Lenovo Tab 4 8 Plus - Recenzia

Lenovo Tab 4 8 Plus - Recenzia

 

Tablet Lenovo Tab 4 8 Plus je podstatne vylepšenou verziou modelu Tab 4 8, ktorého cieľovou skupinou sú rodiny, a to vďaka možnosti individuálnych profilov pre každého člena domácnosti. Ako nápad to znie dobre, no aké je pretavenie tejto myšlienky do reality?

Balenie

Tablet sa predáva v celkom obyčajnej papierovej škatuľke, zdobenej grafikou a technickými špecifikáciami. Vnútri balenia sa okrem tabletu nachádza USB nabíjačka, handrička na displej a technická dokumentácia. Obsah balenia je teda v základnej výbave.

Dizajn, prevedenie

Nová plusková verzia tabletu vychádza z dizajnu staršieho modelu Tab 4 8, s nepatrnými kozmetickými zmenami. Tablet je zhotovený z kombinácie kovu, plastu a skla, ktoré sú výborne skombinované a dobre sa dopĺňajú. Zadnú časť pokrýva ochranné sklo, ktoré tablet chráni pred škrabancami a nárazmi. Daňou za sklo je však zvýšená náchylnosť na zachytávanie odtlačkov prstov a mierne kĺzanie v rukách. Zadná časť je inak takmer prázdna, nachádza sa tu len logo výrobcu, šošovka fotoaparátu a LED blesku. Krásu dizajnu dopĺňa aj elegantné zabudovanie mriežok reproduktorov na hornej a spodnej kovovej hrane či elegantne pôsobiace ovládacie tlačidlá na pravej hrane. Tlačidlo vypnutia zároveň slúži ako snímač odtlačkov prstov, jemným priložením prsta tablet odomknete, stlačením tlačidla rozsvietite obrazovku, prípadne tablet zamknete. Aj napriek tomu, že sa trošku zhoršuje pohodlné stláčanie tlačidla, nápad je to dobrý, zvyšná časť tabletu mohla ostať „čistá“.

Na ľavej hrane sa nachádza už typická lenovácka krytka slotu pre pamäťovú kartu a SIM kartu. K tej mám trochu výhrady, pretože jej uchytenie bráni pohodlnému vybratiu kariet a takisto nie je reprezentatívnym prvkom tabletu.

Rozmery tabletu sú 123×211×7mm a hmotnosť približne 300g. Lenovo Tab 4 8 sa predáva v čiernej a bielej farbe.

Displej

Jednou z vecí, ktorá sa oproti predošlej verzii zmenila, je displej. Pluskový model dostal 8-palcový IPS Full HD displej s rozlíšením 1920×1200px a pomerom strán 16 : 10. Displej je krásny, ponúka veľmi dobré pozorovacie uhly, verné podanie farieb a veľmi dobrú čitateľnosť na slnku. Je tu možnosť automatickej regulácie jasu, ktorú je možné v nastaveniach ešte zvýšiť pomocou SVI módu, teda extra silného jasu. Jemnosť displeja je ~283ppi a podporuje multitouch so všetkými desiatimi prstami.

Hardvér

Srdcom tabletu je osemjadro Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 s taktom 2GHz, ktorému sekundujú 4GB operačnej pamäte, grafický čip Adreno 506 a vnútorná pamäť 64GB (reálne približne 50GB), ktorá je rozšíriteľná o ďalších 128GB prostredníctvom pamäťových kariet typu microSD.

Lenovo Tab 4 8 ponúka slušný výkon, ktorý si poradí aj s náročnejšími hrami, aplikáciami či multitaskingom. Problémy pri plnom využití výkonu môže spôsobovať prehrievanie, a to na úrovni približne 45°C, ktoré dosť značne cítiť v hornej časti tabletu.

Celý hardvér poháňa napevno zabudovaná Li-Ion batéria s kapacitou 4850mAh, ktorá vám tablet uživí na 2, 3 a pokojne aj 4 dni, a to v závislosti od používania a nejakej svojej preferencie mať tablet vždy plne dobitý.

Rozhranie, komunikácia

Lenovo Tab 4 8 Plus prostredníctvom kábla komunikuje s okolím vďaka rýchlemu USB C káblu a káblom k nemu pripojíte aj 3,5mm jack slúchadlá, ktoré však nie sú súčasťou balenia.

V rámci bezdrôtových technológií si tablet rozumie s Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac a podporou dual-band sietí, nechýba Wi-Fi Direct či vytváranie hotspotov, Bluetooth vo verzii 4.2, GPS s A-GPS, GLONASS a BeiDou, 4G LTE či FM rádio.

Okrem rozšírenia pamäte je do slotu možné vložiť aj SIM kartu, vďaka ktorej získate prístup k dátam a Lenovo Tab 4 8 Plus vám dokonca umožní telefonovať či posielať SMS správy. Telefonovanie na verejnosti je s takýmto monštrom síce nepraktické, no kvalita hovoru a čistota reproduktora a mikrofónu je veľmi dobrá.

Softvér, multimédiá

Recenzovaný kus bežal vo verzii operačného systému 7.1.1 Nougat z dielne Androidu. V tablete sa nachádza klasické menu, ktoré už tak často nie je vidieť. To je vyobrazené v matici 5×6. Notifikačná lišta ponúka klasický panel nástrojov, ktorý si môžete upravovať pomocou vlastných predstáv. Chýba mi tu však mód pre ochranu zraku, ktorý hlavne vo večerných hodinách šetrí oči pred modrým svetlom z displeja. Systémové prostredie je pomerne čisté, obsahuje zopár predinštalovaných aplikácií ako napr. Netflix či Skype, no multimediálne prehrávače len z dielne Google. Mňa osobne potešil balíček Office, teda Word, Excel, Powerpoint či Outlook. Samotný systém je odladený dobre, reaguje svižne a bez zaváhaní, v kombinácii so slušným hardvérom zvládne aj multitasking.

Lenovo Tab 4 8 Plus ponúkne zopár zaujímavých funkcií, napr. možnosť vypnutia notifikácií, avšak iba v stanovenom čase medzi 12.00 a 06.00 hod, čo je dosť nepraktické časové rozmedzie. Ďalšou zaujímavou funkciou, o ktorej som písal v jednej z predošlých kapitol, je extra zvýšenie jasu, ktoré sa zapína pomocou funkcie SVI, čo umožní ešte lepšiu čitateľnosť na priamom svetle.

Pre rodiny, resp. pre viacerých používateľov je tu možnosť vytvorenia viacerých účtov či detského účtu. V praxi to funguje tak, že každý rodinný príslušník si vytvorí vlastný účet, ku ktorému sa dostane len on pomocou naskenovaného odtlačku prsta, pričom každý z používateľov si môže prostredie a obsah prispôsobiť podľa seba. Za mňa je diskutabilný detský režim, ktorý doslova núti zakúpiť si tzv. Kids Case v hodnote 19 – 20 eur, ktorý obsahuje bočný a zadný kryt proti nárazom s detským motívom a fóliu na displej, ktorá chráni pred modrým svetlom. Zrejme aj vďaka tomu chýba v nastaveniach režim ochrana zraku, ktorý chráni vaše oči hlavne v horších svetelných podmienkach pred modrým svetlom. Keďže pre ochranu svojich detí urobíte čokoľvek, budete doslova nútení si takýto balíček dokúpiť. Čo sa detského režimu ešte týka, ten umožňuje mať deti pod drobnohľadom. To znamená, že im môžete obmedziť obsah, ku ktorému sa dostanú, alebo dobu, ako dlho sa budú môcť s tabletom hrať. Detský režim funguje v spolupráci s funkciou KIDOZ.

O multimediálny zážitok sa starajú stereoreproduktory s podporou Dolby Atmos a priestorového zvuku, ktorý si užijete najmä so slúchadlami. V rámci zvukových nastavení nechýba voľba z predvolených presetov pre prehrávanie hudby, videa alebo hranie hier či nastavenie ekvalizéra. Zvuk z reproduktorv je dostatočne hlasitý a aj celkom počúvateľný, aj keď o nejakom zázraku sa nedá hovoriť. Prívržencov rádia poteší jeho prítomnosť v tablete, avšak bez RDS.

Fotoaparát

Na zadnej strane tabletu je umiestnený fotoaparát s rozlíšením 8Mpx a prisvetľovacou LED diódou, predná strana obsahuje 5Mpx snímač.

Prostredie fotoaparátu a možnosti nastavenia či režimov značia, že nejaké seriózne fotografovanie nečakajte, výsledné fotografie by som označil možno za trošku lepší nadpriemer, ktorý je pre potreby tabletu postačujúci. Horšie je na tom kvalita Full HD videí, keďže tablet nepodporuje stabilizáciu obrazu, vďaka čomu je nemožné nahrávať bez trasenia obrazu. O niečo lepšie je na tom zase predná kamera, ktorá poskytne dostačujúcu kvalitu fotografií a nahrávania pre videohovory.

Galéria

Naše hodnotenie

Pluskový model modelu Lenovo Tab 4 8 tromfne svojho chudobnejšie vybaveného predchodcu snáď vo všetkých smeroch. Bez debaty. Ponúka veľmi dobrý pomer medzi cenou a výkonom a prichádza s dobrým nápadom, možnosť zdieľať jeden tablet so všetkými členmi domácnosti a zároveň neprísť o súkromie. Vďaka možnosti vytvárania viacerých profilov môžete vytvoriť profil aj pre detský režim, v ktorom deťom umožníte prístup len k obmedzenému obsahu a len na vami zvolený čas. Vydarený je aj dizajn a prevedenie s dvojitým ochranným sklom vzadu, ktoré je však náchylné na nečistoty a trochu kĺže v rukách.

Keď som hovoril o rozumnom kompromise medzi cenou a výkonom, ten je postačujúci aj na hranie hier či multitasking. Nevýhodou je však prehrievanie v hornej časti, ktoré je dosť citeľné. Batéria s kapacitou 4850mAh poskytne výdrž v závislosti na deň, dva aj viac, veľkým žrútom je displej, ktorý inak poskytuje krásne podanie farieb, dobrú čitateľnosť aj na slnku a dobré pozorovacie uhly.

Čo sa negatív týka, zamrzia možno drobnosti, ako je chudobnejší obsah balenia, „staršia“ verzia Androidu (už dosť dlhú dobu je k dispozícii verzia 8 Oreo), absencia režimu ochrany očí či náchylnosť zadnej časti tabletu na šmýkanie v rukách a zanechávanie nečistôt, no ich vplyv na výsledné hodnotenie je zanedbateľný.

Klady

 • dizajn, prevedenie
 • dostatočný výkon
 • slot na sim kartu s možnosťou telefonovania
 • LTE
 • podpora dual-band Wi-Fi
 • displej
 • čítačka odtlačkov prstov zabudovaná do blokovacieho tlačidla
 • vytváranie účtov pre viacerých používateľov
 • USB-C konektor

Zápory

 • obsah balenia
 • staršia verzia Androidu

Informácie o produkte

Lenovo Tab 4 8 Plus

 • Kategória: Tablety
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 123 mm
 • Výška: 211 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 7 mm
 • Hmotnosť: 300 g
 • Orientačná cena: 249 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo

Zobraziť viac

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk