Lenovo Moto G 3rd Generation - Recenzia

Lenovo Moto G 3rd Generation - Recenzia

 

Ak ide o smartfóny za rozumnú cenu, nikto to nevie lepšie ako Motorola. Tri dlhé roky model Moto G vládol ostatným vo svojej kategórii a jeho aktuálna tretia verzia je dokonca najpodarenejšia. Oproti predchodcovi sa o čosi vylepšil hardvér, nezabudlo sa ani odtučňovaciu kúru a zároveň sa pridalo pár vylepšení. Dostupné sú navyše dve verzie, ktoré sa odlišujú vo veľkosti internej a operačnej pamäte.

Dizajn

Nový model sa viac-menej nelíši od predošlého. Ide o štandardnú placku so zaoblenými rohmi a rovnakým, 5-palcovým displejom. Zadná strana sa ku krajom mierne zužuje. Od fotoaparátu cez LED diódu sa tiahne kovový pás s logom výrobcu. V kombinácii s čiernym krytom vyzerá moderne a vďaka jemnej preliačine sa telefón aj lepšie drží. Veľký pozor treba dávať pri zatváraní zadného krytu, ktorý sa prichytáva nielen po stranách, ale aj pri spomínanom kovovom pásiku a pri prehliadnutí vám nepomôže ani certifikácia IPX7. Motorola na svojej stránke ponúka možnosť vytvoriť si farebnú kombináciu podľa svojej predstavy či pridať vlastné uvítanie pri zapínaní, no pre náš trh, žiaľ, dostupná nie je. Našťastie sa zadné kryty predávajú aj samostatne.

Zásadným rozdielom je kvalita zhotovenia. Okraj predného panela je síce plastový, no pôsobí oveľa pevnejšie. Platí to aj pre zadný plastový kryt. Po celej ploche je ryhovaný, a tak sa v rukách nekĺže. Moto G je na dotyk solídny smartfón.

Pohodlne sa drží, tlačidlá sú vhodne rozmiestnené a ich stláčanie je isté. Tlačidlo zapínania má dokonca rovnakú textúru ako zadný kryt, čo uľahčuje jeho nahmatanie.

Displej

Pri lacnejších smartfónoch patrí displej medzi prvé obete, na ktorých sa zvykne šetriť. Avšak v prípade, keď sa nezájde príliš ďaleko, nie je to na škodu. Nižšie rozlíšenie prináša dlhšiu výdrž batérie. Motorola stavila na 5-palcový IPS displej s rozlíšením 720p a hustotou pixlov 294ppi. Pri bližšom pohľade je viditeľnejší raster, ale v tejto cenovej kategórii to nie je ani možné považovať za nedostatok.

Úroveň kontrastu je primeraná a dostačuje aj jas. Farby by mohli byť o čosi sýtejšie, ale to už priamo súvisí s použitím IPS technológie. Celkovo ide o prijateľný kompromis medzi kvalitou a výrobnou cenou.

Hardvér

Použitým čipsetom je obľúbené štvorjadro Snapdragon 410 od spoločnosti Qualcomm. Nebeží však na bežnej frekvencii 1,2GHz, ale 1,4GHz. To smartfónu dodáva oproti konkurentom menšiu výhodu. Ak by ste sa náhodou rozhodli pre kúpu, rozhodne sa poobzerajte po 16GB modeli. Nejde ani tak o internú pamäť, tá sa dá rozšíriť pomocou MicroSD karty, ale o operačnú pamäť, ktorá je pri vyššom modeli dvojnásobná, teda 2GB. Tento rozdiel je pri používaní citeľný. Najmä čo sa týka multitaskingu a doby spúšťania aplikácií. V rozšírenom teste Geekbench 3 získal smartfón hodnotenie 545 bodov pre jedno jadro a 1618 pre multijadro, čo ho radí do stredu výsledkových tabuliek. I keď papierovo nejde o žiadneho priekopníka, model Moto G si s hrami poradil prekvapivo dobre. A tým nemyslíme hranie Poua alebo Tetrisu. Vďačiť môže najmä čistému Androidu, ktorý zbytočne neznižuje výkon.

Napriek odnímateľnému zadnému krytu je batéria integrovaná a výmenu zabezpečí len servis. S kapacitou 2470mAh sa dá bezproblémovo vydržať bežný deň používania. Pri intenzívnejšej záťaži treba rátať približne s 5 – 6 hodinami.

Fotoaparát

Spoločnosť Motorola sa pri svojej aktuálnej rade zamerala práve na fotoaparát, ktorý bol kameň úrazu aj pri predošlom Moto G. Od označenia fotomobil je síce veľmi ďaleko, no ide o veľký krok a Motorola ukazuje, že sa snaží vtesnať čo najviac aj do modelov v nižšej cenovej relácii.

Nový Moto G preto obsahuje 13-megapixlový hlavný fotoaparát s f/2.0 clonou a dvojfarebný blesk. Je to niečo, čo je bežné vídať hlavne pri vlajkových lodiach. Dvojica LED diód neslúži na jasnejšie fotky, ale na základe fotenej scény sa zvolí vhodnejší tón prisvetlenia. V konečnom dôsledku by malo dochádzať k realistickejšiemu zachyteniu farieb. Predný snímač má 5 megapixlov a f/2.2 clonu so širokouhlou šošovkou na kvalitnejšie selfie.

Aplikácia fotenia drží všetko na uzde a nie je komplikovaná. Jednoduchými gestami sa dostaneme ako do nastavení, tak i do galérie. Pre vytvorenie snímky stačí klepnutie po displeji, o ostrenie sa postará automatika. V menu je len pár možností, napríklad HDR, nočný režim či panoráma. Na širšie použitie je potrebné stiahnutie inej aplikácie na fotenie.

Vytvorenými snímkami sme boli potešení a príjemne prekvapení. Úsilie o vylepšenie sa odzrkadlilo aj v praxi. Pochváliť musíme hlavne exteriérové zábery pri dobrom svetle. Farby pôsobia verne a nie sú prepálené. Funkcia HDR odvádza veľmi dobrú prácu a do snímok prináša detaily navyše.

Pri zhoršenom svetle už snímaču trocha dochádza dych. Podľa všetkého by síce malo ísť o rovnaký typ, aký je použitý v Nexus 6, no bez optickej stabilizácie a dlhšej uzávierke sú zábery často rozmazané. Dvojitý blesk zachraňuje detaily pri fotení v interiéri, ale súčasne trpia farby, ktoré pôsobia mdlo a potlačene.

Softvér

Ako to už pri smartfónoch od Motoroly býva zvykom, tretia generácia Moto G beží na takmer čistom Androide. Po zapnutí nás ihneď upozornila správa na možnosť aktualizácie na Android 6.0, ktorá prináša nové funkcie ako vylepšenú úsporu energie a zachováva jednoduchý vzhľad predošlej verzie. Funkcia Doze výrazne predlžuje výdrž batérie. Podstatou je správa intervalov na obnovovanie pre menej používané aplikácie. S nástupom Marshmallow je spätý aj nový spôsob udeľovania povolení. Nejde o dlhý zoznam ihneď pri inštalácii, ale systém si vyžiada konkrétne povolenie až vtedy, keď je to nevyhnutné.


Svojou troškou však prispela aj Motorola. Prostredníctvom aplikácie Moto je možné nastaviť zobrazovanie upozornení na zamknutej ploche. Oproti štandardnému spôsobu zavedenému už v Android Lollipop sa na ploche môžu zobraziť až tri druhy tlačidiel, aj keď je obrazovka vypnutá. Smartfón stačí len dvihnúť, alebo jemne s ním pohnúť. Ide o veľmi šikovnú funkciu, najmä ak chcete len skontrolovať čas a neplytvať energiou.

Naše hodnotenie

Tretia generácia Moto G je kvalitným nástupcom v úspešnom rade smartfónov strednej triedy. Zachovali sa kvality predchodcu a zároveň sa udržal krok s dobou. Hardvér aj fotoaparát sú síce priemerné, ale prekonať vyvážený pomer medzi výkonom a cenou bude pre konkurenciu ťažké. Štvorjadrový Snapdragon 410 taktovaný o 200MHz vyššie, ako je zvykom, v kombinácii s 2GB operačnej pamäte úplne postačuje na prehrávanie multimédií a hranie bežných hier. Certifikácia IPX7 znamená, že telefón bez úhony vydrží až 30-minútové ponorenie do metrovej vody. Ak k tomu všetkému pripočítame veľmi kvalitné spracovanie, dostávame jeden z najlepších smartfónov strednej triedy.

Klady

 • Pomer ceny a kvality
 • Vodotesnosť
 • Takmer čistý Android

Zápory

 • Fotky pri slabšom svetle

Informácie o produkte

Lenovo Moto G 3rd Generation 2016

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 142 mm
 • Výška: 72 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 6 mm
 • Hmotnosť: 155 g
 • Farba: Čierna/Biela
 • Orientačná cena: 209 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo

Zobraziť viac

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk