa stále aktualizuje.

V 12 megapixeloch je možné fotiť len pri pomere strán 4:3, pre pomer 16:9 je nutné znížiť rozlíšenie na 9 megapixelov.

Motorola obohatila aplikáciu o niekoľko režimov fotografií, medzi ktoré napríklad patrí portrét, vyrezanie, zvýraznená farba, panoráma, skener textu a i.

Režim zvýraznenej farby umožňuje vytvárať zaujímavé zábery. Jednu z oblastí je možné označiť a redukovať jej sýtosť až na nulu.

Manuálny režim si zachoval ovládanie pomocou kruhov na obrazovke, v tomto prípade je možné naraz nastaviť expozíciu a zároveň vidieť, ako bude vyzerať finálna snímka. Samozrejmosťou je režim HDR pre makro snímky.

Kvalita videa je obstojná, no potešila by stabilizácia. Záznam videa je možný až v 4K rozlíšení pri 30 snímkach za sekundu, alebo 1080p pri 60 snímkach za sekundu.

Predná kamera s rozlíšením 8 megapixelov a clonou f/2.2 je dobrá pre občasné selfie fotografie a videohovory. V horších podmienkach pomôže LED blesk, ktorý bez problémov osvetlí vašu tvár.

Výdrž

G6 Plus drží pri živote batéria s kapacitou 3200 mAh, ktorá nie je prístupná ani užívateľsky vymeniteľná. Pri obyčajnom používaní smartfónu nie je žiadny problém dostať sa na takmer jeden a pol dňovú výdrž. Pribalená TurboCharge nabíjačka sa o kladný stav batérie postará. Z 20% to do plného nabitia potrvá niečo vyše hodiny a pol.

Naše hodnotenie

Veľkú časť mojej predošlej kritiky, ktorú si odo mňa smartfón G5 Plus vyslúžil, Motorola vyslyšala a opravila chyby, na ktoré som sám upozorňoval a vytýkal jej ich. Dokonca pridala väčší displej a duálny fotoaparát. Veľká brada i čelo sa zmenšili a umožnili displeju efektívne využiť väčšiu časť prednej strany. Už teraz sa teším, čo prinesie ďalší nástupca – G6 Plus.

Klady

 • dizajn
 • vylepšenia v porovnaní s G5 Plus
 • fotoaparát
 • displej
 • Moto skratky
 • softvér
 • čítačka odtlačkov prstov
 • USB typ-C konektor

Zápory

 • šmykľavá zadná strana
 • vypuklý fotoaparát

Informácie o produkte

Motorola Moto G6 Plus 2018

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 75,5 mm
 • Výška: 159,9 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 8 mm
 • Hmotnosť: 167 g
 • Farba: Deep Indigo
 • Orientačná cena: 300 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo

Zobraziť viac

Korekcia: Stella Ondrejčiková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk